Reklama

Niedziela Rzeszowska

Polska wolna i niepodległa

BOŻENA SZTAJNER

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Powstanie zalążków niepodległego państwa polskiego zapoczątkowane zostało w zaborze austriackim. Stało się tak głównie dlatego, że Galicja miała status autonomicznego kraju w monarchii habsburskiej. Obok urzędów państwowych i rozbudowanego samorządu istniały tutaj organy tzw. krajowe, z sejmem włącznie. Administracja, sądownictwo i szkolnictwo Galicji znajdowały się w polskich rękach, językiem urzędowym był język polski.14 października 1918 r. Rada Miasta Rzeszowa skierowała do Rady Regencyjnej list, w którym czytamy: „Rada Królewskiego wolnego miasta Rzeszowa, stojąc na stanowisku zasad pokojowych prezydenta Wilsona oraz proklamacji wolnej, zjednoczonej, niepodległej Polski z własnym morzem, na ręce Najdostojniejszej Rady imieniem mieszkańców miasta Rzeszowa - składa ślubowanie wierności, posłuszeństwa i gotowości oddania życia i mienia Zmartwychwstałej Ojczyźnie”. Deklarację współdziałania w pracach na rzecz dobra państwa i narodu przesłał także przełożony izraelickiej gminy wyznaniowej.

Na wolną Polskę z utęsknieniem czekali również mieszkańcy okolicznych miast i wiosek. 13 października w Głogowie Małopolskim odbyła się „manifestacja z powodu nadziei odzyskania zjednoczonej niepodległej Polski”. O jej przebiegu donosił „Głos Rzeszowski”. O godz. 16 w sali Sokoła „zgromadzili się licznie obywatele miasteczka na wiec, na którym poruszano różne dziedziny wskrzeszającego się życia narodowego”. Dwie godziny później, „do zebranych licznie mieszkańców z balkonu Sokoła przemawiało kilku mówców”. Następnie „utworzył się pochód, który odśpiewał pod pomnikiem grunwaldzkim pieśni religijne i narodowe”.

28 października w Krakowie ukonstytuowała się Polska Komisja Likwidacyjna, pierwsza polityczna władza narodowa w Galicji, która wypowiedziała posłuszeństwo Wiedniowi. 30 października młodzież rzeszowska samorzutnie wszczęła akcję usuwania orłów austriackich z gmachów rządowych. Dwa dni później - 1 listopada - przysięgę na wierność rządowi polskiemu złożyli członkowie Organizacji Obrony Narodowej i delegaci PKL na Rzeszów i powiat rzeszowski. Ta podniosła uroczystość odbyła się w sali posiedzeń Rady Powiatowej. W niedzielę 3 listopada, po uroczystej Mszy św. odprawionej na rzeszowskim rynku, odbyło się symboliczne zaprzysiężenie ludności całego powiatu. Następnego dnia austriaccy oficerowie i urzędnicy opuścili gród nad Wisłokiem. 10 listopada, w dżdżystą, zimną niedzielę we wczesnych godzinach rannych, na warszawski dworzec wjechał pociąg, którym przybył do stolicy uwolniony przez Niemców z twierdzy w Magdeburgu Józef Piłsudski. 11 listopada Polska - po 123 latach zaborów - była wolna i niepodległa. W rzeszowskich świątyniach odprawiono nabożeństwa dziękczynne. W tym samym dniu zostało podpisane zawieszenie broni na froncie zachodnim, kończące działania zbrojne I wojny światowej. Z czasem dzień 11 listopada uznano za święto państwowe, Święto Odzyskania Niepodległości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wszystko musi być inaczej

Bożena Sztajner/Niedziela

Więcej ...

Jasna Góra: 43. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości

2024-06-16 14:53

Jasna Góra/Facebook

Pod hasłem „Trzeźwość jest Polską racją stanu” odbyła się na Jasnej Górze dwudniowa, 43. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości. Doroczne spotkanie to modlitwa o trzeźwość i odnowę moralną naszej Ojczyzny.

Więcej ...

Jedność w duchu Świętego Jana Pawła II

2024-06-16 14:23

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Marsz dla Życia i Rodziny oraz Spotkanie Rodzin Katolickich złożyły się na centralne wydarzenie Roku Rodziny w Diecezji Sandomierskiej. Uroczystość miała na celu uczczenie 25. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Sandomierzu, a także wzmocnienie więzi rodzinnych i wspólnotowych.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Wiara

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Budować z Bogiem

Wiara

Budować z Bogiem

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...