Reklama

Wiadomości

Forum Ekonomiczne w Karpaczu: Ambasador USA w Polsce z nagrodą "Człowieka Roku"

PAP/Maciej Kulczyński

Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski został uhonorowany we wtorek podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu nagrodą "Człowieka Roku". "Jestem zaszczycony" - mówił podczas uroczystej gali laureat.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przewodniczący Rady Programowej Forum Zygmunt Berdychowski podkreślił, że Mark Brzezinski kontynuuje dzieło swojego ojca Zbigniewa. "To właśnie tacy ludzie jak Zbigniew Brzeziński z jednej strony, i miliony Polaków, Czechów, Słowaków i Węgrów z drugiej, przełamali pojałtański podział Europy. Dziś, 30 lat po odzyskaniu wolności i niezależności nasza część Europy znowu płonie" – zauważył.

"Dzisiaj wojskowi, politycy, przedstawiciele mediów i społeczeństwa obywatelskiego w Polsce i na Ukrainie, w krajach bałtyckich, na Węgrzech, Czechach i Słowacji doskonale rozumieją, że amerykańska obecność w tej części Europy to tak naprawdę jedyna gwarancja naszego bezpieczeństwa; jedyna gwarancja, że możemy się obronić przed imperializmem. Dziś w sztafecie pokoleń ludzi broniących wolności Zbigniewa Brzezińskiego zastępuje jego syn – Mark Brzezinski" – oświadczył Berdychowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak dodał, "Mark Brzezinski na przestrzeni ostatnich miesięcy niestrudzenie pracuje na rzecz amerykańskiego zaangażowania w tej części Europy". "Dzięki jego aktywności, jego działaniom, politycy, przedstawiciele mediów i społeczeństwa obywatelskiego w USA są dziś przekonani, że serce świata Zachodniego bije w tej części Europy" – ocenił.

Mark Brzezinski podkreślił, że jest ogromnie zaszczycony przyznaniem mu nagrody. "Przyjmuje ją w imieniu całego zespołu amerykańskiej misji w Polsce" - powiedział ambasador. "Jestem zaszczycony, że mogę dołączyć do tak wyjątkowych postaci jak prezydent Wołodymir Zełenski, byli prezydenci Polski Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski oraz Vaclav Havel" - dodał.

W jego ocenie, "wszystkich dotychczasowych laureatów łączy jedna, uniwersalna cecha - przywiązanie do demokracji, umiejętność tworzenia niezbędnych instytucji oraz wspólna wizja rozwoju ich ojczyzny". "Wszyscy oni rozumieli, że trwałe reformy nie są możliwe bez rządów prawa. Demokracja i złożone gospodarki rynkowe zależą nie tylko od woli i uczciwych wyborów, ale także od jasności prawa i pewności, że prawo stoi ponad polityką" - podkreślił ambasador.

Podziel się cytatem

Reklama

"Zbliżające się wybory w Polsce są szanse na pokazanie światu, że demokracja ma się dobrze" - mówił Brzezinski dodając, że wybory muszą być uczciwe.

Reklama

Jak wskazał, jest to bardzo ważny moment w amerykańsko-polskiej przyjaźni. "Od ponad 200 lat Amerykanów i Polaków łączy walka o wolność i poszukiwanie szans i możliwości" - mówił Brzezinski. "Od ponad 200 lat oba narody łączy historia wzajemnego poświęcenia - poświęcenia na rzecz amerykańskiej wolności, poświęcenia na rzecz polskiej wolności" - dodał.

Reklama

"Obecnie żyjemy w czasach, w których Ameryka i Polska dzielą tę samę wolność, a teraz - w obliczu rosyjskiej agresji - ponownie się jednoczymy" - zaznaczył Brzezinski. "Odpowiedź na wojnę na Ukrainę okazuje się jednym z doniosłych momentów w historii wyjątkowej, polsko-amerykańskiej przyjaźni" - mówił. "Udowodniliśmy wartość NATO, dowiedliśmy, że kolektywna obrona działa" - dodał. "Nasze siły zbrojne - będące częścią NATO - zapewniają ludziom bezpieczeństwo. Połączyliśmy siły, aby zaspokoić potrzeby milionów osób" - zaznaczył.

Brzezinski dziękował Polakom za pomoc, którą udzielają Ukraińcom. "Mobilizacja Polaków do pomocy sąsiadom jest podziwiana na całym świecie" - mówił. Jak wskazał, napis "Tutaj jesteście bezpieczni", który znajduje się na dworcu w Przemyślu, wybrzmiewa na całym świecie. "W imieniu prezydenta Joe Bidena dziękuje każdej rodzinie w Polsce, która wypełnia konkretnym działaniem to hasło pomocy ukraińskim uchodźcom" - dodał.

Reklama

"Wybiegając w przyszłość - mamy przed sobą strategiczne możliwości i musimy zachować jedność" - podkreślał amerykański ambasador. "Szczególnie istotna jest rola Polski w odbudowie Ukrainy. Będzie to bowiem transformacja całego regionu. Jest to ogromna szansa dla następnego pokolenia w Polsce. Dlaczego? Ponieważ jest to jedyna w swoim rodzaju szansa na dokończenia misji - zagwarantowanie, że przyszłość takich krajów jak Ukraina czy Mołdawia została na trwale zakotwiczona w zachodnim systemie wartości takich jak demokracja, wolność i dobrobyt gospodarczy" - zaznaczył.

Brzezinski wskazał także na relacje Polski z sojusznikami - Unią Europejską i jej partnerami. "Ważne jest również, aby już teraz wspierać gospodarczo Ukrainę, zwłaszcza poprzez dalsze działania, które zapewnią, że ukraińskie produkty rolne będą trafiały na światowe rynki" - powiedział. "Jestem pełen nadziei na przyszłość. To Polacy dają mi tę nadzieję" - dodał. "Wasza reakcja na kryzys na Ukrainie jest teraz wzorem dla innych narodów, a nawet dla całego świata" - dodał.

"Zdolność do mobilizacji jest wielkim, narodowym atutem polskiego społeczeństwa. Tak było podczas Powstania Warszawskiego w czasie II wojny światowej, w czasach Solidarności i ponownie w 2022 roku" - wskazał. "Wraz z prezydentem Bidenem jesteśmy bardzo dumni mogąc uhonorować i przyłączyć się do tego wspólnego projektu. Pokazywaliśmy, że demokratyczne sztandar, który Amerykanie i Polacy dzierżą od wieków - będziemy nieść razem również w przyszłości" - podkreślił Brzezinski. (PAP)

autorzy: Grzegorz Bruszewski, Mikołaj Małecki

Podziel się:

Oceń:

+2 -2
2023-09-06 07:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rusza Forum Ekonomiczne w Karpaczu

Archiwum organizatorów

"Europa po pandemii: Solidarność, Wolność, Wspólnota" - to hasło Forum Ekonomicznego 2020, które we wtorek rozpoczyna się w Karpaczu. W tym roku z powodu pandemii zostało ono przeniesione z Krynicy Zdroju. Udział w forum zapowiedzieli przedstawiciele m.in. polskiego rządu, parlamentu i biznesu.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: my zrodziliśmy się z Boga, który jest Miłością

2024-05-03 19:56

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z Sabalenką

2024-05-04 22:18

PAP/EPA/JUANJO MARTIN

Iga Świątek pokonała Białorusinkę Arynę Sabalenkę 7:5, 4:6, 7:6 (9-7) w finale turnieju WTA 1000 na kortach ziemnych w Madrycie. To 20. w karierze impreza wygrana przez polską tenisistkę. Spotkanie trwało trzy godziny i 11 minut.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...