Reklama

Kościół

Gaza: w prawosławnym kościele zginęła też 26-letnia pracowniczka Caritas

Monika Książek

To bardzo bolesne wydarzenie, trudno o tym mówić – tymi słowami łaciński patriarcha Jerozolimy kard. Pierbattista Pizzaballa odniósł się do wczorajszego ataku, w którym ucierpiał prawosławny kościół św. Porfiriusza w Gazie. Eksplozja pocisku zabiła co najmniej 17 osób. Wśród ofiar znalazła się 26-letnia Viola pracująca w laboratorium Caritas Jerozolima oraz jej mąż i ich mała córeczka.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O śmierci kobiety poinformowała sama organizacja, gdzie ta posługiwała. Wpierw wiadomość przekazał oddział jerozolimski, później także Caritas Internationalis wspólnie z Caritas Bliski Wschód i Północna Afryka wydały specjalny komunikat. Wskazano w nim, że w budynkach wspólnoty prawosławnej dotychczas chroniło się ok. 500 osób pośród trwającego oblężenia całej Strefy Gazy. „Odcięto dostęp do wody, żywności, elektryczności, kończą się leki, a arbitralny ostrzał został zintensyfikowany. Strefa Gazy już od 16 lat żyje w blokadzie” – czytamy w oświadczeniu. Przypomina się w nim również, że połowę lokalnego społeczeństwa stanowią dzieci. „Caritas Internationalis oraz Caritas Bliski Wschód i Północna Afryka z całą stanowczością potępiają arbitralne i dobrowolne obieranie cywilów czy cywilnej infrastruktury jako celu [ataków]” – piszą przedstawiciele kościelnej organizacji.

O sytuacji miejscowych chrześcijan po ataku, w którym ucierpiał kościół św. Porfiriusza, opowiedział kard. Pizzaballa w rozmowie z TV2000.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„To bardzo bolesne wydarzenie, ponieważ cierpienie tych rodzin, tak bardzo już wypróbowanych, jest ogromne. Jesteśmy z nimi. Trudno o tym mówić. Modlimy się, aby ta sytuacja zakończyła sią jak najszybciej i aby powrócił rozsądek podejmującym decyzje. Wojna, bomby nigdy nie rozwiązały żadnego problemu, wręcz przeciwnie, zawsze tworzą nowe. Musimy patrzeć w przyszłość. Jestem bardzo zaniepokojony tym ogromnym ładunkiem nienawiści, który widać wszędzie. Jesteśmy tak przepełnieni bólem, że nie potrafimy dostrzec bólu innych i to nas zaślepia. Teraz w parafii łacińskiej przebywa więcej [niż 500 osób], bo wielu rannych obecnych dotychczas w kompleksie prawosławnym przyszło do nas, gdyż nie mieli gdzie się podziać. Oczywiście istnieje tam ryzyko, ponieważ wiemy, że ta dzielnica stanowi cel wojskowy. Ostrzeżenia nadeszły, nasza społeczność, która jest informowana o wszystkim, naturalnie zdecydowała się pozostać z różnych powodów. Przede wszystkim dlatego, że nie wiedzą, dokąd pójść. Mówią, że nigdzie w Strefie Gazy nie jest bezpiecznie, więc wolą tam zostać, ufając Bogu i modląc się. To bardzo piękna rzecz widzieć, jak pomimo tego wszystkiego udaje im się zachować silną wiarę, której nie zachwiały nawet te bomby“ - stwierdził łaciński patriarcha Jerozolimy.

Izraelskie Siły Zbrojne przyznały, że to w wyniku ich bombardowania zawaliła się ściana kościoła i zginęły osoby. Wojsko jednoznacznie jednak podkreśla, że kościół nie był celem ataku. Nalot wymierzono w centrum dowodzenia Hamasu zaangażowane w ostrzał Izraela.

Podziel się:

Oceń:

2023-10-21 15:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Izrael: z okazji Bożego Narodzenia ułatwienia dla chrześcijan ze Strefy Gazy

Izrael chce ułatwić chrześcijanom ze Strefy Gazy uczestnictwo w uroczystościach z okazji świąt Bożego Narodzenia. Jak poinformowało niemiecką agencję katolicką KNA biuro koordynatora działań rządu izraelskiego na terenach okupowanych (COGAT), chrześcijanie z tego obszaru otrzymają odpowiednie zezwolenia na wyjazd do chrześcijańskich miejsc w Ziemi Świętej.

Więcej ...

Jasna Góra: „by nie bali się pająków i wojen” - dzieci o misjach i misjonarzach podczas gali konkursu „Mój szkolny kolega z misji"

2024-05-22 17:42

Jasna Góra/Facebook

By lepiej zrozumieć świat, obudzić ducha solidarności, zobaczyć piękno i różnorodność Kościoła - to cel ogólnopolskiego konkursu „Mój szkolny kolega z misji” adresowanego do uczniów szkół podstawowych. Dziś na Jasnej Górze odbyła się gala laureatów 23. jego edycji, której tematem było: „Świat potrzebuje misjonarzy”. Dzieci wspólnie z bp. Janem Piotrowskim, przewodniczącym Komisji KEP ds. Misji modliły się za wszystkich niosących Dobrą Nowinę Chrystusa na krańce ziemi. Organizatorem konkursu jest Dzieło Pomocy „Ad Gentes” we współpracy z dyrektorami i nauczycielami.

Więcej ...

Katedra gnieźnieńska: konserwacja i renowacja konfesji św. Wojciecha

2024-05-22 18:49

Artur Stelmasiak

W katedrze gnieźnieńskiej rozpoczęły się prace związane z konserwacją i restauracją jednego z najcenniejszych zabytków - konfesji św. Wojciecha, relikwiarza oraz klęczących postaci podtrzymujących relikwiarz. Publikujemy komunikat Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Kto przeprosi panią Annę?

Wiadomości

Kto przeprosi panią Annę?

Świadectwa o cudach za przyczyną św. Rity

Niedziela Wrocławska

Świadectwa o cudach za przyczyną św. Rity

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Wiara

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele