Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Błogosławieństwo biskupa od bólu głowy

Piotr Drzewiecki

W dniu 21 października wspominamy błogosławionego Jakuba Strzemię, patrona od bólu głowy i migreny. Parafia Najświętszego Zbawiciela jako jedyna w archidiecezji łódzkiej posiada relikwie tego biskupa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W liturgiczne wspomnienie arcybiskupa Halicza mszę św. w parafii na Kozinach o godz. 18:00 w intencji uzdrowienia od migreny, bólów głowy, epilepsji celebrować będzie ks. Jan Furgała, proboszcz par. Nawiedzenia NMP w Ruśćcu, który przez kilka lat pracował na Ukrainie i był m.in. wikariuszem katedry we Lwowie. Po mszy św. odbędzie się nabożeństwo różańcowe zakończone błogosławieństwem Mitrą Błogosławionego Jakuba Strzemię.

Relikwie bł. Jakuba Strzemię – arcybiskupa Halicza – uroczyście wprowadził do parafii na Kozinach biskup Edward Kawa w 2019 roku. - Moja przygoda z błogosławionym Jakubem rozpoczęła się w 2016 roku od odwiedzin księdza Mikołaja Leskiva w Czerwonogradzie na Ukrainie, z którym udaliśmy się do ks. Jacka Waligóry. Kapłan pochwalił się, że niedawno katedrze lwowskiej odnaleziono skrzynie, w której znajdowały się szaty grobowe Jakuba Strzemię.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Szaty odrestaurowano i wystawiona na widok publiczny w Haliczu. Było to moje pierwsze spotkanie z biskupem halicko-lwowskim. Rok później podczas ponownej wizyty, ks. Waligóra zabrał mnie do Halicza na odpust Jakuba Strzemię. Stwierdziłem, że skoro Jakub Strzemię tak bardzo chce byśmy się spotykali, zapragnąłem mieć relikwie u siebie. Po załatwieniu niezbędnych formalności i przygotowaniu relikwiarza w kształcie mitry, udało się, że na wiosnę 2019 roku relikwie bł. Jakuba zagościły na stałe w naszej parafii Najświętszego Zbawiciela – opowiada ks. kan. Grzegorz Klimkiewicz, proboszcz i inicjator sprowadzenia relikwii błogosławionego biskupa do Polski. Od tej pory każdego roku we wspomnienie bł. Jakuba (21 października) odbywa się msza święta połączona z obrzędem błogosławieństwa mitrą Biskupa Halickiego. Rok temu metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś poświęcił obraz przedstawiający Błogosławionego.

Reklama

Parafia Najświętszego Zbawiciela posiada także relikwie św. Józefa Bilczewskiego, które w 2020 roku wprowadził metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki oraz relikwie św. Stanisława Męczennika, które podarował i zainstalował w 2021 roku abp Marek Jędraszewski metropolita krakowski.

Jakub Strzemię (właśc. Jakub Strepa herbu Strzemię) urodził się na terenie diecezji krakowskiej w 1340 roku. Z czasem jego rodzina osiedliła się we Włodzimierzu na Rusi. Młody Jakub  wstąpił do zakonu franciszkanów i bardzo pragnął zostać misjonarzem na Rusi Czerwonej, przyłączonej ponownie do Polski przez króla Kazimierza Wielkiego. W 1391 roku papież Bonifacy IX ustanowił go arcybiskupem Halicza. Jakub Strzemię miał w planach przeniesienie stolicy arcybiskupiej z Halicza do Lwowa. Nie zdążył jednak tego uczynić, zmarł 20 października 1409 roku. W testamencie polecił, aby sprzedać paramenty biskupie, które ofiarował mu Władysław Jagiełło, a otrzymane pieniądze rozdać jako jałmużnę. Został pochowany w chórze zakonnym franciszkańskiego kościoła Świętego Krzyża we Lwowie.

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2022-10-21 09:42

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wielki apostoł Jakub Strepa w Łodzi

Święte szczątki błogosławionego

Archiwum ks. Grzegorza Klimkiewicza

Święte szczątki błogosławionego

– To nie ja znalazłem Jakuba, to on znalazł mnie – mówi ks. Grzegorz Klimkiewicz, proboszcz łódzkiej parafii pw. Najświętszego Zbawiciela, do której właśnie trafiły relikwie bł. Jakuba Strzemię

Więcej ...

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna

2024-05-03 13:28

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Episkopatu Polski, który przewodniczył Sumie odpustowej ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski apelował, by stawać w obronie „suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji”. Przypomniał, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Więcej ...

Papież: bł. Rajmund Llull uczył, jak służyć Panu i być szczęśliwym

2024-05-03 16:49

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Również i ten, kto zostaje papieżem, musi nadal dążyć do spotkania z Panem, do pełnego oddania się służbie Bożej - przyznał Franciszek na audiencji dla członków Fundacji Blanquerna z Uniwersytetu Rajmunda Llulla. Papież odniósł do postaci patrona tego barcelońskiego uniwersytetu. Bł. Rajmund Llull żył na przełomie XIII i XIV w. Był katolickim filozofem, matematykiem i pisarzem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady