Reklama

Polityka

Przed wyborami do Parlamentu Europejskiego biskupi apelują o „umacnianie sił konstruktywnych”

Mateusz Banaszkiewicz

Przed zaplanowanymi na 25 maja wyborami do Parlamentu Europejskiego biskupi naszego kontynentu wezwali do udziału w nich i do umacniania sił konstruktywnych w Unii. W specjalnym oświadczeniu Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) przestrzegła, aby w wyniku problematycznego wstrzymania się od głosu nie ryzykować zagrożeń dla „projektu europejskiego”. Przypomniała, że chrześcijanie muszą nadawać Europie ludzkie oblicze.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Trzeba, abyśmy wszyscy, a zwłaszcza politycy i kandydaci do Parlamentu, w sposób konstruktywny przyczynili się do budowania przyszłości Europy” – zaapelowali biskupi katoliccy państw należących do Unii Europejskiej (UE).

Według COMECE Unia Europejska przeżywa obecnie punkt zwrotny. „Kryzys finansowy i zadłużenie krajów członkowskich, spowodowane załamaniem się w 2008 roku systemu bankowego, obciążają stosunki między nimi. Stanowi to wyzwanie dla leżącej u podstaw idei europejskiej zasady solidarności i w konsekwencji ściągnęło wiele nieszczęść na obywateli” – podkreśla oświadczenie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Skutków kryzysu powinni być świadomi wszyscy kandydaci ubiegający się o miejsca w Parlamencie Europejskim, podkreślili biskupi UE. Przypomnieli, że papież Franciszek zwraca uwagę na „los ubogich i bezbronnych, młodych i niepełnosprawnych”, a także tych, których w biedę wpędził obecny kryzys, „a jest ich coraz więcej”. Kryzys sparaliżował też nadzieje na przyszłość wielu młodych ludzi. „Sytuacja jest więc dramatyczna, a dla wielu – wręcz tragiczna”, stwierdza przedwyborczy dokument COMECE.

Jego autorzy przypomnieli jednocześnie, że „gdyby projekt europejski się nie powiódł, stracilibyśmy wiele”. Projekt ten czerpie natchnienie z pozytywnego obrazu człowieka – podkreślili biskupi i przywołali w tym kontekście „europejski testament” Jana Pawła II – adhortację apostolską „Ecclesia in Europa”.

Za najważniejsze dziedziny polityki unijnej hierarchowie uznali zasady subsydiarności (pomocniczości) i solidarności, głoszone również przez katolicką naukę społeczną, nienaruszalność godności człowieka, ludzkie traktowanie migrantów i ich proporcjonalne przydzielanie krajom członkowskim, ekologię w życiu codziennym, wolność religii, ochronę niedzieli oraz troskę o ludzi starszych.

Powstała w 1980 Komisja skupia przedstawicieli konferencji biskupich wszystkich krajów członkowskich UE. Jej przewodniczącym jest obecnie kard. Reinhard Marx z Monachium-Fryzyngi.

Reklama

Z kolei sekretarz generalny Caritas Europa Jorge Nuno Mayer w swoim oświadczeniu zwrócił uwagę, że „w centrum polityki i gospodarki europejskiej musi ponownie znaleźć się człowiek”. Po to, aby w przyszłości Europa była skuteczniejsza, potrzebne jest jej „nowe ludzkie oblicze”, napisał i podkreślił, że „powołani są do tego wszyscy chrześcijanie, którzy ponoszą odpowiedzialność polityczną, społeczną lub ekonomiczną”.

Przypomniał, że u początków idei wspólnej Europy tuż po drugiej wojnie światowej leżało pragnienie, aby raz na zawsze wyeliminować wojnę z tego kontynentu i budować społeczeństwo, które będzie mogło żyć w pokoju i wolności. Taka była wizja założycieli UE, w większości chrześcijan – podkreślił sekretarz generalny Caritas Europa.

W 70 lat później wizja ta w znacznym stopniu stała się czymś rzeczywistym. Jednocześnie jednak „projekt europejski” znalazł się w obliczu zagrożeń, m.in. takich jak tendencja do narodowego populizmu, niesprawiedliwość społeczna czy zmiany klimatyczne. Z prognoz gospodarczych wynika, że w najbliższych dziesięcioleciach miliony ludzi nie będą miały pracy. Sytuacja jest trudna, bo „biedni nie mogą czekać” – stwierdza dokument Caritas Europa.

Zwraca uwagę, że „bieda jest jedną z licznych form ataku na godność człowieka, przypominając obecnym i przyszłym europarlamentarzystom, że życie ludzkie zasługuje na ochronę od poczęcia aż do naturalnej śmierci”. J. Mayer wyraził też przekonanie, że „jeśli chrześcijanie będą uznawali podstawowe wartości projektu europejskiego i katolickiej nauki społecznej oraz przestrzegali ich, wniosą wkład w lepsze życie”.

Podziel się:

Oceń:

2014-05-14 16:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Obecność Kościoła w sferze społeczno-politycznej – dyskusja biskupów

foto episkopat.pl

Kwestia obecności Kościoła w sferze społeczno politycznej była tematem dyskutowanym w jednej z grup tematycznej podczas 387. zebrania plenarnego KEP w Łodzi. Dyskusję animował ks. prof. Piotr Mazurkiewicz z UKSW, który zaznaczył, że debata była bardzo szczera. Zgodzono się m.in., że zdanie, iż „żadna partia nie reprezentuje Kościoła jest prawdziwe i należy je często powtarzać także w dzisiejszej, polskiej sytuacji”.

Więcej ...

W związku z uroczystością Świętych Apostołów Piotra i Pawła zbiórka na tzw. "Świętopietrze"

2024-06-25 07:12

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

W związku z przypadającą 29 czerwca w Kościele katolickim uroczystością Świętych Apostołów Piotra i Pawła planowana jest zbiórka na działalność apostolską i charytatywną papieża, nazywana świętopietrzem lub "Obolem św. Piotra".

Więcej ...

Trwają przygotowania do synodu nt. synodalności: pierwsza wersja dokumentu roboczego gotowa

2024-06-25 14:27

episkopat

Gotowa jest pierwsza wersja dokumentu roboczego na październikową sesję synodu nt. synodalności. Instrumentum laboris jest aktualnie konsultowane przez ok. 70 osób reprezentujących lud Boży z całego świata, o różnej wrażliwości kościelnej i z różnych „szkół” teologicznych. Po zaaprobowaniu ostatecznej wersji dokumentu przez papieża Franciszka zostanie on opublikowany. Ma to nastąpić w pierwszej połowie lipca.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Pustelnik z Góry Maryi

Święci i błogosławieni

Pustelnik z Góry Maryi

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024