Reklama

Kościół

Jerozolima: pierwsi pielgrzymi w Ziemi Świętej od wybuchu wojny w Gazie

Betlejem

Monika Książek

Betlejem

Pierwsza grupa pielgrzymów z Włoch przybyła do Ziemi Świętej od czasu wybuchu wojny w Gazie w październiku ub.r. Jest to dziewięciu włoskich księży z diecezji: Mediolan, Piacenza i Cremona.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na spotkaniu z nimi franciszkański kustosz Ziemi Świętej o. Francesco Patton podkreślił, że „należy utrzymać w ruchu machinę pielgrzymkową, nie rezygnować z pragnienia przybycia do miejsc świętych i proponować wyjazd grupom, nawet małym, wiernych”. Zapewnił że pomimo tego, co dzieje się w Gazie, można pielgrzymować do Ziemi Świętej, tym bardziej, iż jest nadzieja, że w najbliższych tygodniach wiele linii lotniczych wznowi loty do Izraela. „Jestem przekonany, że obecność pielgrzymów przyczyni się do złagodzenia obecnych napięć” - wskazał zakonnik.

Podkreślił jednocześnie konieczność „wychowywania dla pokoju, zaczynając od komunikacji, która musi wykluczać przemoc kryjącą się w słowach i sposobie ich wypowiadania”. „Musimy unikać języka, który odczłowiecza, który opisuje drugiego jako «mniej niż człowieka», posuwając się nawet do usprawiedliwienia jego eliminacji, jak pokazała najnowsza historia w przypadku Żydów” - stwierdził o. Patton.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wyznał, że bardzo uderzyły go słowa rzeczniczki żydowskich rodzin porwanych przez Hamas, Rachel Goldberg-Polin, która zaznaczyła, iż Izraelczycy i Palestyńczycy muszą wzajemnie uznać swe cierpienia. „Dopóki pozostajemy uwięzieni we własnym cierpieniu, popadamy w złość; w przeciwnym razie możemy pielęgnować uczucia autentycznego współczucia i miłosierdzia, jak uczy nas Chrystus, który umarł na krzyżu” - wyjaśnił przełożony franciszkańskiej kustodii (prowincji zakonnej).

Reklama

W tym kontekście wielką rolę może odegrać dialog międzyreligijny i reinterpretacja języka używanego przez religie. Wszystkie religie mają w swych pismach fragmenty przemocowe, które trzeba „reinterpretować w świetle tego, co jest podstawowym rdzeniem objawienia”. „Zwierzchnicy religijni: żydowscy, chrześcijańscy, muzułmańscy mają obowiązek dokonania pokojowej reinterpretacji przemocowych fragmentów zawartych w tekstach religijnych. Ze strony Kościoła katolickiego w ciągu ostatnich ponad stu lat zostały dokonane wielkie kroki naprzód, o czym świadczy [jego] nauczanie” - zauważył o. Patton.

Przyznał, że praca ta zajmie wiele lat, gdyż ta „pokojowa reinterpretacja” musi stać się częścią wspólnych przekonań wiernych różnych religii. Dał przykład szkół prowadzonych przez Kościół katolicki w Ziemi Świętej, do których uczęszczają uczniowie chrześcijańscy i muzułmańscy. „Wszyscy bez problemu odmawiają modlitwę św. Franciszka: «Panie, uczyń mnie narzędziem Twojego pokoju». Przyczynia się to do tworzenia mentalności otwartej na spotkanie i dialog” - powiedział zakonnik.

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2024-01-12 14:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bez pomocy nie przetrwają

PAP/EPA/HAITHAM IMAD

Zgodnie ze swoją misją i charyzmatem członkowie Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie niosą pomoc ludziom w ogarniętej wojną Ziemi Świętej. W ekstremalnej sytuacji pomoc ta przybiera większe niż zazwyczaj rozmiary.

Więcej ...

O. Giertych przy grobie Jana Pawła II: przykazania potrzebne, ale zbawia Chrystus

2024-05-02 10:25

Monika Książek

Przykazania są potrzebne. One są mądrymi zasadami. One podprowadzają do Chrystusa, ale zbawieni jesteśmy przez Chrystusa - powiedział teolog Domu Papieskiego o. Wojciech Giertych OP, podczas Mszy Świętej sprawowanej w czwartek rano przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie. W koncelebrze był także jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski.

Więcej ...

Jasna Góra: rozpoczęły się obrady Rady Stałej KEP

2024-05-02 15:05

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Na Jasnej Górze, zgodnie ze zwyczajem, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, odbywają się obrady Rady Stałej Konferencji Episkopatu. Podjęte zostały bieżące sprawy Kościoła w Polsce, wśród tematów: lekcje religii w szkołach, standardy ochrony małoletnich oraz inicjatywy związane z jubileuszami kościelnymi 2025 i 2033 roku. Zostaną też poruszone aktualne zagadnienia życia wiernych Kościoła w Polsce i misji duszpasterskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady