Reklama

Wiadomości

UE: W 2022 r. cztery razy więcej pożarów niż w latach ubiegłych, trzy razy więcej spalonej ziemi

Adobe Stock

W UE w tym roku spłonęło już 450 tys. hektarów terenu, ponad trzy razy więcej niż średnio w latach 2006-2021 w tym samym okresie - informuje europejski system informacji o pożarach lasów (EFFIS). Do połowy lipca wybuchło prawie 1,9 tyś pożarów, w latach ubiegłych było to średnio 470.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W pierwszej połowie 2022 roku wielkie pożary pochłonęły ogromne połacie ziemi, zniszczyły domy i pozbawiły źródeł utrzymania setki lub tysiące osób w kilkunastu krajach europejskich. Fale upałów i susze, które nasila ocieplający się klimat, powodują, że pożary są bardziej niszczycielskie, częstsze i trudniejsze do zwalczania. Wyższe temperatury sprawiają również, że sezon pożarów w kilku krajach zaczyna się wcześniej niż w przeszłości.

Zdaniem EFFIS w ciągu ostatnich pięciu lat Unia Europejska doświadczyła najintensywniejszych w historii pożarów, a obecna susza na kontynencie może stać się najgorszą w historii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Według ONZ region Morza Śródziemnego ociepla się o 20 proc. szybciej niż średnia światowa, jednak również północne kraje przeżywają rekordowe temperatury. W minionym tygodniu w Niemczech odnotowano najgorętszy dzień w roku (40,3 stopni Celsjusza), w Wielkiej Brytanii zarejestrowano najwyższą temperaturę w historii (40,3 stopni Celsjusza), a Belgia zanotowała drugą najwyższą temperaturę w historii (39,1 stopnia Celsjusza).

EFFIS umieścił w środę 19 krajów europejskich na liście państw zagrożonych pożarami lasów: od Portugalii i Hiszpanii na południowym zachodzie po Albanię i Turcję na południowym wschodzie kontynentu.

Dotychczasowe pożary we Francji w południowo-zachodnim departamencie Żyrondy pochłonęły ponad 19 tys. hektarów, a około 34 tys. osób zostało ewakuowanych.

W Grecji w minionym tygodniu dziennie odnotowywano 50 do 70 pożarów. We wtorek wybuchł pożar około 27 kilometrów na północ od Aten i wieczorem setkom mieszkańców nakazano opuszczenie miasta, ponieważ ogień rozprzestrzeniał się pomimo działań 500-osobowej ekipy strażackiej. Sytuację opanowano dzień później, ale kolejne pożary szalały w pobliżu Megary, na zachód od Aten i na wyspie Salamina.

We Włoszech pożar wybuchł w środę w pobliżu Carso, rozprzestrzenił się przez granicę do Słowenii i pochłonął ponad 2 tys. hektarów terenu. Wtorkowy pożar w Toskanii zniszczył 650 hektarów, a około 500 osób zostało ewakuowanych. Eksplodowały niektóre zbiorniki ze skroplonym gazem.

Reklama

W Portugalii pożar na północy kraju pochłonął około ponad 12 tys. hektarów i zabił dwie osoby. Ponad 3 tys. strażaków razem z okolicznymi mieszkańcami walczyło z ogniem, próbującymi ocalić domy. Wcześniej w lipcu w gminie Ourem wybuchło kilka pożarów, które spaliły ponad 3 tys. hektarów.

W Hiszpanii w ciągu tygodnia ponad 30 pożarów pustoszyło część kraju. Wcześniej w prowincji Zamora wybuchł pożar, który spalił co najmniej 20 tys. hektarów ziemi.

Według raportu Europejskiego Banku Centralnego (EBC) z 2021 roku zmiany klimatyczne mogą do 2030 roku zmniejszyć PKB Unii o ponad 4 proc. W tegorocznym raporcie EBC oceniono, że "wysokie ryzyko fizyczne" w strefie euro ze względu na zmiany klimatyczne jest częściej związane z pożarami niż z powodziami i podnoszącym się poziomem mórz.

Podziel się cytatem

Reklama

Kraje już teraz zwiększają wydatki na gaszenie pożarów. Francja ​​przeznaczyła 850 mln euro na modernizację swojej floty samolotów. Grecja zadeklarowała, że ma więcej samolotów i strażaków niż trzy lata temu i przeznaczyła 75 mln euro na działania takie jak wycinanie lasów.

Reklama

Grupy zajmujące się ochroną środowiska, jak World Wildlife Fund (WWF) oceniają, że więcej pieniędzy należy wydać na zapobieganie pożarom. W niedawnym raporcie podano, że Grecja, Hiszpania, Portugalia, Włochy i Francja wydają aż 80 proc. dostępnych środków na gaszenie, a tylko 20 proc. na prewencję.

Ponieważ Europa nie osiągnęła jeszcze szczytu sezonu letniego, prognozowane są jeszcze bardziej ekstremalne warunki pogodowe.

Podziel się cytatem

Reklama

"Naprawdę niepokojące jest to, że właśnie mamy podgląd tego, co wydarzy się za kilka lat" – powiedział profesor leśnictwa na hiszpańskim Uniwersytecie Lleida Victor Resco de Dios, cytowany przez Reutera.

Reklama

Joanna Baczała (PAP)

baj/ fit/

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-07-23 08:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Spłonęła ich „owczarnia” na Stecówce - pomóżmy ją im odbudować

Witold Iwańczak

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

W niedzielę pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich

2024-05-21 08:01

Joanna Adamik Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

W najbliższą niedzielę odbędzie się doroczna stanowa pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Mszy św. będzie przewodniczył i homilię wygłosi prymas Polski abp Wojciech Nowak.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał...

Wiadomości

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...