Reklama

Jasna Góra

Nowa propozycja Jasnogórskiego Centrum Informacji - „na jasnogórskich Via Crucis”

BPJG

Wraz z rozpoczęciem Wielkiego Postu Jasnogórskie Centrum Informacji zaprasza pielgrzymów do poznania jasnogórskich Via Crucis z przewodnikiem. To odpowiedź na prośby i pytania przybywających do Sanktuarium o możliwość odprawienia nabożeństwa drogi krzyżowej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jasnogórskie Via Crucis to przede wszystkim monumentalna Golgota na wałach, ale i jej miniatura w najnowszej Kaplicy św. Jana Pawła II, jest również ta nazywana „Golgotą naszej codzienności”, czyli droga krzyżowa Jerzego Dudy Gracza i najstarsza, bo z XVIII wieku Kaplicy Matki Bożej.

Trasa zwiedzania jasnogórskich Via Crucis zaplanowana jest od Sali Rycerskiej, gdzie we wprowadzeniu przy kopii Obrazu Matki Bożej pielgrzymi poznają historię Jasnej Góry. Następnie uczestnicy zobaczą „Golgotę Jasnogórską” Jerzego Dudy-Gracza w górnej przybudówce Kaplicy Matki Bożej, natomiast w dolnej drogę krzyżowa, do której obrazy powstały w XVIII wieku w malarni jasnogórskiej. Kolejnym punktem będzie monumentalna ponad stuletnia droga krzyżowa na wałach, jako ostatnią zobaczą pielgrzymi jej miniaturę w Kaplicy św. Pawła II. W tej ostatniej w twarzy Cyrenejczyka rozpoznać można twarz papieża Polaka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jednym z rysów charakterystycznych maryjnego sanktuarium na Jasnej Górze jest rozważanie Męki Pańskiej, zwłaszcza wokół klasztoru bez względu na porę roku. Nabożeństwo to odprawiane jest niemal codziennie przez różne grupy. Jest to też stały element programu np. pielgrzymek maturzystów. Ta licząca ponad sto lat droga krzyżowa znajduje się w dawnej fosie okalającej fortyfikacje, a dziś w ogrodach paulińskich objętych klauzurą. Tworzy ją 14 monumentalnych stacji Męki Pańskiej. Powstały na początku XX wieku z inicjatywy ówczesnego przeora Jasnej Góry Euzebiusza Rejmana. Zostały zaprojektowane i wzniesione w latach 1900-1913 w powiązaniu z obchodami roku jubileuszowego 1900 i odbudową Jasnej Góry. Są zbiorowym wotum całego polskiego społeczeństwa. Wykonawcą ważących 5-7,5 tony figur z brązu był rzeźbiarz Pius Weloński, a granitowych cokołów Stefan Szyller.

- Wielkim zainteresowaniem pielgrzymów cieszy się droga krzyżowa nazywana „Jasnogórska Golgotą” Jerzego Dudy-Gracza. Bardzo sobie cenimy te prośby pielgrzymów i w miarę możliwości wychodzimy im naprzeciw – wyjaśnia s. Małgorzata Kierznowska, dyrektor Centrum Informacji.

Reklama

Ta Via Crucis nazywana bywa „Golgotą naszej codzienności”. - Ona jest dzisiaj, teraz i tutaj, w katolickiej Polsce - mówił o swoim największym dziele - Drodze Krzyżowej, jej autor Jerzy Duda-Gracz. W 2001 r. ofiarował sanktuarium cykl 18 obrazów - Golgotę Jasnogórską. Twórca połączył wątki teologiczne, historyczne, patriotyczne i osobiste. Jego artystyczna interpretacja Drogi Krzyżowej to osiemnaście stacji - cztery więcej niż tradycyjnie: Zmartwychwstanie Jezusa, spotkanie z niewiernym Tomaszem, rozesłanie apostołów oraz Wniebowstąpienie. Największy obraz - o wymiarach 185x234 cm - to stacja XII, która przedstawia Ukrzyżowanie Jezusa na tle 30 postaci polskich świętych.

Schodząc w dół do trzeciej części Kaplicy Matki Bożej, pielgrzymi mogą zobaczyć tworzące drogę krzyżową duże XVIII-wieczne obrazy z malarni jasnogórskiej. Tu nabożeństwo drogi krzyżowej sprawowane jest w Wielkim Poście.

Zwiedzanie jasnogórskich Via Crucis rozpocznie się wraz z Wielkim Postem – jak wyraża nadzieję s. Kierznowska – pozostanie w ofercie Jasnogórskiego Centrum Informacji już na stałe.

Mirosława Szymusik @JasnaGóraNews

Podziel się:

Oceń:

+3 -1
2024-02-09 19:14

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

O. Maniecki: w różnych doświadczeniach narodu Maryja nigdy nas nie opuściła

Więcej ...

W niedzielę pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich

2024-05-21 08:01

Joanna Adamik Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

W najbliższą niedzielę odbędzie się doroczna stanowa pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Mszy św. będzie przewodniczył i homilię wygłosi prymas Polski abp Wojciech Nowak.

Więcej ...

Reprezentant Chorwacji na konkurs Eurowizji: Bóg stał się dla mnie żywą osobą

2024-05-21 14:26
Baby Lasagna (2024)

Wikipedia.org

Baby Lasagna (2024)

Bóg stał się dla mnie żywą osobą - tak o swoim nawróceniu mówi reprezentant Chorwacji na tegoroczny konkurs Eurowizji. 25-letni Marko Purišić, występujący pod pseudonimem Baby Lasagna, zajął na nim drugie miejsce piosenką „Rim Tim Tagi Dim”, opowiadającej o młodym człowieku wyjeżdżającym ze wsi do miasta.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj