Reklama

Kościół

Abp Marek Jędraszewski na Wielki Post:

Musimy robić wszystko, aby umacniać dzieci w przekonaniu o wielkiej wadze uczęszczania na lekcje religii

flickr.com/archidiecezjakrakow

W liście pasterskim na Wielki Post abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę na wartość nauczania religii w szkole, konieczność otwarcia się na rodzicielstwo, a także potrzebę modlitwy za ojczyznę.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Odnosząc się do Chrystusowej odpowiedzi do szatana: „Nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych" (Mt 4, 4b) metropolita krakowski wskazuje na wagę nieustannego intelektualnego poznawania świata i odkrywania jego tajemnic. Dodaje, że pragnienia ludzkiego ducha nie wyczerpują się na czysto ziemskich sprawach – człowiek powołany jest także do zgłębiania spraw wykraczających poza rzeczywistość materialną. – Temu ważnemu otwarciu na Boga, a w konsekwencji również na drugiego człowieka, służy nauczanie religii w szkole – pisze abp Marek Jędraszewski wskazując, że dzieci i młodzież poznając lepiej Boga, otwierają się także na budowanie więzów wspólnotowych.

Arcybiskup podkreśla, że rodzice i dziadkowie, a także nauczyciele i wychowawcy, oraz cała wspólnota Kościoła muszą robić wszystko, co w ich mocy, aby umacniać dzieci i młodzież w przekonaniu o wielkiej wadze uczęszczania na lekcje religii, zwłaszcza w czasie, gdy w Polsce nasilają się głosy, które kwestionują wartość nauczania religii w szkole, kosztem innych przedmiotów. – Dla rodziców jest to jednocześnie zadanie i obowiązek, które uroczyście przyjęli w chwili zawierania sakramentu małżeństwa, gdy wobec całego Kościoła oświadczali, że „chcą z miłością przyjąć i po katolicku wychować potomstwo, którym ich Bóg obdarzy" – zaznacza metropolita wskazując także na wagę osobistego świadectwa, wspólnej modlitwy rodzinnej, częstego przystępowania do sakramentów świętych, a także mądrych rozmów uczących pięknego i szlachetnego życia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Metropolita krakowski zwrócił także uwagę na „zapaść demograficzną", która w ostatnich latach dotyka Polskę. Według abp Marka Jędraszewskiego ta sytuacja wynika ze sposobu, w jaki we współczesnej kulturze, zwłaszcza w mediach, przedstawia się wielodzietną rodzinę, częstokroć ośmieszając ją i piętnując oraz z przekazu o konieczności „realizacji siebie", głównie poprzez bardzo wymierne osiągnięcia zawodowe i materialne. Rzadko z kolei pokazuje się ludzi, dla których największą radością są ich dzieci i dla których fakt bycia rodzicem jest źródłem szczęścia i dumy. – Potrzeba nam, wielkiego duchowego nawrócenia oraz szlachetnego, a przy tym pełnego ufności zawierzenia się Bogu i otwarcia się na Jego błogosławieństwo, związane z płodnością i posiadaniem dzieci. Od tego właśnie otwarcia zależy przecież przyszłość polskiego narodu – zaznacza arcybiskup.

Reklama

Na koniec zachęcił wiernych do modlitwy w intencji ojczyzny poprzez włączenie się w program duszpasterski archidiecezji krakowskiej w pierwszą sobotę i 14 dnia każdego miesiąca. Tym modlitwom w każdym miesiącu patronuje inna wybitna postać, która w sposób wyjątkowy zapisała się w dziejach Kościoła i Polski.

List abp Marka Jędraszewskiego odczytywany jest w kościołach archidiecezji krakowskiej w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu. Jego treść jest dostępna także na stronie diecezja.pl.

Podziel się:

Oceń:

2023-02-26 12:03

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Mering na Wielki Post: nawrócenie stanowi samo serce chrześcijaństwa

Kolanin/ pl.wikipedia.org

„Bez nawrócenia chrześcijaństwo nie jest możliwe, bez podjęcia obowiązku przemiany serca nie zrozumiemy też tak nam potrzebnego Bożego Miłosierdzia” – napisał biskup włocławski Wiesław Mering w liście pasterskim na Wielki Post. Mówiąc o nawróceniu hierarcha podkreśla, że stanowi ono samo serce chrześcijaństwa.

Więcej ...

Święta na trudne czasy

Rozważanie i uczesniczenie w eucharystycznych tajemnicach wyzwala łaski, rodzące w duszy świętość – mówiła m. Czacka

Archiwum FSK

Rozważanie i uczesniczenie w eucharystycznych tajemnicach wyzwala łaski, rodzące w duszy świętość – mówiła m. Czacka

O cudownym uzdrowieniu za wstawiennictwem m. Elżbiety Róży Czackiej, jej duchowości oraz podejściu do krzyża i cierpienia z s. Radosławą Podgórską, franciszkanką służebnicą Krzyża, rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Więcej ...

Matko w Studziannej na krześle siedząca, módl się za nami...

2024-05-19 20:50

Adobe Stock

Cudowny Obraz został 18 sierpnia 1968 r. ukoronowany papieskimi koronami przez Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego Prymasa Polski, oraz Ks. Kard. Karola Wojtyłę i Ks. Bpa Piotra Gołębiowskiego, Administratora Diecezji Sandomierskiej. W tym czasie wizerunek zaczął być nazywany obrazem Matki Bożej Świętorodzinnej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj