Reklama

Polska

Rektor UKSW: Jan Paweł II był świętym człowiekiem

Ks. prof. Ryszard Czekalski

Łukasz Krzysztofka

Ks. prof. Ryszard Czekalski

Jestem przekonany, że Jan Paweł II był to człowiek święty. Świętość to nie bezgrzeszność. Dziś w dobie deptania autorytetów, niszczenia tego co dobre i piękne, próbuje się także zdeptać duchowy i ludzki autorytet Jana Pawła II – przekazał w oświadczeniu rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W związku z atakami na Jana Pawła II, doktora honoris causa UKSW, rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski wydał oświadczenie.

"W ostatnich dniach jesteśmy świadkami ataku na Kościół katolicki i św. Jana Pawła II, naszego rodaka, którego już za życia nazwaliśmy największym spośród synów polskiej ziemi. Świętym papieżem Janem Pawłem II Wielkim" – przekazał rektor.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przypomniał, że Jan Paweł II był też doktorem honoris causa wielu polskich i światowych uczelni, w tym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

"Zanim został papieżem Karolowi Wojtylle przyszło pełnić posługę arcybiskupa metropolity krakowskiego, w czasach głębokiego komunizmu. Wielu z nas już tego nie pamięta albo – na szczęście – nie doświadczyło. Wielu jednak żyje i pamięta, jak to było w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" – przekazał.

Podkreślił, że dzisiaj żyjemy w wolnej, zupełnie innej Polsce.

"Oceniając dziś Jana Pawła II, trzeba nade wszystko zwrócić uwagę na fakty i na czasy, w których przyszło mu żyć. Należy bardzo dokładnie zbadać wszystkie dowody i wszystkie źródła historyczne z przeszłości według przyjętych norm naukowych, a nie dziennikarskich, detektywistycznych czy politycznych. Tym powinni się zająć naukowcy, w szczególności historycy. A tam, gdzie naprawdę doszło do naruszenia prawa czy przestępstwa, tym powinny zająć się organy ścigania" – podkreślił.

Zaznaczył, że tymczasem wprowadza się narrację, że Jan Paweł II wiedział, ukrył i nie powiedział.

"Pytam się zatem, komu miał powiedzieć? Do kogo złożyć zawiadomienie? Do pierwszego sekretarza PZPR czy może do szefa IV departamentu SB, do ówczesnej prokuratury?" – pyta rektor.

Zaznaczył, że nie możemy jako naród i jako społeczeństwo, pozwolić sobie na brukanie pamięci o Janie Pawle II, który uczynił dla nas wszystkich tak wiele.

Reklama

"To on przyczynił się do upadku komunizmu w Polsce, ale też w Europie Wschodniej. To on, pielgrzymując do wielu krajów świata, niósł ludziom wiarę, nadzieję, miłość i pokój. To on był papieżem przyszłych pokoleń. To on zainicjował fantastyczne Światowe Dni Młodzieży, które gromadziły miliony młodych ludzi na świecie" – wyjaśnił.

"Żyłem w czasach Jana Pawła II, żyłem w czasach komunizmu i dziś wiem, że jego ocena bez uwzględnienia tamtego szczególnego kontekstu historycznego jest fałszywa. Nie można oceniać wydarzeń i ludzi, nie biorąc pod uwagę tamtej rzeczywistości, a patrzeć na nią jedynie z dzisiejszej perspektywy" – podkreślił ks. prof. Ryszard Czekalski.

Ocenił, że historii nikt nie jest w stanie zmienić, choćby nie wiadomo, jak się starał i choćby nie wiadomo, jaka ona była.

"Prawda, nawet po latach czy nawet wiekach, ujrzy zawsze światło dzienne. Przyjmując logikę oskarżycieli Jana Pawła II, możemy próbować sięgać nawet do starożytności" – dodał.

"Historia nas zadziwia i zdumiewa. Jednak jeśli chcemy zachować się uczciwie, należy podjąć próbę jej oceny oczyma tamtego czasu, rozpatrywać ją w tamtym kontekście historycznym i według tamtych kryteriów" – zaznaczył.

Podkreślił, że w historii każdego narodu są karty chwały i niestety bezprawia. "Są bohaterowie i zdrajcy. Każdy z nas ma swój czas i swoje miejsce na ziemi oraz swoje zadania do spełnienia" – powiedział.

"Chrońmy się przed dokonywaniem zbyt pobieżnych i pośpiesznych ocen, bazując na wątpliwej jakości źródłach historycznych. Jeszcze gorszą rzeczą jest wykorzystywanie przeszłości dla doraźnych celów współczesności, szczególnie bieżących celów politycznych, nawet kosztem ludzi, którzy już nie żyją. To haniebne działanie zasługujące na potępienie. Oby temat i osoba Jana Pawła II nie stały się częścią przedwyborczej kampanii politycznej, próbą wywołania wewnątrzpolskiej wojny religijnej oraz pogłębienia procesu dzielenia nas jako społeczeństwa i narodu" – przekazał.

Reklama

Zaznaczył, że dzisiaj, chyba każdy z nas nie ma wątpliwości, ze pedofilów trzeba karać i to bardzo surowo.

"Dla zwyrodnialców, którzy dopełniają się tak nikczemnych czynów, należy się całkowita izolacja od społeczeństwa. Aby żadne dziecko nie było krzywdzone i narażone na takie dramaty" – podkreślił.

"Jestem przekonany, że Jan Paweł II był to człowiek święty. Świętość to nie bezgrzeszność. Dziś w dobie deptania autorytetów, niszczenia tego co dobre i piękne, próbuje się także zdeptać duchoty i ludzki autorytet Jana Pawła II" – ocenił rektor.

"Staję w obronie Jana Pawła II zarówno jako katolik, ksiądz, naukowiec, jak i rektor, prosząc, abyśmy potrafili rzetelnie poszukiwać prawdy – jako społeczność akademicka Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, jak i nasz naród, dziś niestety tak bardzo podzielony. I oby wydarzenia ostatnich dni nie podzieliły nas jeszcze bardziej" – podkreślił.

"Tylko w jedności i odpowiedzialności za siebie, także za nasze trudne doświadczenia historyczne, możemy budować mądre społeczeństwo, które potrafi docenić zasługi pokoleń Polaków. To dzięki nim dziś możemy cieszyć się wolnością" – dodał.(PAP)

Autorka: Marta Stańczyk

mas/ joz/

Podziel się:

Oceń:

+4 0
2023-03-11 15:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Inauguracja roku akademickiego u progu 25-lecia UKSW

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

– Czy w dzisiejszym świecie znajdzie się miejsce dla człowieka myślącego, dobrze wykształconego, odpowiedzialnego i wiedzącego, co jest prawdą, a co fałszem, co honorem, a co zdradą – pytał podczas inauguracji nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor uczelni. Wykład inauguracyjny wygłosił prof. dr hab. Michał Kleiber.

Więcej ...

Maryja przyszła do siebie – na Kalwarię w Praszce

2024-05-02 13:46

Foto Fax

– Z tej świętej góry zawierzenia na Kalwarii w Praszce będziemy nadal krzewili pobożność Maryjną – zapewnił w kontekście doby nawiedzenia ks. prał. dr Stanisław Gasiński, proboszcz parafii Świętej Rodziny i kustosz Archidiecezjalnego Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce.

Więcej ...

Matko Serdeczna, módl się za nami...

2024-05-02 20:37

Karol Porwich/Niedziela

Zasłuchani w „Polską litanię” ks. Jana Twardowskiego zatrzymamy się w stolicy diecezji sandomierskiej ze świadomością, że na jej terenie jest jeszcze kilka innych sanktuariów maryjnych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...