Reklama

Watykan

Watykan: w tym roku na Placu św. Piotra stanie szopka z Peru i choinka z włoskich Dolomitów

W tym roku na Placu św. Piotra w Watykanie po raz pierwszy w historii pojawi się szopka zza Oceanu – z Peru, podczas gdy drzewko-choinkę przekażą mieszkańcy Dolomitów z Autonomicznej Prowincji Trydentu w Północnych Włoszech. O darze z Ameryki Łacińskiej powiedział Franciszek na zakończenie spotkania z wiernymi z okazji modlitwy Anioł Pański 24 października, pozdrawiając jednocześnie obecną na Placu wspólnotę peruwiańską, obchodzącą w tym dniu święto Chrystusa – Pana Cudów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Szopka nawiązuje do przypadającej w tym roku 200. rocznicy ogłoszenia niepodległości Peru, ukazując wycinek codziennego życia narodów andyjskich. Ma również symbolizować powszechne powołanie do zbawienia, gdyż Syn Boży przyszedł na świat, aby zbawić każdego mężczyznę i każdą kobietę niezależnie od ich języka, narodowości, kultury i innych czynników. Całość będzie się składać z ponad 30 części a pracuje nad nią obecnie pięciu najlepszych artystów z miasta i regionu Huancavelica, skąd pochodzi przyszłe dzieło.

Postacie Dzieciątka Jezus, Maryi Panny, św. Józefa, Trzech Króli i pasterzy będą naturalnej wielkości i zostaną wykonane z takich materiałów jak ceramika, drewno z drzewa „maguey” (gatunek agawy) i włókno szklane. Będą ubrane w narodowe stroje tamtejszego ludu Chopcca, który jest ofiarodawcą szopki. Pan Jezus będzie miał wygląd dziecka „Hilipuska”, nazwanego tak dlatego, że jest owinięte w ubranka typowe dla tych stron i zostanie przepasany plecionym paskiem, zwanym „chumpi”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Królowie-Magowie ze Wschodu będą mieli ze sobą sakwy i torby z takimi artykułami spożywczymi z regionu Huancavelica, jak bataty, quinoa (komosa ryżowa), kiwicha (szarlat) i cañihua (kaniwa) i będą im towarzyszyły lamy z flagą peruwiańską na grzbietach. Narodziny Dzieciątka ogłosi chłopczyk-aniołek na ludowym instrumencie dętym – wajrapuco.

W szopce znajdą się też posążki różnych zwierząt z tego regionu: lamy, alpaki, wikunie, owce, vizcache (odmiana zająca), parihuany (gatunek flaminga) i kondor andyjski, będący narodowym symbolem Peru. Zostaną także pokazane elementy kultury, tradycji i narzędzia pracy ludu Chopcca, używanych np. przy uprawie roli.

Cała ta wspólnota etniczna liczy nieco ponad 10 tys. osób i zamieszkuje ziemie na wschód od miasta Huancavelica – stolicy departamentu o tej samej nazwie – na płaskowyżu o wysokości od 3680 do 4500 metrów nad poziomem morza w Andach Peruwiańskich.

Reklama

Pomysł i powstanie szopki andyjskiej są wynikiem współpracy episkopatu Peru, diecezji Huancavelica, władz tego regionu, Ministerstw: Handlu Zagranicznego i Turystyki oraz Spraw Zagranicznych i ambasady tego kraju przy Stolicy Apostolskiej.

Ofiarodawcą choinki jest w tym roku Autonomiczna Prowincja Trydentu a 28-metrowy świerk pochodzi z okolic Andalo w Dolomitach Paganella. Zapewni ona również dekoracje drzewka – okrągłe ozdoby z drewna. O oświetlenie w postaci energooszczędnych lampek ledowych zadba tradycyjnie Gubernatorat Państwa Miasta Watykanu za pośrednictwem Dyrekcji Infrastruktury i Usług.

Zgodnie też z wieloletnim zwyczajem otwarcie żłóbka i zapalenie lampek nastąpi, oczywiście z zachowaniem ograniczeń związanych z pandemią, w niedzielę 10 grudnia o godz. 17. Ceremonii będzie przewodniczył abp Fernando Vérez Alzaga, stojący na czele Gubernatoratu. Rankiem tegoż dnia delegacje z Huancaveliki oraz Andalo i Gallio przyjmie na audiencji Franciszek, które goście wręczą oficjalnie przywiezione przez siebie dary.

W Auli Pawła VI odbędzie się przedstawienie Bożego Narodzenia, przygotowane przez młodzież z parafii św. Bartłomieja Apostoła w Gallio, w prowincji Vicenza i z diecezji padewskiej. Młodzi wykonawcy oparli się na wiejskim charakterze swej ziemi, której mieszkańcy hodują zwierzęta. Przed stajenką, czyli „stalotto” w miejscowym dialekcie, znajdzie się naturalnej wielkości kilka osób: Święta Rodzina, pasterz z barankiem na ramionach i owieczką u stóp oraz kobieta z gołębicą w koszyku. Będzie też kilka zwierząt; króliki, kury i kot. W środku żłóbka zostaną rozmieszczone różne narzędzia używane niegdyś przez miejscowych rolników: piły, grabie, motyki, ale także drewniane naczynie do wyrobu masła, pojemniki na mleko, rakiety (rodzaj prymitywnych nart) śnieżne, gąsiory na wino i klatki do zwabiania ptaków.

Reklama

Na zewnątrz stajenki stanie ogrodzenie dla królików, wykonane z płyt kamiennych, które jeszcze dzisiaj wyznaczają granice między zagrodami i wytyczają drogi. Znajdzie się tam również drwalnia ze świerku z obciętymi gałązkami, które po wyschnięciu będą palone w małym piecu w środku pomieszczenia.

Szopka i choinka pozostaną na Placu św. Piotra do zakończenia okresu bożonarodzeniowego, czyli do Niedzieli Chrztu Pańskiego 9 stycznia 2022 roku.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-10-28 16:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wołanie o miłość

Niedziela Ogólnopolska 52/2022, str. 6-10

Adobe Stock

Bóg stał się człowiekiem, ponieważ w samych początkach ludzkości został popełniony grzech pierworodny, który objął wszystkich ludzi. Wykupić ludzi z niewoli grzechu nie mógł żaden człowiek. Mógł to zrobić jedynie Bóg – mówi ks. prof. Waldemar Chrostowski, jeden z najlepszych znawców Biblii na świecie.

Więcej ...

Kapliczki pełne modlitwy

2024-05-01 09:18
Ks. Grzegorz Tabaka gra na gitarze podczas nabożeństwa majowego przy kapliczce w Głuszynie

Ola Fedunik

Ks. Grzegorz Tabaka gra na gitarze podczas nabożeństwa majowego przy kapliczce w Głuszynie

Przejeżdzając majowymi dniami przez różne miejscowości popołudniową porą, można spotkać wiele osób modlących się przy kapliczkach i krzyżach. Śpiewają Litanię Loretańską, a duszpasterze pomagają w tym, aby tradycja była podtrzymywana. Wśród kapłanów modlących się przy kapliczkach i zachęcający do tego swoich wiernych jest ks. Grzegorz Tabaka, proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Głuszynie.

Więcej ...

Piotrków Trybunalski: 62. Męski Publiczny Różaniec

2024-05-02 08:30

Archiwum prywatne

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst