Reklama

Niedziela Małopolska

Kard. Dziwisz: troska o dobro narodu musi iść w parze z troską o zbawienie każdej duszy

Karol Porwich/Niedziela

Kto uznaje prymat Boga w swoim sercu i życiu, ten przestrzega Jego przykazań: nie szerzy przemocy, zgorszenia i rozpusty, nie poniża człowieka w jego godności dziecka Bożego, nie rozbija małżeństw i nie niszczy rodzin, nie sprzyja zabijaniu dzieci i starców – mówił kard. Stanisław Dziwisz na Skałce w Krakowie. Krakowski metropolita senior przewodniczył w klasztorze paulinów Mszy św. odpustowej, wieńczącej obchody 550-lecia ich nieprzerwanej obecności w miejscu męczeństwa św. Stanisława.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bazylika na Skałce nosi wezwanie św. Michała Archanioła i św. Stanisława, dlatego uroczystości odpustowe odbywają się tutaj w związku ze świętem świętych Michała, Gabriela i Rafała. W tym roku są one połączone z obchodami jubileuszu 550-lecia obecności paulinów w tym miejscu.

Mszy św. przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, który w homilii podkreślał, że Skałka jest ważnym miejscem dla Polaków. Stała się świadkiem męczeństwa krakowskiego biskupa św. Stanisława ze Szczepanowa, ale już sto lat wcześniej odgrywała rolę znaczącego ośrodka religijnego. Świadczy o tym patron tego miejsca św. Michał, gdyż takie wezwanie nadawano pierwszym polskim świątyniom.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Stoimy w miejscu pamiętającym czasy chrztu narodu polskiego, które wiek później stało się także miejscem jego bierzmowania, poprzez świadectwo dojrzałości chrześcijańskiej, złożone tutaj przez

św. Stanisława biskupa i męczennika – mówił krakowski metropolita senior. Jak podkreślał, „ta wapienna, jurajska skała, na której przez wieki wyrastały kolejne świątynie”, w przestrzeni duchowej narodu stała się „prawdziwą opoką, na której Chrystusowi spodobało się oprzeć cały Kościół krakowski i polski”.

Zwracając uwagę na opiekunów tego miejsca, którymi są paulini, kard. Dziwisz zaznaczył, że ich sprowadzenie do Krakowa z Jasnej Góry w 1472 roku było „trafnym wyborem”, bo „częstochowska Jasna Góra i krakowska Skałka stały się dwoma klasztorami, gdzie obecność paulinów nigdy nie została przerwana”. - Posługiwali wiernym na tych dwóch miejscach, pełniących przez wieki rolę narodowych ołtarzy, mimo dotykających naszą ojczyznę wojen, niewoli, prześladowań, powstań i zaborów – dodał kaznodzieja.

Zdaniem kard. Dziwisza, św. Stanisław wskazał kolejnym pokoleniom chrześcijan „nie tylko Polski, ale całego świata”, że „roztropna dbałość o sprawy wspólne może kształtować się tylko w warunkach jedności życia społecznego i religijnego, a troska o dobro narodu musi iść w parze z troską o zbawienie każdej duszy”. - To właśnie jest genius loci krakowskiej Skałki. Tak było wtedy – i tak jest do dziś – podkreślał.

Reklama

- Postawić Boga na pierwszym miejscu w życiu osobistym, wspólnotowym, społecznym i narodowym to znaczy najpierw oddać Mu władzę i panowanie nad sumieniem własnym, nie zniekształcając go i nie zagłuszając – a w dalszej kolejności nad życiem moralnym całych rodzin, wspólnot i społeczności, nazywając po imieniu dobro i zło, nie rozmywając znaczeń i nie zakłamując faktów – wyjaśniał arcybiskup senior.

- Kto uznaje prymat Boga w swoim sercu i życiu, ten przestrzega Jego przykazań: nie szerzy przemocy, zgorszenia i rozpusty, nie poniża człowieka w jego godności dziecka Bożego, nie rozbija małżeństw i nie niszczy rodzin, nie sprzyja zabijaniu dzieci i starców – mówił, nazywając taką postawę „podstawowym obowiązkiem każdego czciciela św. Michała Archanioła”. Jak dodał, św. Stanisław na tym miejscu wypełnił ten obowiązek w sposób radykalny i zapłacił za to cenę życia.

- Dziś, bardziej niż kiedykolwiek, potrzebujemy wytrwałości. To zapewne jedno z ważniejszych znamion paulińskiego jubileuszu. Archaniołowie Michał, Gabriel i Rafał nieustannie przypominają nam, że również misją człowieka jest wytrwałe życie w służbie Bogu. Dziś stawiają każdemu z nas pytanie: „Kto jest dla Ciebie Bogiem? Komu służysz?” - mówił krakowski metropolita senior.

W piątek 30 września, na zakończenie jubileuszu 550-lecia obecności paulinów na krakowskiej Skałce, w kościele św. Katarzyny na Kazimierzu odbędzie się koncert „Równoj ku Górze”. Oratorium, do którego słowa napisała podhalańska poeta Zofia Truty, a muzykę skomponował Bartłomiej Gliniak, poświęcone jest bł. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu i jego wakacyjnym wizytom w paulińskiej pustelni na Bachledówce.

Podziel się:

Oceń:

2022-09-29 20:57

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ukraina: separatyści w Doniecku uprowadzili prawosławnego kapelana wojskowego

I Wish I leciał / foter / CC BY-ND

Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Kijowskiego (UKP PK) podał dziś, że na punkcie kontrolnym koło wioski Ołeniwka na trasie Mariupol-Donieck, 30 kilometrów na południe od Doniecka, ok. godz. 15 separatyści zatrzymali samochód, którym jechał duchowny i towarzyszący mu wolontariusz z Chersonu Wadym Perepada. Od tamtego czasu nic nie wiadomo o ich losach.

Więcej ...

Obrońca wiary

Św. Atanazy Wielki

commons.wikimedia.org

Św. Atanazy Wielki

Za życia nazywany był „Ojcem prawowierności”, po śmierci mówiono o nim, że jest „filarem Kościoła”.

Więcej ...

Matko Serdeczna, módl się za nami...

2024-05-02 20:37

Karol Porwich/Niedziela

Zasłuchani w „Polską litanię” ks. Jana Twardowskiego zatrzymamy się w stolicy diecezji sandomierskiej ze świadomością, że na jej terenie jest jeszcze kilka innych sanktuariów maryjnych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady