Reklama

Kościół

Włochy: dziękczynienie za beatyfikację Jana Pawła I

Jan Paweł I

Wikipedia.org

Jan Paweł I

Dziękczynienie za beatyfikację Albino Lucianiego – papieża Jana Pawła I odbyło się 11 września w jego rodzinnej miejscowości Canale d’Agordo. Przed uroczystą Mszą św., której przewodniczył patriarcha Wenecji abp Francesco Moraglia, radośnie zabrzmiały kościelne dzwony.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii hierarcha wskazał na pokorę Albino Lucianiego. Podkreślił, że jej „kryterium nie była polityczna poprawność”, która „narzuca katechecie, księdzu czy biskupowi autocenzurę, by nie wypowiedzieć niewygodnych słów lub podjąć niechciane tematy”. W ten sposób nie głoszą oni Ewangelii, proponują „siebie, a nie Jezusa – drogę, prawdę i życie”.

Nie taka była „odważna i prawdziwa pokora”, którą „Luciani sam żył, zanim wskazał ją innym”. – Pokorą nie jest wycofywanie się z powodu braku odwagi – tłumaczył patriarcha, wskazując, że cnotą chrześcijańską jest męstwo. Pokora to „nienarzucanie siebie, niepopisywanie się, niewystawianie siebie, a także umiejętność przyznania się do swoich ograniczeń, przyjmowanie niewygodnych zadań i podejmowanie trudnych wyborów, które nie będą zrozumiane, ale są prawdziwe i słuszne”. – Pokora to zawierzenie Bogu – stwierdził abp Moraglia.

Podziel się cytatem

Reklama

Przypomniał, że Albino Luciani urodził się w „ubogim, pracowitym, uczciwym środowisku, naznaczonym codziennym trudem”. W środowisku „chłopskim, górskim, prostym i godnym, biednym, ale wielkodusznym”, gdzie trzeba było „łączyć obiad z kolacją”, ale gdzie relacje międzyludzkie były autentyczne. – To dlatego Luciani nigdy nie próbował popisywać się swoją kulturą lub wiedzą teologiczną, ani tym bardziej nie chciał dać wizerunku intelektualisty lub akademickiego, ponieważ nie dążył do tego, by go doceniano z tego powodu, że był uczony i wykształcony; raczej leżało mu na sercu dobro ludzi, do których się zwracał – w homiliach, w przemówieniach, podczas audiencji – i wiedział, jak być skutecznym i mówić do serc i dusz z odniesieniami zrozumiałymi przez wszystkich, wziętymi z codziennego życia i wcale nie mniej przez to głębokimi. Ale to, wśród mądrych tego świata, nigdy się nie opłaca – powiedział patriarcha Wenecji.

Reklama

Mszę koncelebrowało ośmiu biskupów okolicznych diecezji. Obecny był minister ds. kontaktów z parlamentem Federico D’Incà. Na zakończenie uroczystości głos zabrał burmistrz Canale d’Agordo – Flavio Colcergnan, który przeprosił nowego błogosławionego za to, że 44 lata temu, po wyborze na papieża, śmiał się z niego, nazywając „ubogim proboszczem z gór”. Dziś bł. Jan Paweł I jest dla niego „wzorem człowieczeństwa”.

Reklama

Albino Luciani, urodził się 17 października 1912 r. w Forno di Canale (dziś Canale d’Agordo) w diecezji Belluno w północno-wschodnich Włoszech. Święcenia kapłańskie przyjął 7 lipca 1935 r. 15 grudnia 1958 r. św. Jan XXIII mianował go biskupem Vittorio Veneto i osobiście udzielił mu sakry 27 grudnia tegoż roku w Watykanie. Dokładnie 11 lat później – 15 grudnia 1969 r. św. Paweł VI powołał go na patriarchę Wenecji, a na konsystorzu 5 marca 1973 r. włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego. Na konklawe 26 sierpnia 1978 r. kard. Luciani został wybrany papieżem i jako pierwszy w historii przyjął dwa imiona: Jan Paweł I. Zmarł niespodziewanie wieczorem 28 września 1978 r., po 33 dniach sprawowania urzędu. Był to dziesiąty najkrótszy pontyfikat w dziejach Kościoła i pierwszy tak krótki od czasów Leona XI (1605). Beatyfikował go papież Franciszek 4 września br.

Jest to piąty papież z XX wieku wyniesiony na ołtarze, po św. Piusie X (1903-1914), św. Janie XXIII (1958-1963), św. Pawle VI (1963-1978) i św. Janie Pawle II (1978-2005).

Podziel się:

Oceń:

2022-09-12 14:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Przed 40 laty wybrano Jana Pawła I - "uśmiechniętego papieża"

wikipedia.org

Przed 40 laty - 26 sierpnia 1978 r. wybrano na papieża patriarchę Wenecji kard. Albino Lucianiego. Zmarł po 33 dniach zasiadania na Stolicy Piotrowej. Od razu po swym wyborze Jan Paweł I zdobył sympatię świata. Z przekrzywioną białą piuską na głowie i uśmiechem dziecka "bezradnie" rozkładał ręce w loggii Bazyliki św. Piotra, jakby chciał powiedzieć: "Zobaczcie, co mi zrobili".

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – pasjonująca historia

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

Więcej ...

Łódź: Uroczystości 3 Maja

2024-05-03 18:30

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady