Reklama

Aktualności

Papież apeluje do wspólnoty międzynarodowej o zdecydowaną walkę z handlem ludźmi

Grzegorz Gałązka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Franciszek zaapelował do wspólnoty międzynarodowej o podjęcie zdecydowanych kroków na rzecz wyeliminowania procederu handlu ludźmi. Papież uczynił to przyjmując na wspólnej audiencji nowych ambasadorów Algierii, Islandii, Danii, Lesotho, Palestyny, Sierra Leone, Zielonego Przylądka, Burundi, Malty, Szwecji, Pakistanu, Zambii, Norwegii, Kuwejtu, Burkina Faso, Ugandy i Jordanii. Przedstawiciele tych krajów nie rezydują w Rzymie.

W przemówieniu skierowanym do nowych członków korpusu dyplomatycznego przy Stolicy Apostolskiej papież zaznaczył, że handel ludźmi jest autentyczną formą niewolnictwa, coraz powszechniejszą, dotyczącą każdego kraju, w tym państw najbardziej rozwiniętych. Proceder ten wymierzony jest w osoby najsłabsze: kobiety i dziewczęta, dzieci, niepełnosprawnych, najuboższych, osób będących ofiarą dezintegracji rodziny i społeczeństwa. "W nich my, chrześcijanie rozpoznajemy oblicze Jezusa Chrystusa, który utożsamił się z najmniejszymi i potrzebującymi" - zaznaczył Ojciec Święty. Dodał, że dla ludzi niewierzących motywem troski o ofiary handlu ludźmi powinno być wspólne człowieczeństwo. "Razem możemy i powinniśmy sprawić, żeby byli oni wyzwoleni i można było położyć kres temu straszliwemu handlowi" - zaapelował Franciszek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Papież przypomniał, że chodzi o miliony ofiar pracy przymusowej czy eksploatacji seksualnej. "Tak dalej być nie może, jest to bowiem poważne pogwałcenie przysługujących ofiarom praw człowieka i zniewagą dla ich godności, a także klęską dla całego świata. Ludzie dobrej woli, niezależnie od tego, czy deklarują się jako osoby wierzące czy też nie, nie mogą pozwolić, aby te kobiety, mężczyźni, czy dzieci byli traktowani jak przedmioty, oszukiwani, gwałceni, często sprzedawane kilkakrotnie, dla różnych celów i ostatecznie zabijani lub choćby poszkodowani na ciele i umyśle, aby w końcu być odrzuconymi i pozostawionymi samymi sobie. To hańba" - stwierdził Ojciec Święty. Zaznaczył, że handel ludźmi jest zbrodnią przeciw ludzkości. "Musimy połączyć siły, aby uwolnić ofiary i powstrzymać tę coraz bardziej agresywną przestępczość, zagrażającą nie tylko poszczególnym osobom, ale także wartościom tkwiącym u podstaw społeczeństwa a także bezpieczeństwu i sprawiedliwości międzynarodowej. Ponadto gospodarce, strukturze rodzinnej i samemu życiu społecznemu" - zaapelował Franciszek.

Reklama

W tym kontekście Ojciec Święty wskazał, że dla zwycięstwa na tym froncie konieczne jest wspólne podjęcie odpowiedzialności i bardziej zdecydowana wola polityczna. Chodzi o odpowiedzialność wobec tych, którzy padli ofiarą handlu ludźmi, aby chronić ich prawa, a także zapewnić bezpieczeństwo im i członkom ich rodzin, oraz uniemożliwić wymykanie się przestępców przed wymiarem sprawiedliwości. W tym celu konieczne są odpowiednie inicjatywy legislacyjne krajów pochodzenia ofiar, tranzytu i miejsc przeznaczenia, w tym ułatwienia w zakresie uregulowania migracji.

Papież zauważył, że zarówno rządy jak i wspólnota międzynarodowa podjęły już szereg działań, by walczyć z tymi przestępstwami. Są one powiązane z handlem narkotykami, bronią, przewozem nielegalnych imigrantów czy mafią. Niestety te patologie nie rzadko obejmują także urzędników publicznych czy członków kontyngentów sił pokojowych. Jednak, by osiągnąć dobre rezultaty w walce z nimi, trzeba także działać na poziomie kulturowym i medialnym. Trzeba dokonać rachunku sumienia i postawić sobie pytanie, jak często tolerujemy, że jakiś człowiek traktowany jest jak przedmiot, produkt wystawiony na sprzedaż, czy też żeby zaspokoić niemoralne pragnienia. "Nigdy nie wolno sprzedawać czy kupować osoby ludzkiej jak jakiś towar. Ten kto jej używa i wykorzystuje, także choćby pośrednio, staje się wspólnikiem w tym uciemiężeniu" - podkreślił papież Franciszek.

Swoje przemówienie Ojciec Święty zakończył apelem: "Zachęcam wspólnotę międzynarodową, by uczyniła bardziej zgodną i skuteczną strategię walki z handlem ludźmi, aby na całym świecie mężczyźni i kobiety nigdy nie byli wykorzystywani jako środki, lecz zawsze byli respektowani w ich nienaruszalnej godności".

Podziel się:

Oceń:

2013-12-12 12:13

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Saryusz-Wolski: sygnały z KE w sprawie pakietu budżetowego są mylące; to gra negocjacyjna

fotostar/fotolia.com

Sygnały jakie wychodzą z KE w sprawie pakietu budżetowego są mylące i celowo wprowadzające w błąd, to normalna gra negocjacyjna - powiedział europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski. Jego zdaniem pomysły na pominięcie Polski i Węgier w funduszu odbudowy są albo sprzeczne z prawem albo niewykonalne.

Więcej ...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10 przestępstw seksualnych wobec dzieci

2024-06-25 10:25

Red.

Angielska diecezja Portsmouth nie komentuje sprawy polskiego ks. Piotra Glasa, oskarżonego o 10 przestępstw wobec osób małoletnich. Miał się ich dopuścić w latach 2002-2008, gdy był duszpasterzem na wyspie Jersey.

Więcej ...

Londyn: więcej ataków na chrześcijan

2024-06-26 07:21

Karol Porwich/Niedziela

Andreas Blum, proboszcz niemieckiej parafii św. Bonifacego w londyńskiej dzielnicy Eastend, zwrócił uwagę na konsekwencje konfliktu na Bliskim Wschodzie dla chrześcijan w Londynie. W angielskiej metropolii chrześcijanie stanowią obecnie mniej niż 50 procent mieszkańców miasta. Od czasu ataku Hamasu na Izrael wzrosła liczba ataków na wspólnoty chrześcijańskie w Londynie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?