Reklama

Świat

Argentyna: beatyfikacja kard. Pironio – 16 grudnia w sanktuarium maryjnym w Luján

Kardynał Edoardo Francesco Pironio

Vatican News

Kardynał Edoardo Francesco Pironio

Beatyfikacja kard. Eduarda Pironio odbędzie się 16 grudnia w narodowym sanktuarium maryjnym Argentyny w Luján koło Buenos Aires. Poinformował o tym tamtejszy arcybiskup Jorge Scheinig. Uroczystości będzie przewodniczył w imieniu papieża hiszpański kardynał Fernando Vérgez Alzaga, przewodniczący Gubernatoratu Państwa Watykańskiego, który przez 23 lata był sekretarzem nowego błogosławionego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Eduardo Pironio urodził się 3 grudnia 1920 r. w argentyńskim mieście Nueve de Julio jako najmłodsze z 22 dzieci w rodzinie włoskich emigrantów. Wcześnie odkrył w sobie powołanie duchowne i 5 grudnia 1943 r. przyjął święcenia kapłańskie w narodowym sanktuarium maryjnym w Luján. Jako kapłan bardzo szybko zetknął się z twardą rzeczywistością społeczno-polityczną swego kraju, w którym najczęściej rządziła armia. W 1955 r., gdy ówczesny dyktator Juan Peron wystąpił przeciw Kościołowi, ks. Pironio trafił do więzienia w La Plata wraz z późniejszym kardynałem Antonio Quarracino (1923-98).

Później był m.in. rektorem seminarium duchownego w Villa Devoto (1960-64) i wizytatorem apostolskim uniwersytetów katolickich w Argentynie. W tym czasie uczestniczył też w Soborze Watykańskim II najpierw jako ekspert, a następnie jako biskup, gdyż 24 marca 1964 r. Paweł VI mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji La Plata. W 1967 r. został na kilka miesięcy administratorem apostolskim diecezji Avellaneda. W latach 1967-72 był sekretarzem generalnym Latynoamerykańskiej Rady Biskupiej (CELAM), a następnie do 1975 r. jej przewodniczącym. W 1972 r. został biskupem Mar del Plata.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W 1975 r. Paweł VI wezwał go do pracy w Kurii Rzymskiej, powierzając mu funkcję proprefekta Kongregacji ds. Zakonów i Instytutów Świeckich. Niespełna rok później, 24 maja 1976 r. papież mianował go kardynałem i prefektem tej dykasterii. Na konklawe w 1978 r. uchodził za jednego z kandydatów na nowego papieża. Utrzymywał kontakty z s. Łucją dos Santos, której w 1917 r. objawiła się w Fatimie Matka Boża.

W 1984 r. Jan Paweł II przeniósł go na urząd przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Świeckich. To właśnie na tym stanowisku przyczynił się do sukcesu Światowych Dni Młodzieży, których organizacja należała do kompetencji Rady.

W 1985 r. został dodatkowo przewodniczącym Papieskiej Komisji ds. Duszpasterstwa Pracowników Służby Zdrowia, z której to funkcji zrezygnował po czterech latach, kierując nadal Radą ds. Świeckich. Z niej z kolei odszedł ze względu na stan zdrowia i wiek w 1996 r.

Reklama

Kard. Pironio zmarł 5 lutego 1998 r. w Rzymie, w wieku 78 lat. Jego doczesne szczątki złożono w bazylice Matki Bożej w Luján w Argentynie, w której 55 lat wcześniej przyjął święcenia kapłańskie.

Jego proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym rozpoczął się 23 czerwca 2006 r. w Rzymie, gdyż tam kard. Pironio spędził ostatnie 23 lata życia i zmarł. Argentyńska faza procesu rozpoczęła się w Buenos Aires 22 lutego 2007 r. W lutym 2022 r. papież Franciszek upoważnił Kongregację Spraw Kanonizacyjnych do ogłoszenia dekretu o heroiczności cnót kard. Pironio, a dwa dni temu - dekretu o niewytłumaczalnym medycznie uzdrowieniu za wstawiennictwem argentyńskiego purpurata. Półtoraroczny chłopczyk, Juan Manuel, otruł się proszkiem porporinowym, używanym przez matkę do prac konserwatorskich. Z zespołem ostrej niewydolności oddechowej trafił do szpitala. Był bliski śmierci. Było to 2 grudnia 2006 r. i wówczas odbywał się tak zwany Marsz Nadziei, zainicjowany niegdyś przez kard. Pironio. Z tej okazji proboszcz rozdał książeczkę z duchowym testamentem kardynała. Od tego momentu rodzice chłopca zaczęli prosić go o wstawiennictwo, odmawiając modlitwę z broszury. Już 13 grudnia dziecko opuściło szpital w dobrym stanie.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2023-11-10 17:25

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nazywano ją aniołem dobroci

Kto jest dziś najbardziej potrzebujący? Jak mogę mu ulżyć w cierpieniu? To pytania, które zadawała sobie nowa błogosławiona - Małgorzata Łucja Szewczyk

Więcej ...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone konsekrowane hostie

2024-05-02 12:47

Karol Porwich

W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu-Szombierkach doszło do profanacji Najświętszego Sakramentu. Policja przekazała w czwartek, że poszukuje sprawców kradzieży z włamaniem.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: my zrodziliśmy się z Boga, który jest Miłością

2024-05-03 19:56

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania