Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: „Miejsce Słowa" - Ostatnia Wieczerza w wirtualnej rzeczywistości

Karol Porwich/Niedziela

Wyjątkowe „Miejsce Słowa” zostało utworzone na Jasnej Górze, a w nim Ostatnia Wieczerza w wirtualnej rzeczywistości. Projekt przygotowany przez poznańską fundację realizowany jest w Bastionie św. Barbary tylko w ten weekend. Poprzez rekonstrukcję Wieczernika i nowoczesnej technologii filmowania można znaleźć się w centrum wydarzeń, które miały miejsce 2 tysiące lat temu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ostatnia Wieczerza została sfilmowana kamerą, która posiada 8 obiektywów, co daje możliwość oglądania obrazu w 360 stopniach. Dzięki temu możemy poczuć się, jakbyśmy byli w środku filmu i - co najważniejsze - bliżej słowa Bożego.

- Zakładając okulary, gdzie się nie obrócimy, zobaczymy obraz przed sobą, możemy popatrzeć w górę lub za siebie, jakbyśmy się znajdowali w wieczerniku. Staraliśmy się zrealizować ten obraz w taki sposób, żeby jak najbardziej odzwierciedlić prawdę historyczną. Uczestnicząc w Ostatniej Wieczerzy mamy możliwość poznania oryginalnych ubrań, naczyń, nawet potraw. Chcieliśmy jak najbardziej oddać ducha tamtego miejsca i czasu, co się tam działo i jak to wszystko wyglądało - powiedział KAI Patryk Repetski z Fundacji Miejsce Słowa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

By zrealizować projekt nagrany został normalny film z aktorami. Zbudowany został cały wieczernik od nowa. W produkcji brało udział łącznie 45 osób. Wszystko było prawdziwe - stroje, garnki, a nawet jedzenie. Celem było stworzenie miejsca sprzed 2000 lat. Autorzy odbyli też sporo konsultacji z biblistami.

Reklama

- Przede wszystkim skupiamy się więc na ewangelizacji, na czytaniu Pisma Świętego. Ta technologia zwyczajnie sprawia, że ludzie robią to chętniej i jest to dla nich ciekawsze. To nie tylko projekt dla osób wierzących, ale również dla niewierzących i dla osób innych wyznań, czyli jest to też dzieło ekumeniczne - podkreślił przedstawiciel fundacji.

Pokazy odbywają się na Jasnej Górze w ten weekend, bo zostały przygotowane głównie z myślą o uczestnikach pieszej pielgrzymki poznańskiej, która dziś dotarła do Sanktuarium, ale także ze względu na to, że w tym czasie jest tutaj wielu pątników, a to projekt ewangelizacyjny.

Joanna i Norbert z Augustowa dzieląc się wrażeniami z wizyty w wirtualnym wieczerniku zauważyli, że „dobrze, że technologia się rozwija i wstępuje także w takie obszary”. - Można się tam przenieść, zobaczyć. To o wiele więcej i lepiej niż tylko przeczytać o tych wydarzeniach. Dostałem miejsce Judasza, nie jestem zadowolony. Przyjdę jeszcze raz, żeby dostać lepsze. To było bardzo ciekawe doświadczenie - powiedzieli.

Z Bożym słowem w wirtualnej rzeczywistości można spotkać się na jasnej Górze w Bastionie św. Barbary w godz. od 10.do 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2022-07-15 16:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wszystko zaczęło się w Wieczerniku

Niedziela przemyska 15/2014

Ostatnia Wieczerza ze Strzyżowa (XVIII wiek)

Arkadiusz Bednarczyk

Ostatnia Wieczerza ze Strzyżowa (XVIII wiek)

Wybitny francuski matematyk i myśliciel z osiemnastego wieku, znany skądinąd ze swojego słynnego zakładu filozoficznego - Blaise Pascal, powiedział, że „Gdybyśmy wiedzieli, czym jest Msza święta, umarlibyśmy od tak silnego wstrząsu”...

Więcej ...

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła uzdrowiona

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sierpień 1951 roku na Podlasiu był szczególnie upalny. Kobieta pracująca w polu co i raz prostowała grzbiet i ocierała pot z czoła. A tu jeszcze tyle do zrobienia! Jak tu ze wszystkim zdążyć? W domu troje małych dzieci, czekają na matkę, na obiad! Nagle chwyciła ją niemożliwa słabość, przed oczami zrobiło się ciemno. Upadła zemdlona. Obudziła się w szpitalu w Białymstoku. Lekarz miał posępną minę. „Gruźlica. Płuca jak sito. Kobieto! Dlaczegoś się wcześniej nie leczyła?! Tu już nie ma ratunku!” Młoda matka pogodzona z diagnozą poprosiła męża i swoją mamę, aby zawieźli ją na Jasną Górę. Jeśli taka wola Boża, trzeba się pożegnać z Jasnogórską Panią.

Więcej ...

Watykan: Zaprzysiężenie 34 nowych rekrutów Gwardii Szwajcarskiej

2024-05-06 18:57

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

W Watykanie odbyło się w poniedziałek zaprzysiężenie 34 nowych rekrutów Gwardii Szwajcarskiej. Wydarzenie to odbywa się w rocznicę jedynej bitwy, jaką stoczyli jej żołnierze 6 maja 1527 r. podczas najazdu wojsk cesarza Karola V na Rzym. Szwajcarzy obronili wtedy papieża Klemensa VII.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?