Reklama

Polska

Złoty jubileusz kapłaństwa biskupa Kopca

Bp Jan Kopiec

Episkopat Flickr

Bp Jan Kopiec

30 kwietnia w gliwickiej katedrze biskup gliwicki Jan Kopiec dziękował Bogu za 50 lat kapłańskiego życia. Udzielił mu ich ówczesny administrator apostolski Śląska Opolskiego biskup Franciszek Jop.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskup Kopiec witając zgromadzonych na Mszy świętej gości, powiedział, że staje w tym dniu z wielkim wzruszeniem w katedrze, która od dziesięciu lat jest także jego kościołem. „Każdy z nas wie, że jubileusze służą przede wszystkim dokonaniu rachunku sumienia. O ile w młodszych latach wszystkie wydarzenia, nominacje to patrzenie w przyszłość, to teraz trzeba coraz bardziej z przejęciem, by nie powiedzieć nawet z lękiem, rozliczać się przed samym sobą, z tego, co już za mną. I co razem ze mną przeżywał najpierw Kościół opolski, a potem gliwicki.” – mówił biskup.

Po słowie wstępnym biskup Andrzej Iwanecki odczytał życzenia papieża Franciszka i nuncjusza apostolskiego w Polsce arcybiskupa Salvatore Penacchio, które przesłali jubilatowi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Homilię wygłosił arcybiskup metropolita wrocławski Józef Kupny. Na jej początku przypomniał życiorys jubilata, wskazując także na jego osiągnięcia na polu duszpasterski, jak również naukowym. Nawiązując do odczytanego opisu ustanowienia pierwszych diakonów, arcybiskup wskazał na niełatwe początki pierwszego Kościoła, który już wtedy doświadczał podziału we wspólnocie. Wskazał jednocześnie na mądrość w działaniu apostołów, którzy naśladując Jezusa dążyli do jednania ludzi i rozwiązywania problemów.

„To niezwykle ważna podpowiedź dla współczesnych apostołów, kapłanów, biskupów, odpowiedzialnych za przewodniczenie konkretnym wspólnotom. Ich zadaniem jest nie tylko zażegnywać kryzysy, ale robić to na Boży sposób. Świat zapewne ma bardzo wiele pomysłów na sprawowanie urzędu kapłana, biskupa. Z różnych stron słyszymy podpowiedzi w jaki sposób powinniśmy rozwiązywać kryzysy w Kościele. Oczywiście z tej odpowiedzialności nikt nas nie zwolni. Jednak przyjmując święcenia kapłańskie, sakrę biskupią zobowiązaliśmy się, że będziemy to robić, naśladując Jezusa Chrystusa, mając świadomość Jego wsparcia, a równocześnie własnej niewystarczalności.” – tłumaczył kaznodzieja.

Reklama

Metropolita Katowicki arcybiskup Skworc składając życzenia podkreślił wkład biskupa Kopca w budowanie Kościoła w pierw w Opolu, a później w Gliwicach, szczególnie przez wsłuchiwanie się i rozumienie ludu Śląska. Życzenia w imieniu diecezjan złożył biskup Andrzej Iwanecki.

W uroczystości wzięli udział biskupi z Katowic: arcybiskup Wiktor Skworc, arcybiskup koadiutor Adrian Galbas, arcybiskup Damian Zimoń oraz biskup Grzegorz Olszowski, z Opola biskupi Andrzej Czaja i Paweł Stobrawa, a także biskupi Jan Wieczorek i Andrzej Iwanecki. Obecni byli także pracownicy Kurii Diecezjalnej, Sądu Biskupiego, liczni kapłani oraz przyjaciele biskupa jubilata.

Biskup Jan Kopiec urodził się 18 grudnia 1947 roku w Zabrzu. Po zakończeniu edukacji uwieńczonej egzaminem maturalnym wstąpił do seminarium duchownego w Nysie, które ukończył przyjmując święcenia prezbiteratu 30 kwietnia 1972 roku w katedrze opolskiej. Pełnił posługę duszpasterską w dwóch parafiach zabrzańskich, następnie odbył studia w Lublinie z zakresu historii Kościoła. Pełnił m.in. funkcję wicerektora seminarium w Nysie, wykładowcy na różnych uczelniach czy archiwisty. 6 stycznia 1993 roku przyjął sakrę biskupią w bazylice na Watykanie z rąk papieża Jana Pawła II i został biskupem pomocniczym diecezji opolskiej. W styczniu 2012 roku decyzją papieża Benedykta XVI objął rządy w diecezji gliwickiej, jako jej drugi biskup.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2022-05-01 08:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Kopiec: wpatrzeni w Maryję nie zboczymy z właściwej drogi

Bp Jan Kopiec

Episkopat Flickr

Bp Jan Kopiec

Wpatrzeni w Maryję i naśladując Ją, nie zboczymy z właściwej drogi – powiedział bp Jan Kopiec, biskup gliwicki, w homilii Mszy św. sprawowanej w Bazylice Matki Bożej Większej w ramach wizyty ad limina Apostolorum czwartej grupy biskupów.

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli ocalić siebie i swoją tożsamość

2024-05-05 18:59
Abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

I dawne, i niezbyt odległe, i współczesne pokolenia, jeśli chcą ocalić siebie i swoją tożsamość, muszą nieustannie zwracać się do Chrystusa, który jest naszą skałą, kamieniem węgielnym, na którym budujemy wszystko - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie wizytacji kanonicznej w parafii św. Sebastiana w Skomielnej Białej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...