Reklama

Kościół

Wrocław: beatyfikacja 10 sióstr, ofiar wojennej przemocy

fot. Siostry Elżbietanki

Opiekowały się osobami starszymi, chorymi i dziećmi. Wierne ślubowi czystości i swemu powołaniu zostały zamordowane przez żołnierzy Armii Czerwonej w 1945 r. Beatyfikacja 10 sióstr zakonnych – elżbietanek miała miejsce 11 czerwca w katedrze we Wrocławiu. Uroczystościom przewodniczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro, który porównał to męczeństwo do obecnej sytuacji na Ukrainie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Całe życie tych sióstr było prawdziwym darem z siebie w służbie chorym, maluczkim, ubogim, najbardziej potrzebującym. Ich bezinteresowna miłość była heroiczna do tego stopnia, że nie zdecydowały się na ucieczkę przed zbliżającą się na przełomie lat 1944-45 Armią Czerwoną. I to pomimo wieści o jej brutalności i okrucieństwach popełnianych przez żołnierzy na mieszkańcach Prus Wschodnich” – powiedział w homilii kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, który przewodniczył Mszy beatyfikacyjnej we wrocławskiej katedrze.

Kard. Semeraro podkreślił, że męczeństwo 10 elżbietanek przywodzi na myśl przemoc, okrucieństwo i nienawiść, które teraz dotknęły Ukrainę. W homilii zauważył, że gesty bezinteresownej miłości i troski o innych budują pokój i są odpowiedzią na przemoc, do której dochodzi w obliczu wojny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W obliczu trwających konfliktów wojennych, hierarcha zachęcił do żarliwej modlitwy za wstawiennictwem nowych błogosławionych. „Prosimy Pana za ich wstawiennictwem, aby światu nigdy więcej nie zabrakło szacunku dla kobiecości, równości w godności mężczyzny i kobiety oraz ochrony macierzyństwa. (…) W sposób szczególny polecamy im dzisiaj naród ukraiński, migrantów i nasze dążenie do pokoju” – powiedział w homilii.

Reklama

Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych przywołał słowa papieża Franciszka, w których Ojciec Święty dziękuje Polakom, że jako pierwsi wsparli Ukrainę, „otwierając swoje granice, swoje serca i drzwi swoich domów dla Ukraińców uciekających przed wojną”.

Siostra Maria Paschalis Jahn, urodziła się 7 kwietnia 1916 r. w Nysie. Po złożeniu ślubów zakonnych przebywała w Kluczborku, Głubczycach, Nysie, a następnie w Czechach. 11 maja 1945 r. siostra Paschalis brutalnie zaatakowana przez żołnierza sowieckiego, broniąc swej czystości i wiary została przez niego zastrzelona. Podobnie jak 9 pozostałych sióstr, mimo że mieszkały w różnych miejscach i podejmowały różne zajęcia, została wierna swojemu powołaniu do końca oddając swoje życie w obronie swoich podopiecznych.

Siostry elżbietanki podkreślają, że beatyfikacja 10 zakonnic jest symbolem pamięci tragicznej śmierci wszystkich zakonnic, które zginęły z rąk czerwonoarmistów w 1945 r. Szacują, że tylko w ich zgromadzeniu w podobnych okolicznościach zginęło ponad 100 sióstr.

Zgromadzenie Sióstr Elżbietanek powstało w Nysie w 1810 r. Głównym celem zgromadzenia jest bezinteresowna służba najbardziej potrzebującym, zwłaszcza cierpiącym i chorym. Obecnie Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety prowadzi działalność w 19 krajach w Europie, Azji, Afryce i Ameryce Południowej. Obecnie ok. 1000 sióstr pracuje w szpitalach, przedszkolach, szkołach i parafiach. Siostry prowadzą świetlice środowiskowe, domy opieki, domy dziecka, zakłady wychowawcze i internaty.

W Kościele wspomnienie liturgiczne siostry Paschalis Jahn i jej towarzyszek, męczenniczek Zgromadzenia św. Elżbiety, będzie obchodzone co roku dnia 11 maja.

.

Podziel się:

Oceń:

2022-06-11 16:45

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Minister Dziedziczak w Islandii: Trzeba walczyć o Polskę w świecie społeczeństwa informacyjnego

FNS

Na szczęście dziś za Polskę nie trzeba walczyć z karabinem w ręku, trzeba walczyć o nią w świecie społeczeństwa informacyjnego, w środowisku opinii publicznej różnych krajów na świecie. Każdy z Polaków jest ambasadorem Polski za granicą – powiedział dla Family News Service Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą minister Jan Dziedziczak 15 maja, podczas obchodów Dnia Polonii oraz miesiąca polskiego dziedzictwa poza granicami. Tegoroczne uroczystości polonijnego święta miały miejsce w Reykjaviku w Islandii.

Więcej ...

Wiara jest łaską, której Bóg udziela człowiekowi

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mt 11, 25-27.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę ks. Mariusza Rosika: Lepsza cząstka

2025-07-16 17:18

pl.wikipedia.org

Niewielka miejscowość Betania, której nazwa tłumaczy się jako „dom biednych”, była świadkiem interesujących wydarzeń w życiu Jezusa. Tu mieszkała zaprzyjaźniona z Jezusem rodzina, a dokładniej dwie siostry i brat, Maria, Marta i Łazarz. Gdy Nauczyciel pielgrzymował do Jerozolimy na uroczystości świąteczne, zatrzymywał się w ich domu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...

Wiara

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...