Reklama

Niedziela Kielecka

Kielce: w historycznej kamienicy został utworzony Ukraiński Dom

PAP

W historycznej kamienicy przy ul. Planty 7/9, w której miał miejsce 76 lat temu pogrom kielecki, został otwarty 24 marca Ukraiński Dom dla matek z dziećmi, które uciekły z własnego kraju z powodu trwającej w nim pożogi wojennej. Inicjatywę wsparł finansowo Yaacov Kotlicki z Izraela, syn ocaleńca z owego pogromu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W otwarciu miejsca, w którym będzie przebywać kilkadziesiąt ukraińskich dzieci, wzięli udział m.in.: wolontariusze Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, przedstawiciele władz miasta Kielce - prezydent Bogdan Wenta i wiceprezydent Agata Wojda. Duchowieństwo reprezentowali: ks. Rafał Dudała, rektor kościoła akademickiego w Kielcach i ks. Igor Małysz z kościoła grekokatolickiego.

Spotkanie rozpoczęto odśpiewaniem hymnów polskiego i ukraińskiego. Prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, zwracając się do zebranych wyjaśniał, że Ukraiński Dom to zalążek przyszłej samoorganizacji uchodźców ukraińskich, którzy trafili do Kielc.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Według oficjalnych statystyk, uchodźców jest około 4 tysięcy, ale faktycznie jest ich znacznie więcej. Idea świetlicy dla dzieci, ale też klubu dla dorosłych jest taka, by Ukraińcy sami to prowadzili i realizowali własne pomysły. Nasza rola, czyli inicjatora tego pomysłu, sprowadza się do wsparcia organizacyjnego oraz finansowego. Wszystko co się będzie działo w pomieszczeniach tego domu będzie inicjatywą Olgi i Nataszy – uchodźczyń z Ukrainy oraz innych pań, które dołączą wkrótce. Dzisiaj potrzebą pilną jest, by zaopiekować się dziećmi i matkami, które przybyły do Kielc – podkreślił prezes Bogdan Białek.

Zaprosił też obywateli Ukrainy z dziećmi, ale i Polaków, którzy są zaangażowani w pomoc tym ludziom. Dom będzie działał od poniedziałku do piątku od godziny 14. Z czasem, gdy zgłosi się więcej osób chętnych do prowadzenia tego miejsca, godziny będą bardziej elastyczne.

Prezydent Bogdan Wenta podkreślił, że to miejsce, w którym powstał Ukraiński Dom, to miejsce szczególne nie tylko dla kielczan, w którym schronienie 76 lat temu znalazły osoby pochodzenia żydowskiego. A obecnie historia, jakby zatoczyła koło, i szukają w nim schronienia uchodźcy wojenni z Ukrainy.

Włodarz Kielc złożył na ręce prezesa Bogdana Białka podziękowania wszystkim członkom Stowarzyszania im. Jana Karskiego za to, że zorganizowali takie miejsce, bardzo potrzebne dla ludzi, którzy musieli uciec przed okupantem z własnego kraju. Przy okazji poinformował, że instytucje miejskie, stowarzyszenia i mieszkańcy Kielc przygotowali i wysłali już liczne konwoje humanitarne szczególnie do zaprzyjaźnionej Winnicy.

Reklama

Ks. Rafał Dudała i ks. Igor Małysz prowadzili w języku polskim i ukraińskim modlitwy w intencji pokoju w Ukrainie.

Ks. Rafał Dudała zaprosił wszystkich uczestników na liturgię rzymskokatolicką kościoła akademickiego św. Jana Pawła II, przy ul. Wesołej 54 w soboty na godz. 18.30 oraz na liturgię grekokatolicką do auli Centrum Duszpasterskiego WESOŁA54, w niedziele na godz. 10:00, a także na liturgię prawosławną cerkwi prawosławnej św. Mikołaja, przy ul. Bodzentyńskiej 46 w niedziele na godz. 10.

Ukraiński Dom ulokowany jest w pomieszczeniach klubokawiarni Stowarzyszenia im. Jana Karskiego. W jego świetlicy będą organizowane zajęcia w języku ukraińskim, między innymi: zabawy muzyczno-ruchowe, opowiadanie bajek, wykonywanie prac kreatywno-plastycznych, nauka języka polskiego czy wspólne zabawy z wykorzystaniem gier planszowych, puzzli, klocków. Dziećmi będą się zajmować się panie Olga i Natasza – uchodźczynie z Ukrainy oraz wolontariusze Stowarzyszenia imienia Jana Karskiego.

Źródłem finansowania jest Fundacja Sary i Herszla Kotlickich oraz ich syna Yaacova Kotlickiego. Jak poinformował prezes B. Białek, Herszel Kotlicki to ocaleniec z pogromu kieleckiego. Yaacov ma w pamięci to, że jego rodzice w 1939 roku byli uciekinierami z Polski do Lwowa i przemierzając tę długą drogę często znajdowali schronienie na Ukrainie. Wojna zatem bardzo go poruszyła i sam zaproponował, że ten pomysł nam sfinansuje.

Stowarzyszenie im. Jana Karskiego, które powstało w 2005 roku w Kielcach organizuje w powołanym przez siebie Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu m.in.: zajęcia edukacyjne dla młodzieży szkolnej, studentów, nauczycieli i innych grup zawodowych, związane z historią i kulturą żydowską, stereotypami, uprzedzeniami, tolerancją. Co roku Stowarzyszenie upamiętnia ofiary Holokaustu oraz ofiary pogromu z 1946 r.

Podziel się:

Oceń:

2022-03-24 19:50

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kościół św. Stanisława poświęcony

Bp Jan Piotrowski namaszcza ołtarz

TEr

Bp Jan Piotrowski namaszcza ołtarz

Biskup Jan Piotrowski poświęcił kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika na kieleckim osiedlu Barwinek. W uroczystej Eucharystii wzięły udział setki parafian.

Więcej ...

2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju

2024-05-02 07:15

Karol Porwich/Niedziela

Na fladze RP nie wolno umieszczać żadnych napisów ani rysunków. Flaga nigdy nie może też dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju łączy manifestowanie przywiązania do barw i symboli narodowych.

Więcej ...

Świadectwo: moja Matka Jasnogórska tak mnie uzdrowiła

2024-05-02 20:40

Karol Porwich/Niedziela

To Ona, moja Matka Jasnogórska, tak mnie uzdrowiła. Jestem Jej niewolnikiem, zdaję się zupełnie na Jej wolę i decyzję.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady