Reklama

Kościół

Warszawa: Otwarto wystawę Duchowieństwo w służbie Bogu i Ojczyźnie

PAP/Albert Zawada

We wtorek na dziedzińcu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie otwarto plenerową wystawę "Duchowieństwo w służbie Bogu i Ojczyźnie". W chronologicznym porządku przedstawiono dzieje Polski i postacie zasłużonych dla niej kapłanów, zakonników i zakonnic.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Za kilka dni będziemy obchodzić 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Już dziś otwieramy wystawę poświęconą duchowieństwu i jego zasługom dla Polski" - powiedział wicewojewoda mazowiecki Sylwester Dąbrowski we wtorek podczas konferencji prasowej.

"Mówimy o roli duchowieństwa nie tylko w odzyskaniu niepodległości przez Polskę, ale także przypominamy zasługi duchowieństwa od chrztu Polski aż do czasów nam współczesnych. Cieszę się, że na tej wystawie możemy pokazać ich walkę o nasz byt, o tożsamość narodową. Mówimy o tym właśnie teraz, bo pamięć jest bardzo ważna. To właśnie jesteśmy winni naszym przodkom, wszystkim poprzednim pokoleniom Polaków" - podkreślił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

PAP/Albert Zawada

"Oni oddali swoje życie, poświęcili swój czas, abyśmy dziś mogli mówić po polsku i żyć w wolnej i niepodległej Polsce" - podsumował Dąbrowski.

"Idea utworzenia tej wystawy narodziła się kilka lat temu, gdy w brutalny sposób atakowano naszego ojca świętego Jana Pawła II oraz instytucję kościoła. Pomyślałem wtedy, że warto przypomnieć, że już od 1057 lat historia Polski jest nierozerwalnie związana z historią Kościoła. To właśnie duchowieństwo przyniosło Polsce naukę i uczonych, by wspomnieć tu choćby najwybitniejszego astronoma Mikołaja Kopernika" - powiedział organizator wystawy, wiceprzewodniczący Zarządu Fundacji Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, Adam Borowski.

Podziel się cytatem

Reklama

"Gdyby nie Kościół katolicki i kapłani, prawdopodobnie tylko niewielka część Polaków mówiłaby dziś jakimś szczątkowym językiem polskim, bo w dobie rusyfikacji i germanizacji, w czasach zaborów właśnie Kościół był ostoją języka polskiego i polskiej kultury. Wielu kapłanów zesłano na Syberię i zamykano w pruskich więzieniach. Po odzyskaniu niepodległości kapłani służyli w Wojsku Polskim jako kapelani. Ich rola w czasie wojny polsko-bolszewickiej ich rola była ogromna. Pomagali oni w pewnej mobilizacji całego społeczeństwa" - wyjaśnił.

Reklama

Borowski przypomniał losy ks. Ignacego Skorupki, który poległ 14 sierpnia 1920 r. pod Ossowem w walce z bolszewikami.

Reklama

"W okresie II wojny światowej duchowieństwo pomogło tysiącom Żydów - obywateli polskich, przyczyniło się do ich ocalenia. Księża i siostry zakonne udzielali im schronienia, zaopatrywali w dokumenty. Wystawiano akty chrztu, ukrywano w klasztorach i parafiach" - mówił.

Podziel się cytatem

Reklama

Przypomniał, iż Kościół katolicki odegrał istotną rolę w okresie komunizmu. "Jako działacz Podziemia w okresie PRL, mogę potwierdzić, że to duchowni pomagali rodzinom aresztowanych osób należących do Solidarności, w tym także moim bliskim" - podkreślił Borowski.

Reklama

"Bez księży i ich pomocy Solidarność nie przetrwałaby" - ocenił.

Wiosną br. wystawa była prezentowana na Pomorzu: w Wejherowie, Redzie, Słupsku, Gdyni i Gdańsku.(PAP)

autor: Maciej Replewicz

mr/ pat/

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2023-11-07 14:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pan Jezus tak chciał

Niedziela małopolska 16/2014, str. 5

Małgorzata Cichoń

„Katecheza pędzlem i ołówkiem” to tytuł wystawy, jaką do końca kwietnia można oglądać w Muzeum Archidiecezjalnym kard. Karola Wojtyły przy ul. Kanoniczej 19 w Krakowie. Jej autorem jest ks. Wacław Piszczek CM.

Więcej ...

Koreański kardynał w drodze na ołtarze

2024-07-08 19:42

Adobe Stock

Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych wyraziła zgodę na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego koreańskiego kardynała Stephena Kim Sou-hwana. Pierwszy w historii koreański purpurat w czasie dyktatorskich rządów w latach 70. i 80 był symbolem walki w obronie praw człowieka. Zmarł w 2009 roku w wieku 87 lat.

Więcej ...

Maryja Jasnogórska w życiu papieży XX wieku

2024-07-08 21:03
Eucharystię młodzieży świata
na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło
nocne czuwanie modlitewne, podczas
którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż,
ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

Adam Bujak, Arturo Mari/„Jan Paweł II. Dzień po dniu”/Biały Kruk

Eucharystię młodzieży świata na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło nocne czuwanie modlitewne, podczas którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż, ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

Maryja Jasnogórska - właśnie Ją należałoby uznać za Madonnę papieży XX w. Oni bowiem także zwyciężali razem z Nią i dzięki Niej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Panie, przymnóż nam wiary

Wiara

Panie, przymnóż nam wiary

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Zmarł Tadeusz Woźniak, niezapomniany wykonawca piosenki...

Wiadomości

Zmarł Tadeusz Woźniak, niezapomniany wykonawca piosenki...

Warszawa: Ksiądz z Osiedla otworzył

Kościół

Warszawa: Ksiądz z Osiedla otworzył "Cyrk Motyli" -...

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Kościół

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Łzy na obrazie Matki Bożej.

Niedziela Lubelska

Łzy na obrazie Matki Bożej. "Cud lubelski"

Londyn: apel o „nienakładanie” nowych ograniczeń Mszy...

Wiara

Londyn: apel o „nienakładanie” nowych ograniczeń Mszy...