Reklama

Kościół

Nie ma większej miłości – Beatyfikacja Rodziny Ulmów w TVP

Karol Porwich/Niedziela

W niedzielę, 10 września o godz. 10:00 w miejscowości Markowa odbędzie się beatyfikacja bestialsko zamordowanej w czasie II wojny światowej Rodziny Ulmów. Telewizja Polska przeprowadzi transmisję z uroczystości, pokaże m.in. koncert „Przerwane dzieciństwo”, a także film dokumentalny Marty Pietrasiewicz „Przykazanie miłości. Historia rodziny Ulmów z Markowej”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” – słowa z Ewangelii św. Jana idealnie obrazują postawę życiową, jaką kierowali się Wiktoria i Józef Ulmowie. Małżeństwo z Markowej podczas II wojny światowej przyjęło pod swój dach ośmioro żydowskich uciekinierów. Za pomoc Żydom, 24 marca 1944 r., niemiecka żandarmeria rozstrzelała Wiktorię i Józefa oraz ich siedmioro dzieci (Stanisławę, Barbarę, Marię, Antoniego, Władysława, Franciszka oraz jedno nienarodzone). W Piśmie Świętym, którego nauki towarzyszyły małżeństwu na co dzień, zapisano ołówkiem „tak” przy przypowieści o miłosiernym Samarytaninie – jest to swoisty testament rodziny Ulmów dla przyszłych pokoleń.

W 1995 r. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W 2010 r. prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Teraz, za swoją bohaterską postawę zostaną wyniesieni na ołtarze i będzie to wyjątkowa beatyfikacja – to pierwszy w historii Kościoła przypadek, w którym do chwały błogosławionych wyniesiona zostanie cała rodzina, w tym nienarodzone dziecko.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Transmisja z uroczystości beatyfikacyjnych Ulmów rozpocznie się o godz. 10:00 w TVP1 i TVP Polonia. Mszy Świętej przewodniczyć będzie legat papieski kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Na uroczystościach obecna będzie delegacja z Watykanu, a także przewodniczący episkopatów Europy oraz członkowie Konferencji Episkopatu Polski. Po Mszy około godz. 12:00 nastąpi łączenie z Watykanem na modlitwę „Anioł Pański”, a następnie od godz. 12:15 w TVP1 wydanie specjalne „Między ziemią a niebem” z Markowej.

O godz. 13:10 Jedynka zaprosi na dokument „Przykazanie miłości. Historia rodziny Ulmów z Markowej”, w którym autorka, Marta Pietrasiewicz, przedstawia niezwykle istotne wypowiedzi archiwalne Stanisławy Kuźniak - kuzynki rodziny Ulmów, a także Anny Bącal - która była koleżanką Stasi Ulmy (dziecka Wiktorii i Józefa Ulmów). Istotnym walorem filmu są liczne archiwalne zdjęcia fotograficzne, autorstwa m. in. Józefa Ulmy.

Reklama

W Jedynce i TVP Polonia o godz. 15:20 skrót widowiska słowno-muzycznego „Przerwane dzieciństwo”, z którego transmisję dzień wcześniej, 9 września o godz. 20:30, pokaże TVP Kultura.

„Przerwane dzieciństwo” to nie tylko utwory wybitnych twórców muzyki symfonicznej, ale także fragmenty słuchowiska, którego narratorami będą dzieci. Historia rodziny Ulmów zostanie opowiedziana z perspektywy emocji i doświadczeń małoletnich, bezbronnych uczestników tamtych wydarzeń. Usłyszymy utwory Mikołaja Gomółki, Krzysztofa Pendereckiego, Wojciecha Kilara, Leonarda Bernsteina oraz prapremierowe wykonanie utworu Gary'ego Guthmana, który specjalnie na tę uroczystość skomponował dzieło upamiętniające beatyfikowaną rodzinę Ulmów.

Widowisko multimedialne łączyć będzie ze sobą wideo, animacje i muzykę wykonywaną przez solistów, chór i orkiestrę. Scena Filharmonii Podkarpackiej stanie się podwórzem rodzinny Ulmów, gdzie w dzień bawiły się dzieci Józefa i Wiktorii, a w nocy wychodziły rodziny żydowskie. Zespół aktorski będzie liczył siedemnaście osób - w ten symboliczny sposób nawiąże do ofiar wydarzeń w Markowej.

Na scenie wystąpią soliści Marek Bałata, Alon Harari, Barbara Kaszuba oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie oraz Chór Filharmonii Narodowej

w Warszawie pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka i Noama Zura. Fragmenty poematu Romana Brandstaettera przeczyta Małgorzata Kożuchowska. Do koncertu wprowadzi Agata Konarska.

W atmosferę beatyfikacji Telewizja Polska wprowadzi widzów już 8 września za sprawą filmów „Historia jednej zbrodni” w reż. Mariusza Pilisa – emisja o godz. 21:30 w TVP1 oraz „Przykazanie miłości. Historia rodziny Ulmów z Markowej” 9 września o godz. 20:30 w TVP Polonia.

Podziel się:

Oceń:

+7 0
2023-09-09 09:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Troska o pamięć

Episkopat News

Trzeba opowiadać o rodzinie Ulmów Polsce i światu tak, by wiedza ta była powodem dumy Polaków.

Więcej ...

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

o. Bernard Gonska SJ

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

2024-05-16 20:55

Mat. prasowy

Co zrobić z nudą w czasie różańca? Czy trzeba ciągle myśleć o zdrowaśkach? Co łączy różaniec z drzewem i z kroplówką? Zapraszamy na siedemnasty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, jak Maryja dokarmia duszę na różańcu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania