Reklama

Kościół

Kard. Nycz do katechetów: róbmy swoje

Kard. Kazimierz Nycz

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Kazimierz Nycz

Kilkuset katechetów z archidiecezji warszawskiej uczestniczyło w odprawie katechetycznej, która odbyła się 2 września w Świątyni Opatrzności Bożej. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza. - Róbmy swoje. To co robimy, to nie tylko ludzkie dzieło. Stoi za tym łaska Boga – mówił metropolita warszawski. Jak podkreślił, katecheza jest jednym z ważniejszych wymiarów dzieła ewangelizacji w Kościele i liczy się w nim każdy pojedynczy człowiek przyprowadzony do Jezusa. – Wokół tematu katechezy powinniśmy zachować spokój – apelował.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Odprawa katechetyczna zorganizowana została wspólnie dla księży proboszczów i wikariuszy, braci i sióstr zakonnych oraz wszystkich katechetów świeckich. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza. Wraz z nim Eucharystię celebrowało ponad stu kapłanów.

W homilii metropolita warszawski zwrócił uwagę, że wspólna Eucharystia w Świątyni Opatrzności Bożej ma katechetom przypomnieć, że dzieło, które podejmują jest dziełem Bożym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- W dziele ewangelizacji Kościoła katecheza stanowi jeden z najważniejszych wymiarów – podkreślił kard. Nycz. - Trudno byłoby sobie to dzieło wyobrazić z wyłączeniem pracy katechetów w szkole i katechistów w parafii – dodał. Zwrócił też uwagę, że w katechezie, zwłaszcza w ostatnich 30 latach bardzo widoczna jest synodalność Kościoła, która ważna jest m.in. właśnie z uwagi na ewangelizację.

Nawiązując do czytań mszalnych i wezwania św. Pawła: „abyście coraz bardziej się doskonalili i starali zachować spokój” (1 Tes 4, 11) podkreślił, jak istotne jest, by zachować spokój wokół katechezy. Zaznaczył, że zarówno w Polsce jak i w Europie temat katechezy podejmowany jest chętnie i często jednostronnie. - Czuję się zażenowany tą dyskusją, która dociera do nas każdego dnia – powiedział kard. Nycz.

- Zachować spokój. Nie patrzeć tylko przez pryzmat socjologiczny i statystyczny; przez dane, które nam podają media. Musimy mieć świadomość tego, że w katechezie naprawdę liczy się każdy pojedynczy człowiek, którego przyprowadzimy do Jezusa – podkreślił. Przypomniał, że Jezus nie zrażał się tym, że tłumy odchodzą. Robił swoje, a raczej to, do czego posłał Go Ojciec.

- My też róbmy swoje. To, co robimy, to nie tylko ludzkie dzieło. Stoi za tym łaska Boga – przekonywał metropolita warszawski.

Podczas spotkania, które rozpoczęło się w Świątyni Opatrzności Bożej, po Mszy św., kard. Nycz mówił m.in. o znaczeniu katechezy w rodzinie. To przekaz wiary w rodzinie – również dziś – bywa dla młodych, przeżywających nieraz swoje wątpliwości i trudności, swoistą kotwicą, dzięki której są w stanie trwać przy Bogu i powracać do Niego. Jak podkreślił metropolita warszawski, katecheza rodzinna powinna być tą pierwszą i niegdyś taką była. Przypomniał, że przed laty w parafii nie działo się dużo więcej niż dziś. Kluczem do wychowania był dom rodzinny i katecheza rodzinna.

Podziel się cytatem

Reklama

Kard. Nycz zaznaczył, że dziś w Polsce, w takich miastach jak Warszawa, gdzie do Kościoła chodzi mniej niż 20 proc. ludzi, podobnie jak we Francji czy Niemczech, mamy coraz częściej do czynienia z terenami misyjnymi.

Reklama

W tym kontekście mówił m.in. o posłudze katechistów. Jak podkreślił, posługa katechisty w parafii i katechety w szkole może a nawet powinna być podejmowana przez te same osoby, są to jednak posługi różne. Wymagają też nieco innego przygotowania i formacji.

Reklama

Wykład inauguracyjny pt. ”Być, wiedzieć i umieć działać – w kontekście katechezy parafialnej” wygłosiła dr Kamilla Frejusz, pedagog, nauczyciel religii i wykładowca Akademii Katolickiej w Warszawie „Collegium Bobolanum”.

Reklama

Dr Frejusz zaznaczyła, że możliwości religii w szkole są ograniczone i nie można tam zrealizować wszystkich funkcji katechezy, co – jak podkreśliła – w żaden sposób nie podważa zasadności obecności lekcji religii w szkole. Zwróciła uwagę, że dla bardzo wielu uczniów jest to jedyna forma kontaktu z Kościołem i że nie można ich tego pozbawiać. Zwróciła też uwagę, że istniejąca wśród niektórych osób odpowiedzialnych za katechezę obawa, że rozwój katechezy parafialnej przyczyni się do likwidacji religii w szkołach, jest nieuzasadniona.

Jaki jest przepis na katechezę parafialną dziś? – zdaniem dr Frejusz chodzi o proces misyjnego nawrócenia zmierzający w kierunku ewangelizacji. W nawiązaniu do papieża Franciszka podkreśliła, że duszpasterstwo w duchu misyjnym wymaga rezygnacji z wygodnego myślenia o tym, że „tak zawsze się robiło”, co dotyczy nie tylko duchownych ale i świeckich.

Dr Frejusz podkreśliła, że szczególnym zadaniem katechetów i katechistów jest wsłuchiwanie się w zadawane pytania. Ważne jest by starać się je naprawdę zrozumieć i odpowiadać na te właśnie pytania a nie na inne, których ludzie nie zadają. Nie należy bać się mówić „nie wiem” – mówiła.

Zwracała też uwagę, na to, by nie gubić się w działaniach i „eventach”. Duszpasterstwo nie powinno być szeregiem inicjatyw ale troską o osoby i ich spotkanie z Bogiem.

Rektor Akademii Katolickiej w Warszawie, ks. prof. Krzysztof Pawlina przedstawił tegoroczną bogatą ofertę uczelni, z której skorzystać mogą m.in. katecheci. Mówił m.in. o tym, że od dwóch lat Akademia organizuje tzw. „szkołę bycia katechetą”. W ramach programu przewidziano m.in. zajęcia na temat pracy z uczniami z dysfunkcją, zajęcia nt. Biblii, kultury oraz o tym, jak rozmawiać dziś z młodzieżą.

Na zakończenie dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży w warszawskiej kurii ks. dr Łukasz Przybylski przedstawił plan pracy katechetów w nowym roku szkolnym oraz omówił kwestie związane z organizacją rekolekcji dla uczniów oraz formacją stałą wszystkich katechetów.

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2023-09-02 16:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: uroczystości pogrzebowe Karoliny Kaczorowskiej, małżonki ostatniego Prezydenta RP na uchodźstwie

PAP/Radek Pietruszka

Uroczystości pogrzebowe Karoliny Kaczorowskiej, małżonki ostatniego Prezydenta RP na uchodźstwie odbyły się dziś w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Mszy św. z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy, przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Homilię wygłosił biskup polowy Wiesław Lechowicz, wieloletni duszpasterz Polaków poza granicami kraju. Po zakończonej Eucharystii urna z prochami Karoliny Kaczorowskiej została złożona w Panteonie Wielkich Polaków.

Więcej ...

Już w sobotę Czuwanie przed Zesłaniem Ducha Świętego w Licheniu!

2024-05-14 13:44

Mat. prasowy

18 maja, pod hasłem “Zjednoczmy się wokół Mamy!”, Teobańkologia organizuje w Licheniu czuwanie przed Zesłaniem Ducha Świętego. Spotkanie odbędzie się pod honorowym patronatem Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich.

Więcej ...

Premiera hymnu tegorocznego spotkania młodych Lednica 2000 już za nami

2024-05-15 09:15

Mat. prasowy

XXVIII Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Lednica 2000 zbliża się wielkimi krokami. Odbędzie się ono 1 czerwca 2024 r. na Polach Lednickich. Trwają przygotowania do tego corocznego wydarzenia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Jej imię znaczy mądrość

Święci i błogosławieni

Jej imię znaczy mądrość

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie