Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: św. Melchior powrócił w pamięci Kościoła

Maciej Orman/Niedziela

– Św. Melchior powrócił w pamięci Kościoła, aby ta niewielka relikwia przypominała nam, jak potężna jest miłość Chrystusa wobec wszelkiej przemocy – powiedział abp Wacław Depo w kościele św. Melchiora Grodzieckiego w Częstochowie. Metropolita częstochowski wprowadził do świątyni relikwie patrona parafii.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Z wielkim trudem i przez długi czas staraliśmy się o relikwie i o odpowiednie dla nich miejsce – przyznał na rozpoczęcie liturgii ks. Marek Olejniczak, pierwszy proboszcz parafii i budowniczy kościoła.

Zobacz zdjęcia: Wprowadzenie relikwii patrona do parafii św. Melchiora Grodzieckiego w Częstochowie

Maciej Orman/Niedziela

Witając wiernych, abp Depo przypomniał, że ich patron „jest dzisiaj z nami obecny w tajemnicy świętych obcowania, w tej niewielkiej cząsteczce, która pokazuje, że Kościół jest matką rodzącą świętych, również świętych męczenników”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii duchowny podkreślił, że „święci nie przemijają nie tylko w historii Kościoła, ale w historii społeczeństw i narodów, i przewodzą nam na drogach pamięci i misji Kościoła”. – Każda bowiem miara czasu naszego życia jest naznaczona zbawczą obecnością Chrystusa i Jego działaniem – zaznaczył metropolita częstochowski. W tym kontekście powiedział za św. Janem Pawłem II, że „nie ma takiego czasu człowieka na ziemi, który nie byłby ogarnięty miłością Chrystusa, który do końca nas umiłował”.

Przyznając, że „Chrystus był, jest i będzie znakiem sprzeciwu”, zauważył, że „Jego miłość do końca pozostanie po stronie człowieka”. – Jest to miłość odkupieńcza i zbawcza, uobecniająca się w tajemnicy Eucharystii. Tylko Jego miłość nas zbawia – dodał abp Depo.

Maciej Orman/Niedziela

Nawiązując do Listu św. Pawła do Kolosan, wskazał, że „Bóg jest zawsze pierwszy w porządku miłości i to On pierwszy zaprasza nas swoją uprzedzającą łaską do współpracy”. Jednocześnie zwrócił uwagę na dar wolności człowieka. – Jesteśmy tak dramatycznie wolni, że możemy Bogu nie tylko powiedzieć „nie”, ale tak żyć, żeby wprost zaprzeczyć Jego istnieniu, aż do ateizmu jako systemu – podkreślił metropolita częstochowski.

Jak zaznaczył, relikwie św. Melchiora Grodzieckiego, jezuity i męczennika, wprowadzamy do świątyni parafialnej „z radością i nadzieją nieodłączną od Ewangelii, czyli od samego Chrystusa, który jest Panem dni zwykłych i szabatów religijnego odniesienia do Boga”.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

– Św. Melchior powrócił w pamięci Kościoła, aby ta niewielka relikwia przypominała nam, jak potężna jest miłość Chrystusa wobec wszelkiej przemocy, wobec każdego aktu pogardy i nienawiści wobec człowieka – wskazał abp Depo.

Duchowny prosił, aby święty był „jeszcze jednym patronem naszych trudnych czasów, pełnych napięcia społeczno-politycznego, nieprzyjaźni i konfliktów międzyludzkich”. – Niech będzie wobec współczesnych i przyszłych pokoleń tej parafii świadkiem tego, jak zwycięska jest moc wiary w Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego, który do końca nas umiłował i sprawia, że każdy, kto w Niego wierzy, mimo śmierci, ma życie wieczne – modlił się metropolita częstochowski.

Zakończył słowami św. Jana Pawła II: „Nie bójcie się być świętymi!”.

Maciej Orman/Niedziela

Po Komunii św. wszyscy odśpiewali dziękczynne „Te Deum” za dar relikwii patrona parafii. Abp Depo udzielił nimi błogosławieństwa, a ks. Olejniczak umieścił relikwiarz w bocznej kaplicy.

Maciej Orman/Niedziela

Melchior Grodziecki urodził się prawdopodobnie w 1582 r. w Cieszynie. Zmarł śmiercią męczeńską 7 września 1619 r. w Koszycach. Był torturowany, a jego głowę ścięto toporem. 15 stycznia 1905 r. beatyfikował go Pius X, a Jan Paweł II ogłosił go świętym 2 lipca 1995 r. Doczesne szczątki św. Melchiora Grodzieckiego są przechowywane w klasztorze sióstr urszulanek w Trnawie. Jest patronem archidiecezji katowickiej.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2021-09-04 21:13

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Drodzy bracia i siostry w Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym!

Niedziela częstochowska 7/2013, str. 1

Bożena Sztajner/Niedziela

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – pasjonująca historia

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

Więcej ...

Dzieweczko Lipska, módl się za nami...

2024-05-03 20:00

Karol Porwich/Niedziela

Od wieków żywa i nieustanna miłość do Matki Najświętszej sprawiła, że 2 lipca 1969 roku doszło do koronacji „Maryi Lipskiej w maleńkiej posturze”. Dokonał jej Prymas Polski, Stefan Kardynał Wyszyński.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady