Reklama

Kościół

Paulińskie klasztory z województwa lubelskiego włączone w Europejski Szlak Dziedzictwa Kulturowego Zakonu

Jasna Góra/Facebook

Klasztory w Leśnej Podlaskiej i we Włodawie włączone zostały w Szlak Dziedzictwa Kulturowego Zakonu Paulinów. Na Jasnej Górze podpisano list intencyjny pomiędzy Urzędem Marszałkowskim w Lublinie a Zakonem św. Pawła Pierwszego Pustelnika. To w ramach rozwoju strategii turystycznej i duchowej „szlaku paulińskiego”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po województwie śląskim i małopolskim, województwo lubelskie, włączyło się w przedsięwzięcie służące ukazaniu roli Zakonu w historii Polski i społeczności lokalnych, a także prezentacji duchowości oraz dziedzictwa kulturowego „białych mnichów”. Działania podyktowane są ochroną dziedzictwa kulturowego danego regionu, a docelowo ochroną dziedzictwa europejskiego.

- Chodzi o powiązanie duchowości z historią, z naszym dziedzictwem i w jakiś sposób z turystyką; tego nie możemy odłączyć, bo ludzie szukają miejsc wyciszenia. W takie miejsca trafiają jako turyści, stając się pielgrzymami - powiedział o. Arnold Chrapkowski, przełożony generalny Zakonu Paulinów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Szlak Pauliński” ze swoją bogatą historią wpisuje się w potrzeby osób odwiedzających nasz region - zapewniał Zdzisław Szwed z zarządu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.

- Cieszymy się z tej współpracy, bo ona poszerza pole możliwości, by coraz więcej ludzi, nawet szukając wrażeń czysto turystycznych, miało okazję zanurzyć się w czymś, co dotknie ich duchowości i odwrotnie, to szansa, że przestrzeń duchowa przyczyni się do uaktywnienia tej turystycznej - podkreśla o. Mariusz Tabulski, prezes Fundacji Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów.

- To okazja, by pokazać piękno wschodniej Polski - cieszył się o. Łukasz Flader, przeor i proboszcz paulińskiego klasztoru i Sanktuarium w Leśnej Podlaskiej. Przypomniał, że Leśna Podlaska to miejsce historycznie, ważne dla rejonu. - To chcemy pokazać - aspekt duchowy, maryjny, patriotyczny, rekreacyjny. Wschodnia część Polski była chyba nieco zaniedbana i dobrze, że podjęto taką „rewitalizację” pokazania piękna i istoty tego regionu - podkreślał o. Flader.

Sanktuarium Leśniańskie bierze swój początek w dniu 26 września 1683 roku. W 2019 roku obchodziło jubileusz 100 lat od powrotu paulinów do Leśnej Podlaskiej, kiedy to zakonnicy utracili klasztor po kasacie za wsparcie Powstania Styczniowego. Matka Boża Leśniańska nosi tytuł „Matki Jedności i Wiary” oraz „Opiekunki Podlasia”.

Reklama

Do Włodawy paulini powrócili w 1992 roku po przeszło stu latach przymusowej nieobecności. Oprócz wielu zajęć duszpasterskich na nowo rozkrzewili nabożeństwa typowo paulińskie jak kult Maryi Jasnogórskiej oraz św. Pawła Pierwszego Pustelnika. - To też miejsce, które ma wielkie oddziaływanie duchowe, ale to, co widać jakoś bardzo mocno, to to, że jest ono swoistym zwornikiem jedności ludzi tam mieszkających, nie tylko katolików. Pokazuje to np. Festiwal Trzech Kultur w tej paulińskiej parafii św. Ludwika - zauważył generał paulinów.

W centrum Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów znajduje się Jasna Góra. Hasłem Szlaku jest „duchowość w drodze”. To dziedzictwo sięga XIII w. i obejmuje, obok architektury, liczne zabytki ruchome, w tym: archiwalia, rękopisy, starodruki, malarstwo, rzeźbę, tkaniny czy muzykę.

Podziel się cytatem

Szlak, na który są zapraszani turyści, ma być uniwersalny pod względem dostępności - dostosowany zarówno dla pieszych, jak i zmotoryzowanych czy rowerzystów.

Podziel się:

Oceń:

+6 0
2023-11-21 20:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pustynia...

Prowincjał  Prowincji Australijskiej o. Wiesław Albert Waśniowski

studio TV/ G. Gadacz

Prowincjał Prowincji Australijskiej o. Wiesław Albert Waśniowski

Paulini posługują w Australii od prawie 40 lat. Mają tam sześć placówek. Prowincjał Prowincji Australijskiej o. Wiesław Albert Waśniowski przebywa tam od 22 lat, obecnie posługuje w sanktuarium Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Marian Valley.

Więcej ...

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie wolno wykonywać utworów o charakterze świeckim

2024-05-07 10:00

Karol Porwich/Niedziela

W trosce o dobro kościelnej liturgii, w tym wykonywanych pieśni i psalmów, Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej w kurii warszawsko-praskiej przypomina, że muzyka w kościołach powinna być odgrywana wyłącznie na żywo, a nie odtwarzana z nagrania. Komunikat w tej sprawie wydano z uwagi na "niepokojące praktyki korzystania z gotowych utworów audio, zastępujących grę organów, śpiew organisty i wiernych". Ponadto dokument tłumaczy m.in., że nie wolno w liturgii wykonywać utworów o charakterze świeckim.

Więcej ...

Łódź: Czas matur 2024

2024-05-08 08:30

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku