Reklama

Niedziela Legnicka

334 Spotkanie Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90

ks. Piotr Nowosielski

"Pamiętajmy o ogrodach... kilka refleksji o współczesnej twórczości religijnej", taki tytuł nosiło wystąpienie podczas 334 spotkania DLP’90, wygłoszone 19 maja 2022 r. w parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy przez prof. dr hab. Grzegorza Niemyjskiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gościa spotkania, przedstawił – a właściwie przypomniał zgromadzonym – mec. Stanisław Andrzej Potycz Przewodniczący Kapituły DLP’90.

Pan Grzegorz jest legniczaninem. Artystą rzeźbiarzem i malarzem. W Legnicy, możemy spotkać jego prace np. na legnickim Rynku, czy też Pomnik Pamięci Ofiar Sybiru. Obecnie jest dziekanem Wydziału Rzeźby i Mediacji Sztuki Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Jego prace prezentowane są na wielu wystawach w Polsce i za granicą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tytuł wykładu – w którym zawarł fragment piosenki Jonasza Kofty „Pamiętajcie o ogrodach” - nawiązywał do tęsknoty autora do ogrodu Eden – spotkania ludzi z Bogiem, ale i ich grzechu.

- Ogród kultury, sztuki który powinniśmy uprawiać w Kościele, powinien być nawiązaniem do piękna tego biblijnego ogrodu Eden – mówił autor - Unikam słowa „Sztuka sakralna”, bo niekoniecznie twórczość musi być tylko sakralna, spotykana tylko w świątyni, ale mówię o sztuce religijnej.

Tu autor wystąpienia, powołał się na zapis z Konstytucji o świętej liturgii „Sacrosanctum concilium”, Soboru Watykańskiego II, w której Rozdział VII poświęcony jest zagadnieniom obecności sztuki w Kościele. Np. w nr. 122 czytamy m.in. „Do najszlachetniejszych osiągnięć ludzkiego talentu słusznie zalicza się sztuki piękne, zwłaszcza sztukę religijną i jej szczyt, a mianowicie sztukę sakralną. One ze swej natury nastawione są na nieskończone piękno Boże, które mają w jakimś stopniu wyrazić ludzkimi środkami. Tym bardziej są oddane Bogu i wyrażaniu Jego czci i chwały, im usilniej zmierzają wyłącznie do tego, aby skutecznie zwracać ku Bogu ludzkie serca”.

Jest więc mowa o sztuce religijnej, a jej „szczytem” jest sztuka sakralna.

A w nr 127 mamy: „Wszyscy zaś artyści, którzy kierując się twórczym natchnieniem, pragną się przyczyniać do szerzenia chwały Bożej w Kościele świętym, niech zawsze pamiętają, że chodzi tu o pewnego rodzaju naśladowanie Boga Stwórcy i o tworzenie dzieł służących kultowi katolickiemu, zbudowaniu wiernych i pogłębieniu ich pobożności oraz formacji religijnej”.

Reklama

Wystąpienie urozmaicone było licznymi przykładami sztuki religijnej, podejmowanej przez przedstawicieli środowiska artystycznego, nie zawsze będących ludźmi wierzącymi. Zaprezentował przykłady prac artystów, organizowane warsztaty artystyczne, a także współczesnych mecenasów sztuki, którzy inspirują artystów do wyrażenia swoich przeżyć w ich pracach (Np. w Legnicy śp. Bernard Marek Adamowicz, który zaprosił medalierów do swoistej rozmowy z Janem Pawłem II”).

Autor stwierdził, że nie brakuje dzisiaj wielu już młodych, wrażliwych ludzi, którzy wyrastają i pochodzą z różnych środowisk, a w spotkaniu ze sztuką religijną jest to często dla nich zaskoczenie a zarazem budzi zainteresowanie.

Przedstawił też kilka pomysłów i przykładów, powiązania tradycyjnej sztuki sakralnej ze współczesnością.

- Oddychajmy Ewangelią w przestrzeni naszego życia, także przez różnorodną twórczość płynącą z wiary. Pielęgnujmy Ogród - Kościół, aby mimo naszych słabości, niedoskonałości stał się miejscem spotkania z Bogiem – apelował prelegent.

Po wystąpieniu profesora, rozwinęła się ożywiona dyskusja, na temat poziomu kultury w obecnym społeczeństwie, o podejmowaniu działań edukacyjnych młodego pokolenia i jego związku z kulturą wyższą, o braku/obecności sztuki religijnej w przestrzeni publicznej, czy też współczesnego mecenatu.

Spotkanie zakończyło się modlitwą o rychłą beatyfikację sługi Bożego księcia Henryka II Pobożnego, którą odmówił kapelan Duszpasterstwa ks. prof. Bogusław Drożdż.

  

   

Zobacz zdjęcia: 334 spotkanie DLP

Podziel się:

Oceń:

2022-05-22 21:14

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kolędowanie po myśliwsku

Niedziela legnicka 4/2024, str. I

Do Legnicy powróciła myśliwska tradycja

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Do Legnicy powróciła myśliwska tradycja

Po kilku latach przerwy do Legnicy powróciło Myśliwskie Kolędowisko.

Więcej ...

Papież do kanosjanów i gabrielistów: kapituła generalna to moment łaski

2024-04-29 20:12

Grzegorz Gałązka

Franciszek przyjął na audiencji przedstawicieli dwóch zgromadzeń zakonnych kanosjanów i gabrielistów przy okazji przeżywanych przez nich kapituł generalnych. Jak podkreślił, spotkanie braci z całego zgromadzenia jest wydarzeniem synodalnym, fundamentalnym dla każdego zakonu, i stanowi moment łaski.

Więcej ...

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

2024-04-29 17:49

Episkopat Flickr

Biskupi siedmiu francuskich diecezji należących do metropolii Reims rozpoczęli dziś pięciodniową pieszą pielgrzymkę w intencji powołań. Każdy z nich przemierzy terytorium własnej diecezji. W sobotę wszyscy spotkają się w Reims na metropolitalnym dniu powołań.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Aspekty

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego