Reklama

Polska

Kanonizacyjna Iskra Miłosierdzia wyruszy w niedzielę

Graziako

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kanonizacyjną Iskrę Miłosierdzia odbiorą w niedzielę od kard. Stanisława Dziwisza przedstawiciele wszystkich polskich diecezji oraz służb publicznych. "Przed kanonizacją Jana Pawła II chcemy zjednoczyć Polaków przy Ogniu Miłosierdzia” – mówią inicjatorzy akcji, przedstawiciele Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Podczas uroczystej Mszy św. w łagiewnickiej bazylice, jako pierwszy odbierze płomień Bronisław Komorowski. Uroczysta Msza św., która rozpocznie się o godz 10.00 będzie transmitowana w 1 programie TVP i w TVP Polonia.

Obok służb medycznych, policji, wojska oraz harcerzy i grup młodzieżowych lampiony otrzymają delegaci diecezji. To pierwszy etap przekazania płomienia. Następnie, podczas diecezjalnych obchodów Światowego Dnia Młodzieży, przypadającego na Niedzielę Palmową, 13 kwietnia, biskupi przekażą Iskrę delegacjom młodzieży z poszczególnych parafii oraz reprezentantom władz samorządowych i instytucji społecznych, jak szpitale, hospicja, domy dziecka, domy pomocy społecznej i więzienia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wszędzie tam w dniu kanonizacji Jana Pawła II zapłonie Ogień Miłosierdzia. Lampion z Kanonizacyjną Iskrą Miłosierdzia znajdzie się także przy ołtarzu podczas uroczystości kanonizacyjnych w Watykanie.

W dniu kanonizacji Jana Pawła II, czyli w Niedzielę Bożego Miłosierdzia 27 kwietnia, Iskra powędruje bezpośrednio do wiernych. Odbiorą ją oni w swoich parafiach z wykorzystaniem wspomnianych lampionów, świec lub paschalików i zaniosą do swoich rodzin.

W trakcie niedzielnych uroczystości w Łagiewnikach, jako pierwszy obywatel państwa, świecę otrzyma prezydent RP Bronisław Komorowski. „Zależy nam na tym, aby dzięki tej akcji Polacy zjednoczyli się w modlitwie przy Ogniu Miłosierdzia” - powiedział KAI Tomasz Reczko z Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Oprócz prezydenta Kanonizacyjną Iskrę Miłosierdzia otrzymają również przedstawiciele kilkudziesięciu instytucji kościelnych, państwowych i społecznych, m.in. Straży Pożarnej, Policji, Służby Więziennej, Caritas Polska, zakonów, organizacji harcerskich i mediów.

Reklama

Przekazywaniu świecy towarzyszyć ma specjalna modlitwa wygłoszona przez papieża w dniu konsekracji Świątyni Miłosierdzia. „Chcemy, aby trafiła ona wraz z ogniem do domów i była odmawiana w gronie rodziny w dniu kanonizacji Jana XXII i Jana Pawła II” – mówi Reczko.

W trakcie krakowskiej liturgii przekazanych zostanie prawie 200 lampionów dostarczonych przez Stowarzyszenie Absolwentów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia - "Dzieło". Na ściankach lampionów znajdą się wizerunki Jezusa Miłosiernego, św. Faustyny i Jana Pawła II. Kolejne 100 do swoich wspólnot zawiozą stypendyści Fundacji.

Przekazywaniu ognia towarzyszyć będą wprowadzenia i katechezy. Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia udostępniła na swojej stronie internetowej materiały formacyjne i konspekty lekcji religii, które pomogą zrozumieć ideę tej akcji i przybliżą nauczanie Jana Pawła II.

W grudniu 2003 r. Jan Paweł II pobłogosławił ogień, który od tamtej pory pali się nieustannie pod obrazem Jezusa Miłosiernego w łagiewnickiej świątyni. Ten właśnie ogień odbiorą w niedzielę 30 marca 2014 od kard. Stanisława Dziwisza młodzieżowe delegacje ze wszystkich polskich diecezji.

Inicjatywa ma na celu zobrazować słowa objawienia zapisane w dzienniczku św. Siostry Faustyny, że z Polski wyjdzie iskra, która przygotuje świat na ostateczne przyjście Chrystusa. Płomień nazwany Iskrą miłosierdzia, przekazywana z rąk do rąk po całej Polsce, a także za jej granicami, będzie – zdaniem organizatorów akcji – dobrym przypomnieniem o niezwykłym kulcie Papieża z Polski do Bożego Miłosierdzia.

Do "rozniecania iskry Bożej łaski" i "przekazywania światu ognia miłosierdzia" wezwał Jan Paweł II podczas konsekracji Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach w sierpniu 2002 r. Było to bezpośrednie nawiązanie do słów, które skierował Jezus do św. Faustyny Kowalskiej: "[Z Polski] wyjdzie iskra, która przygotuje świat na ostateczne przyjście moje". "W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście! (...) Bądźcie świadkami miłosierdzia!" - mówił wtedy Ojciec Święty.

Podziel się:

Oceń:

2014-03-28 12:59

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Obraz pełen łagodności

Drugi obraz Bożego Miłosierdzia pędzla Adolfa Hyły
(przed pomalowaniem tła), dopasowany do kształtu
bocznego ołtarza w kaplicy klasztoru Zgromadzenia
Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w krakowskich
Łagiewnikach, 1944 r.

Adolf Hyła – odbitka z płytki szklanej (archiwum rodziny)

Drugi obraz Bożego Miłosierdzia pędzla Adolfa Hyły (przed pomalowaniem tła), dopasowany do kształtu bocznego ołtarza w kaplicy klasztoru Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach, 1944 r.

Więcej ...

Pustelnik z Góry Maryi

Św. Wilhelm z Vercelli

pl.wikipedia.org

Św. Wilhelm z Vercelli

Założył siedem eremów i dał początek sławnemu we Włoszech sanktuarium maryjnemu na Montevergine.

Więcej ...

Gdańsk: Wymazywanie historii w Muzeum II Wojny Światowej. Zniknęli rtm. Pilecki, o. Kolbe i Ulmowie

2024-06-26 13:52

Karol Porwich/Niedziela

Nocą z 24 na 25 czerwca z ponad 5 tys. metrów kwadratowych wystawy głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zostali usunięci polscy bohaterowie. Nie zobaczymy tam już rtm. Witolda Pileckiego, św. o. Maksymiliana Kolbe oraz bł. rodziny Ulmów. O skandalicznym działaniu dyrekcji placówki poinformował dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?