Reklama

Kościół

Głębinów: Obraduje Komisja Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski

Konferencja Episkiopatu Polski/Facebook

Pod przewodnictwem biskupa Andrzeja Czai członkowie komisji pracują nad programem duszpasterskim Kościoła w Polsce na rok 2024/2025. - Zgromadziliśmy się w ośrodku „Rybak” w Głębinowie tuż obok sanktuarium św. Rity - mówił podczas briefingu prasowego ordynariusz opolski i przewodniczący komisji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Poinformował też, że rok duszpasterski 2024/2025 w znacznej mierze będzie realizowany w ramach ogłoszonego przez papieża pod hasłem „Pielgrzymi nadziei” Roku Jubileuszowego, Roku Świętego. - Zamysł papieża odczytujemy z jego listu zapowiadającego Rok Święty oraz z Orędzia na 38. Światowy Dzień Młodzieży „Weselcie się nadzieją” - wyjaśnił biskup.

- Bardzo tej nadziei potrzebujemy - dodał bp Czaja. - My chrześcijanie, my społeczeństwo polskie i my społeczność całego świata. Duch człowieka jest mocno zgaszony, bo jesteśmy skupieni na tym, co ziemskie. A to, co ziemskie, jest przemijalne. Jeśli nie wzniesiemy się do góry, nie zbliżymy się do Chrystusa, trudno będzie o wzbudzenie nadziei w świecie - podkreślił biskup opolski. - Musimy w sobie nadzieję płynącą od Chrystusa podsycić by móc ją budzić i krzewić w świecie. I ten sposób, dając nadzieję, ewangelizować - dodał duchowny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W ramach programu zostaną przypomniane m.in. teoria i praktyka Roku Jubileuszowego, pielgrzymowanie jako sposób chrześcijańskiej egzystencji, potrzeba i podstawy chrześcijańskiego świadectwa, moc i wartość chrześcijańskiej nadziei, indywidualne nawrócenie oraz misyjne nawrócenie parafii, nieodzowność pojednania i przebaczenia.

- To jest temat ważny w Roku Jubileuszowym, a dla nas, w życiu społecznym wręcz nieodzowny - podkreślił biskup opolski. Jak zaznaczył, bez pojednania i przebaczenia nie będzie lepiej. - Papież zwraca też uwagę na potrzebę braterstwa, zwłaszcza otwartego na ubogich, na uchodźców, na ludzi uciskanych. Nie możemy też zapominać o wymiarze ekologicznym - trosce o wspólny dom i integralny rozwój człowieka. Chcemy też budzić dobrą pamięć o św. Janie Pawle II i jego przesłanie nadziei wyrażone podczas pielgrzymek do Polski - powiedział bp Czaja.

W briefingu uczestniczył także ks. prof. Marek Chmielewski, teolog duchowości z KUL-u. - Nauczanie Chrystusa i przynależność do Kościoła zobowiązuje nas do bycia świadkami - mówił. - Nie sposób wyobrazić sobie chrześcijanina, który świadomy swojej wiary nie dzieliłby się nią z innymi. Nie chodzi o informację o jakimś wydarzeniu, ale o wprowadzenie rozmówcy w moje doświadczenie wiary, by ona mogła budzić wiarę w innych. Nauczyciel musi być świadkiem, dzielić się swoim duchowym doświadczeniem. W naszym programie chcemy też pokazywać Maryję jako pierwszego i najważniejszego świadka wiary.

Reklama

Biskupa Andrzeja Czaję dziennikarze pytali o stan jego zdrowia. - Idzie ku dobremu - mówił. - Tak zapewniają lekarze. Wyniki coraz lepsze, choć samopoczucie ciągle jeszcze bardzo różne. Lekarze mówią, że być może trzeba będzie nawet pół roku cierpliwości aż się wszystko ustabilizuje. Zaatakował mnie także ostatnio covid, ale chyba się jakoś uodporniłem dodatkowo - powiedział biskup.

Po południu i wieczorem we wtorek uczestnicy obrad zwiedzali Nysę i uczestniczyli wspólnie we mszy św. w kaplicy sióstr elżbietanek. W środę do południa dalszy ciąg prac komisji.

Komisja Duszpasterstwa KEP zajmuje się m.in. badanie problemów związanych z duszpasterstwem, powołaniem człowieka do świętości w życiu świeckim, zakonnym i kapłańskim. Jednym z jej zadań jest także inspirowanie działalności na rzecz rozeznania, rozwijania i doskonalenia powołania chrześcijańskiego.

Przy komisji działa Zespół ds. Nowej Ewangelizacji.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2024-01-30 18:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wybory do gremiów Episkopatu

W poniedziałek 14 marca biskupi dokonali wyborów do gremiów Episkopatu oraz do instytucji kościelnych podległych Konferencji Episkopatu Polski. Powołano m.in. Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, którym został bp Piotr Turzyński.

Więcej ...

Dzieci przywitały obraz Matki Bożej w Praszce

2024-05-01 15:12

Karol Porwich / Niedziela

Matka Boża Jasnogórska na szlaku peregrynacji 30 kwietnia nawiedziła parafię Wniebowzięcia NMP w Praszce. Księża i wierni powitali obraz na rynku pod klasztorem sióstr Felicjanek.

Więcej ...

Prezydent Duda w Poznaniu: jesteśmy częścią Europy nie od 20 lat, ale od ponad tysiąca

2024-05-01 18:26

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Od chrztu Polski rzeczywiście jesteśmy częścią Europy, nie od 20 lat, od ponad tysiąca lat, od 966 roku. To jest nasza wielka tradycja, to jest tradycja, na której zbudowane zostało polskie państwo, nasza państwowość - mówił w Poznaniu prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który odwiedził katedrę i kościół NMP in Summo, zbudowany w miejscu grodu Mieszka I i pierwszej na ziemiach polskich chrześcijańskiej kaplicy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst