Reklama

Niedziela Legnicka

Pamięci bohaterów Ojczyzny

Artur Grabowski

Zorganizowano szereg inicjatyw, których celem było uczczenie pamięci niezłomnych bohaterów niepodległościowego podziemia antykomunistycznego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Centralnym momentem uroczystości Dnia Żołnierzy Wyklętych w Lubomierzu była uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego. Była to okazja, by po raz kolejny wspomnieć śp. Tadeusza Pietrykę i ks. Bernarda Pyclika - naszych lubomierskich niezłomnych bohaterów walk o wolność i niepodległość Polski.

- Dziś zaproszeni jesteśmy do modlitwy w tym szczególnym dniu pamięci o żołnierzach, którzy nie maszerowali pod rozwiniętymi sztandarami, w zwartych kolumnach, witani triumfalnymi okrzykami, żołnierzach, ale tych, którzy w chwili próby dochowali wierności. Jest to przede wszystkim modlitwa z wdzięcznością wobec Pana Boga za dar Ojczyzny, którą jest Polska - powiedział w homilii biskup Andrzej Siemieniewski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po Mszy św. był czas na wystąpienia zaproszonych gości, min. Wojewody dolnośląskiego, Burmistrza Miasta i Gminy Lubomierz, czy też współgospodarzy tegorocznych obchodów: prezesa Stowarzyszenia Klasztor Lubomierz, które uhonorowało pamiątkowymi statuetkami osoby pielęgnujące pamięć o Żołnierzach Niezłomnych.

Po zakończeniu tej części obchodów ulicami Lubomierza wyruszył Marsz Pamięci, którym zainaugurowana została ostatnia część tegorocznych wojewódzkich obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych. Na dziedzińcu przed szkołą można było wziąć udział w pikniku militarnym, zobaczyć uzbrojenie i dowiedzieć się więcej o polskich siłach zbrojnych i innych formacjach mundurowych. Z kolei w auli Zespołu Szkół miał miejsce koncert pieśni patriotycznej, prelekcja popularnonaukowa, a także podpisanie listu intencyjnego w sprawie budowy pomnika w Popielówku (miejsce, gdzie po wojnie osiedlali się Niezłomni). Rozstrzygnięto także konkursy, które specjalnie dla upamiętnienia Żołnierzy Niezłomnych ogłosiło Lubomierskie Centrum Kultury.

Przygotowanie do tych uroczystości rozpoczęło się już 25 lutego. W kościele parafialnym odbył się koncert Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. 27 lutego był dniem muzealnym. Młodzież i nie tylko miała możliwość obejrzenia wystawy Instytutu Pamięci Narodowej ulokowanej w Lubomierskim Centrum Kultury, przedstawiającej sylwetki Żołnierzy Niezłomnych. Tradycją obchodów stał się V już Bieg Niepodległościowy im. Tadeusza Pietryki ps. „Sokół”, który odbył się 28 lutego. Udział w nim wzięła m.in. młodzież z Lubomierza, Pławnej, Biedrzychowic, czy Lubania. Wśród biegaczy nie zabrakło również dorosłych, którzy w ten sposób chcieli uczcić pamięć o polskim niepodległościowym martyrologium. Na starcie biegu na dystansie 1963 metrów stawiło się ponad 120 osób.

Reklama

Więcej w kolejnym wydaniu Niedzieli legnickiej

foto

Zobacz zdjęcia: Niezłomni

Podziel się:

Oceń:

2023-03-02 09:02

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – pasjonująca historia

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

Więcej ...

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna

2024-05-03 13:28

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Episkopatu Polski, który przewodniczył Sumie odpustowej ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski apelował, by stawać w obronie „suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji”. Przypomniał, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Więcej ...

W Rokitnie uczczono NMP Królową Polski

2024-05-03 23:30
Rokitno

Angelika Zamrzycka

Rokitno

3 maja 2024 w Sanktuarium w Rokitnie bp Tadeusz Bronakowski przewodniczył Mszy św. i modlitwie w intencji Ojczyzny oraz o trzeźwość rodzin.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania