Reklama

Kościół

„Posłani w pokoju Chrystusa” – już w niedzielę rozpoczyna się kolejny rok programu duszpasterskiego poświęconego Eucharystii

Karol Porwich/Niedziela

Wraz z rozpoczęciem Adwentu i nowego roku liturgicznego – w niedzielę 28 listopada – Kościół w Polsce wchodzi w ostatni etap trzyletniego programu duszpasterskiego poświęconego Eucharystii.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak wyjaśnia przewodniczący Komisji Duszpasterskiej KEP, bp Andrzej Czaja, hasło trzeciego roku tego programu – „Posłani w pokoju Chrystusa” - prowadzić ma do szukania odpowiedzi na pytania, jak żyć Eucharystią na co dzień i jak dzielić się tym z innymi. Ukazuje tez społeczny wymiar Eucharystii.

Program duszpasterski Kościoła w Polsce na lata 2019-2022 realizowany jest pod hasłem „Eucharystia daje życie”. Autorzy programu, korzystając z metodologii przyjętej przez Benedykta XVI w adhortacji apostolskiej „Sacramentum caritatis”, zaproponowali, by w kolejnych latach skoncentrować się na Eucharystii, jako tajemnicy wyznawanej, Eucharystii jako tajemnicy celebrowanej i wreszcie – Eucharystii jako tajemnicy posłania i chrześcijańskiego świadectwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W związku z tym pierwszy rok programu realizowany był pod hasłem „Wielka tajemnica wiary”. Hasło drugiego roku pracy brzmiało „Zgromadzeni na świętej wieczerzy”. Rozpoczynający się właśnie trzeci rok tej formacji przebiegać będzie pod hasłem „Posłani w pokoju Chrystusa”.

Reklama

Jak wyjaśnia bp Andrzej Czaja, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP, chodzi o ukazanie konsekwencji udziału w Eucharystii, o przejście od tajemnicy, w którą wierzymy i którą celebrujemy, do tego, by stała się zasadą nowego życia. Realizacja tego programu polegać ma na szukaniu odpowiedzi, jak żyć życiem Chrystusowym w codzienności, jak się nim dzielić i jak rozwijać eucharystyczny styl życia na co dzień.

Reklama

Zdaniem bp Czai najistotniejsze w tym kontekście jest budzenie świadomości, że jesteśmy uczniami-misjonarzami. - Ten rok winien też obudzić świadomość, jak wielu ludzi straciliśmy na skutek pandemii oraz, że są oni poza Eucharystią. Biskup podkreśla, że duszpasterz nie może tylko koncentrować się na tych wiernych, którzy wciąż przychodzą do kościoła. Trzeba wyjść, nawoływać, zapraszać.

Podziel się cytatem

Przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP zwraca też uwagę na znaczenie adoracji Najświętszego Sakramentu jako impulsu, by żyć na co dzień bardziej życiem Chrystusa. Jak podkreśla, przykład muszą dać sami księża. - Kapłan nie może spędzić dnia bez choćby krótkiej adoracji Najświętszego Sakramentu. Towarzyszenie Jezusowi jest wpisane w kapłańską tożsamość – mówi bp Czaja. - Dziś musi być jak najwięcej wychodzenia pasterzy ku ludziom. Ileż mamy parafii pod wielkimi miastami, które się rozrosły, bo ludzie się tam budują. Ale często nie integrują się z parafią. Proboszczowie ku nim nie wychodzą. I ten rok ma to zmienić. Mam taką nadzieję - dodaje.

„Myślę, że ważnym elementem jest zwrócenie uwagi na świętowanie Dnia Pańskiego […] żebyśmy żyli bardziej Chrystusem, którego przyjęliśmy w Komunii Świętej” – powiedział bp Czaja. Zwraca uwagę na to, że coraz częściej świętowanie dnia Pańskiego ograniczamy do jednej godziny – uczestnictwa we Mszy Świętej. Zachęca, aby każdą niedzielę przeżywać świadomie w duchu wdzięczności i uwielbienia Pana Boga. Przypomniał praktykę wierzących, którzy w tym dniu, oprócz Eucharystii, szli na popołudniowe nabożeństwo.

Reklama

Inna rzecz, na którą zwrócił bp Czaja, to wspólna modlitwa w rodzinach. „Powinniśmy bardziej zadbać o to, by nasz dom stał się Kościołem Domowym”, „domem i szkołą Komunii” – podkreślił, zachęcając do życia modlitwą na co dzień.

Podobnie jak w latach ubiegłych Komisja Duszpasterstwa KEP przygotowała na ten rok 5 zeszytów tematycznych. Jak informuje członek sekretariatu Komisji, ks. Krystian Piechaczek, zeszyt teologiczno – pastoralny objaśnia cele i założenia związane z tematem. Zeszyt homiletyczny zawiera inspiracje, które mogą być wykorzystane w kazaniach i konferencjach. Zeszyt katechetyczny skierowany jest z kolei do wybranych grup adresatów, m.in. do członków parafialnych rad duszpasterskich, czy dzieci pierwszokomunijnych. Są też tam pomoce, które można wykorzystać w ramach katechezy biblijnej dla dorosłych zainteresowanych pogłębieniem swojego życia wiary. W kolejnym zeszycie – maryjnym – znaleźć można zestaw konferencji, które mówią o sposobie przeżywania Eucharystii w oparciu o przykład Maryi. Ostatni zeszyt, liturgiczny, zawiera schematy nabożeństw eucharystycznych na różne okazje, szczególnie na pierwsze czwartki miesiąca.

- Jesteśmy wszyscy posłani. Eucharystia nie kończy się błogosławieństwem końcowym. Powinno jej towarzyszyć odkrycie tego, że Pan Bóg nas do czegoś potrzebuje; posyła nas do czegoś lub do kogoś – mówi ks. Piechaczek, nawiązując do hasła rozpoczynającego się trzeciego roku programu duszpasterskiego poświęconego Eucharystii.

Podziel się:

Oceń:

+4 0
2021-11-26 11:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dla Jego bolesnej męki

Archiwum muzeum

Z dr Urszulą Stępień, kustoszem Muzeum Diecezjalnego, o eksponatach, które dotyczą tajemnicy męki Zbawiciela, rozmawia ks. Wojciech Kania.

Więcej ...

Nie dam się zwyciężyć złu, lecz zło dobrem zwyciężę!

2025-06-13 13:29

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mt 10, 24-33.

Więcej ...

Kolejny dzień początku końca

2025-07-12 07:23
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Minęło sześć tygodni od przegranej obozu rządzącego w wyborach prezydenckich. Sześć tygodni politycznego bezruchu, gorączkowego przeczesywania własnych szeregów i tępego wpatrywania się w sufit w poszukiwaniu „planu B”. Miało być nowe otwarcie. „Jeszcze tylko Pałac” – mówili. A tymczasem Pałac przejęty, prezydent Karol Nawrocki za niecały miesiąc zostanie zaprzysiężony, a Koalicja 13 grudnia stanęła – nie w miejscu, ale w martwym punkcie. Zacięcie, brak pomysłu, brak wizji, brak przyszłości.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Europa

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Kościół

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Abp Kupny: słowa Grzegorza Brauna są niedopuszczalne....

Kościół

Abp Kupny: słowa Grzegorza Brauna są niedopuszczalne....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...