Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Nie! Szkalowaniu Papieża z Polski - maturzyści sosnowieccy

Sosnowieccy maturzyści na Jasnej Górze

BPJG

Sosnowieccy maturzyści na Jasnej Górze

- Jesteśmy na Jasnej Górze z potrzeby serca - twierdzą młodzi. Najwięcej, bo ok. 1 tys., jest dziś maturzystów z diec. sosnowieckiej. Mówią, że nie zgadzają się na szkalowanie św. Jana Pawła II, bo jest on dla nich kimś bardzo ważnym. Od niego chcą uczyć się m.in. miłości do Boga, Ojczyzny i drugiego człowieka.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obok maturzystów z Sosnowca i okolic w pielgrzymce młodych udział wzięli także przedstawiciele szkół noszących imię Jana Pawła II. Wszyscy chcą zamanifestować swoje przywiązanie, wierność i miłość do papieża z Polski.

- Od niego chciałabym nauczyć się dobroci wobec drugiego człowieka, bliskości i ciepła. Szczególnie teraz, kiedy widzimy, co dzieje się na Ukrainie, Ojciec Święty pokazuje nam wartość wiary w Boga i drugiego człowieka - powiedziała Letycja Popek z II LO im. Emilii Plater w Sosnowcu. Maturzystka dodała, że od świętego chce nauczyć się też wiary we własne możliwości i pewności, że jeżeli włożymy dużo pracy i zaufamy Bogu, to możemy osiągnąć wiele.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Igor Porwolik z tej samej szkoły, zwrócił uwagę, że dla niego oczernianie papieża z Polski jest karygodne. - Jesteśmy smutni i zdruzgotani duchowo, że do tych ataków dochodzi przez Polaków. Św. Jan Paweł II jest dla mnie wzorem i wybitną postacią - podkreślił maturzysta.

- Młodzież często się załamuje, przeżywa różne problemy i chciałbym, żeby wiedzieli, że swój krzyż mogą zawsze powierzyć Bogu tak, jak św. Jan Paweł II - powiedział sosnowiecki biskup Grzegorz Kaszak. - To był człowiek, który kochał góry, dużo spacerował i chodząc podziwiał przyrodę. Bóg później mu to odebrał i nie mógł chodzić. Był wspaniałym mówcą, pociągał rzeszę swoim słowem, a później nie mógł mówić. On się wiele wycierpiał, ale przy tym nigdy nie słyszeliśmy słowa narzekania. Papież po prostu ofiarował to wszystko Bogu, dlatego powinien być dla nas przykładem, jak znosić cierpienie i krzyż - powiedział bp Kaszak.

Zauważył, że „krytyka, która teraz wylewa się na św. Jana Pawła II jest przerażająca, ale ten hejt pokazał też ilu papież ma obrońców”. - On dzięki postawie i swojemu nauczaniu obalił komunizm. Jest wiele dziedzin, które pokazują, jak wielkim był Polakiem. Problem pracy ludzkiej, czy kochanej przez niego rodziny, tu nie ma nic do zarzucenia. To był jeden z największych Polaków, jaki Opatrzność dała nam wszystkim - podkreślił ordynariusz sosnowiecki.

Reklama

Ks. Michał Borda, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu zwrócił z kolei uwagę, że maturzyści, szczególnie na Jasnej Górze, od św. Jana Pawła II chcą uczyć się miłości do Maryi i Ojczyzny. - Wszystko właściwie zaczęło się w Wadowicach i możemy powiedzieć, że tutaj na Jasnej Górze też wszystko się zaczęło, jest i będzie. Staramy się wychowywać młode pokolenie naszej sosnowieckiej diecezji, by dzięki Matce Najświętszej i trzymając za rękę św. Jana Pawła II prowadzili szczęśliwe życie. Powinni wiedzieć o fundamentalnej roli naszego rodaka i utożsamiać swoje bycie Polakiem ze świadectwem życia Ojca Świętego - powiedział duszpasterz.

Młodzi podkreślają, że modlą się też o pokój na Ukrainie i pamiętają o swoich rówieśnikach. - Są to nasi sąsiedzi, dlatego ta pomoc musi być kontynuowana. Chcielibyśmy im przekazać, że nawet jeżeli wydaje im się, że są sami, to jesteśmy z nimi myślami i sercem - mówili maturzyści.

Izabela Tyras/Maria Bareła @JasnaGóraNews

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2023-03-16 19:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

6. Jasnogórski Wieczór Maryjny. Miłość – ufność – cierpienie

Marian Sztajner

– Jestem szczęśliwa, że mam wiarę, że mam Boga, któremu mogę zaufać, który mnie prowadzi do siebie, a Maryja jest Matką i Królową, Ona uczy mnie swoim przykładem, a kochać to znaczy być z drugim człowiekiem szczególnie cierpiącym – mówiła Teresa Kopka, terapeutka uzależnień, podczas szóstego Jasnogórskiego Wieczoru Maryjnego.

Więcej ...

Watykan: 17 maja prezentacja dokumentu o objawieniach

2024-05-07 13:48

Monika Książek

W piątek 17 maja 2024 r. o godz. 12.00 w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej odbędzie się konferencja prasowa poświęcona nowym normom Dykasterii Nauki Wiary dotyczącym rozeznawania objawień i innych zjawisk nadprzyrodzonych - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

W weekend papież na Światowym Spotkaniu nt. Ludzkiego Braterstwa

2024-05-07 19:16

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek weźmie udział w Światowym Spotkaniu nt. Ludzkiego Braterstwa. Odbędzie się ono w Rzymie i Watykanie w dniach 10-11 maja z udziałem m.in. 30 laureatów Nagrody Nobla. Jednym z jego celów jest „przywrócenie braterstwa jako zasady działania społecznego w przestrzeni publicznej”. „Im bardziej świat pogrąża się w ciemności, tym bardziej ludzkość szuka światła” - taką metaforą wyjaśnia sens spotkania o. Enzo Fortunato, dyrektor ds. komunikacji bazyliki watykańskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Wiadomości

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Wiara

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Kościół

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...