Reklama

Watykan

Watykan przystąpił do Konwencji Klimatycznej

railwayfx/Fotolia

Państwo Miasta Watykanu przystąpiło do Konwencji ONZ nt. Zmian Klimatycznych (UNFCCC), zwanej potocznie „Konwencją Klimatyczną”. Stosowny dokument w tej sprawie złożył 6 lipca w Ssekretariacie Generalnym ONZ w Nowym Jorku stały obserwqator Stolicy Apostolskiej przy tej organizacji abp Gabriele G. Caccia – poinformowano w Watykanie. Zapowiedziano też, że zgodnie z wymogami prawnymi, przewidzianymi przez Porozumienie Klimatyczne z Paryża, Watykan przystąpi również do tego drugiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zarówno do obecnego, jak i do przyszłego dokumentu o przystąpieniu jest lub będzie dołączona Deklaracja, stwierdzająca, iż „Stolica Apostolska w imieniu i na rzecz Państwa Miasta Watykanu pragnie przyczyniać się i wnosić własny wkład moralny do wysiłków wszystkich państw na rzecz współpracy, stosownie do ich odpowiedzialności i odpowiednich zdolności, wspólnych, ale zróżnicowanych, w znalezieniu skutecznej i właściwej odpowiedzi na wyzwania, jakie zmiany klimatyczne stawiają przed naszą ludzkością i naszym wspólnym domem” – głosi oświadczenie Biura Prasowego Stolicy Świętej z 6 bm.

Odwołując się do przesłania Franciszka na światowy szczyt klimatyczny z 12 grudnia 2020, podkreślono, że „wyzwania te mają «ważne znaczenie nie tylko dla środowiska naturalnego, ale także etyczne, społeczne, gospodarcze i polityczne, przede wszystkim dla życia najuboższych i najsłabszych. Tym samym apelują do naszej odpowiedzialności za wspieranie, z zaangażowaniem zbiorowym i solidarnym, kultury opieki, stawiającej w centrum godność człowieka i dobro wspólne»”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W tym kontekście Stolica Apostolska przywołuje palące wezwanie papieża z jego encykliki „Laudato si”, aby wznowić „dialog na temat sposobu budowania przyszłości naszej planety”, istnieje bowiem potrzeba konfrontacji, która jednoczy nas wszystkich, ponieważ wyzwania środowiska naturalnego i ich korzenie ludzkie dotyczą i dotykają nas wszystkich.

W odpowiedzi na zawarte w dokumencie papieskim pytanie o to, jaki świat chcemy zostawić przyszłym pokoleniom, Stolica Apostolska życzy, aby Konwencja i Porozumienie Paryskie mogły przyczynić się do promowania przejścia od przeważającej w naszym społeczeństwie „kultury odrzucenia” do „kulturytroski” o nasz wspólny dom i tych, którzy w nim mieszkają lub będą mieszkać – stwierdza komunikat watykański. Podkreślono, iżź „ludzkość ma środki, aby stawić czoła tej przemianie, która wymaga prawdziwego nawrócenia, zarówno jednostkowego, jak i wspólnotowego oraz zdecydowanej woli wejścia na tę drogę.

Reklama

Ramową Konwencję ONZ nt. Zmian Klimatycznych (UNFCCC; „Konwencję Klimatyczną”) sporządzono 9 maja 1992 w Nowym Jorku i podpisano na Międzynarodowej Konferencji ONZ nt. Środowiska i Rozwoju (UNCED) w Rio de Janeiro w dniach 3-14 czerwca 1992. Weszła ona w życie 21 marca 1994. Według informacji zawartych na stronie dotychczas dokument ten podpisały i ratyfikowały 192 państwa, czyli prawie wszyscy członkowie Organizacji Narodów Zjednoczonychkonwencje. Polska ratyfikowała ją 28 lipca 1994.

Głównym celem UNFCCC jest stabilizacja ilości gazów cieplarnianych w atmosferze na poziomie, który „zapobiegłby niebezpiecznej, antropogenicznej ingerencji w system klimatyczny” oraz ustabilizowanie ich emisji w takim okresie, by ekosystemy w sposób naturalny mogły się przystosować do zmian klimatycznych.

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2022-07-09 09:34

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Watykan – wigilijna pustka

Włodzimierz Rędzioch

Rzym w świątecznym okresie Bożego Narodzenia jest pełen turystów i Rzymian, którzy w dni wolne od pracy cieszą się swoim miastem. Ale tak nie jest w tym roku...

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

2024-05-02 20:32

Mat.prasowy

Dlaczego Maryja jest Królową Polski? Kto to w ogóle wymyślił? Co to właściwie oznacza dla współczesnych Polaków i czy faktycznie jest to sprawa wyłącznie religijna? Zapraszamy na trzeci odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski przybliża fascynujące początki królowania Maryi w naszej Ojczyźnie.

Więcej ...

Matko Serdeczna, módl się za nami...

2024-05-02 20:37

Karol Porwich/Niedziela

Zasłuchani w „Polską litanię” ks. Jana Twardowskiego zatrzymamy się w stolicy diecezji sandomierskiej ze świadomością, że na jej terenie jest jeszcze kilka innych sanktuariów maryjnych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...