Turniej WTA w Ostrawie - Świątek w półfinale

Iga Świątek po zwycięstwie nad Amerykanką Catherine McNally

PAP/Tomasz Wiktor

Iga Świątek wygrała z Amerykanką Catherine McNally 6:4, 6:4 w ćwierćfinale turnieju WTA 500 w Ostrawie. O finał polska tenisistka zagra ze zwyciężczynią starcia pomiędzy Czeszką Terezą Martincovą i Rosjanką Jekatieriną Aleksandrową.

To był pierwszy pojedynek tych tenisistek w seniorskiej karierze. Jako juniorki wygrały razem debla podczas French Open w 2018 roku. W singlu tej samej imprezy Świątek przegrała z McNally w półfinale.

Polka na inaugurację w Czechach miała wolny los, a w drugiej rundzie pokonała Australijkę Ajlę Tomljanovic, która skreczowała przy stanie 2:2 w drugim secie. To pierwsza impreza, w której występuje po triumfie w wielkoszlemowym US Open.

Pierwszy set piątkowego spotkania był bardzo wyrównany od początku do końca. Amerykanka jako pierwsza przełamała rywalkę, ale Świątek szybko odpowiedziała tym samym i przejęła kontrolę nad przebiegiem partii.

Drugą odsłonę lepiej rozpoczęła Polka, która po przełamaniu McNally i utrzymaniu swojego podania prowadziła 3:0. Amerykanka, 151. w rankingu WTA, nie poddała się i zdołała doprowadzić do wyrównania 3:3. Po wyrównanej końcówce triumfowała Świątek, które zdołała ponownie przełamać rywalkę.

Trybuny w Ostrawie ponownie wypełnione były polskimi kibicami, którzy głośno wspierali liderkę światowego rankingu.

"Nigdy nie jest łatwo grać z rywalką, która tak często zmienia rytm. Potrzebowałam energii kibiców, szczególnie w drugim secie" - powiedziała zaraz po meczu Świątek.

"Cieszę się, że zagrałyśmy takie spotkanie, z wieloma akcjami przy siatce, bo to nie często można zobaczyć w kobiecym tenisie" - dodała polska tenisistka.

Awansując do półfinału powtórzyła ona wynik z ostatniej edycji turnieju. W 2021 roku w 1/2 finału przegrała z Greczynką Marią Sakkari.

W piątkowy wieczór starcie pomiędzy Martincovą i Aleksandrową wyłoni następną rywalkę Świątek.

Półfinały zostaną rozegrane w sobotę.

Wynik ćwierćfinału gry pojedynczej:

Iga Świątek (Polska, 1) - Catherine Mcnally (USA) 6:4, 6:4.(PAP)

msl/ krys/

+1 0
2022-10-07 19:22

Billie Jean King Cup - Polska prowadzi ze Szwajcarią 1:0

Iga Świątek świętuje zwycięstwo nad Simoną Waltert ze Szwajcarii

PAP/PETER SCHNEIDER

Iga Świątek wygrała z Simoną Waltert 6:3, 6:1 w pierwszym pojedynku wyjazdowego meczu Polski ze Szwajcarią w tenisowym Pucharze Billie Jean King, który rozpoczął się w Biel. Również w piątek na kort o twardej nawierzchni wyjdzie Magdalena Fręch, a jej rywalką będzie Celine Naef.

George Weigel: Polacy muszą przestać patrzeć na Jana Pawła II "wstecz" i zacząć patrzeć jego oczami w przyszłość

2024-05-14 14:40
George Weigel

Monika Książek/Niedziela

Polscy katolicy powinni przestać patrzeć wstecz na tego wielkiego człowieka, jakim był Jan Paweł II, i zacząć patrzeć jego oczami w przyszłość. Trzeba poważnie przyjąć wezwanie Jana Pawła II do nowej ewangelizacji, w której każdy postrzega siebie jako ucznia-misjonarza - powiedział we wtorek goszczący w Polsce George Weigel. Amerykański teolog i pisarz, autor bestsellerowej biografii o życiu i pontyfikacie Jana Pawła II, uczestniczył w spotkaniu zorganizowanym w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Matko Tęskniąca, módl się za nami...

2024-05-14 20:50

Jak pokazuje historia, kult Madonny Powsińskiej rodził się szybko, choć początkowo miał charakter tylko lokalny. Ale rósł wraz z rozbudową świątyni, a świadectwem cudów i łask, jakich za Jej pośred­nictwem doświadczali wierni, były wota gromadzone co najmniej od połowy XVII w.