Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo wyraził radość z decyzji radnych w sprawie naprotechnologii

Grzegorz Gałązka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Cieszę się, że są wśród nas ludzie, którzy potrafią rozpoznać prawdę o nas samych. To światło Adwentu, które zapaliło się w naszym mieście”. - tak decyzję Rady Miasta dającą przepustkę do finansowania w Częstochowie leczenia niepłodności metodą naprotechnologii skomentował na antenie Radia Fiat abp Wacław Depo.

Podczas zwyczajnej sesji Rady Miasta 5 grudnia częstochowscy radni głosowali nad uchwałą obywatelską w sprawie dofinansowania programu pod nazwą „Leczenie niepłodności metodą Naprotechnologii”. Projekt zyskał akceptację miejskich radnych. 10 z nich opowiedziało się za jego przyjęciem, 7 było przeciwnych, a 8 wstrzymało się od głosu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Metropolita częstochowski w rozmowie z dziennikarzem Dariuszem Ciszewskim podkreślił, że „ta decyzja widzi ludzi, którzy mają problemy z niepłodnością a bardzo pragną mieć potomstwo”. - Każde życie jest cudem. Obdarowanie życiem poprzez rodziny jest kolejnym darem Samego Boga dla nich a skoro drugi człowiek może pomóc, by ta metoda poczęcia była jak najbardziej zgodna z zamysłem natury jako mężczyzny i niewiasty i wzajemnej więzi miłości to wtedy rozumiemy ten podwójny wymiar z jednej strony działanie Boga a z drugiej współpraca człowieka - mówił metropolita częstochowski.

Metropolita częstochowski przypomniał, że naprotechnologia jest „metodą leczenia niepłodności najbliższą naturze”. - A wszystko, co naturę wspomaga jest zgodne z zamysłem samego Boga - mówił.

Decyzję Rady Miasta abp Depo określił jako „kolejny dar w przygotowaniu nas wszystkich do kanonizacji Jana Pawła II, który jest szczególnym promotorem i obrońcą życia” i dodał, że „to jest dar, który przychodzi przez Maryję”

Arcybiskup zaznaczył, że „decyzja miejskich radnych dla niego samego jest nie tylko radością i darem na kolejną rocznicę jego przybycia do Częstochowy i ingresu”, ale także „zobowiązaniem do jeszcze pełniejszej służby Kościołowi częstochowskiemu”.

Reklama

Z inicjatywą obywatelskiego projektu wyszli przed kilkoma tygodniami przedstawiciele organizacji pro-life, Rycerze Kolumba i miejscy radni. W myśl przyjętej uchwały miasto ma dofinansowywać program leczenia niepłodności za pomocą naprotechnologii. Teraz będą trwały prace nad technicznym rozwiązaniem kwestii finansowania leczenia niepłodności tą metodą.

W uzasadnieniu uchwały, która zrodziła się jako obywatelska inicjatywa mieszkańców Częstochowy czytamy, że „problem niepłodności dotyczy od 10 proc. do 15 proc. par, przy czym jedynie w 20 proc. przypadków stwierdza się niepłodność idiopatyczną, to jest jednostkę chorobową, której przyczyn nie da się jednoznacznie określić. Oznacza to, iż w 80 proc. przypadków przeprowadzenie profesjonalnej diagnostyki i właściwego leczenia może pozwolić na przywrócenie płodności. Temu właśnie celowi służy naprotechnologia, która jest metodą leczenia niepłodności, opartą na wnikliwej analizie jej przyczyn i wdrażaniu przez lekarzy specjalistów stosownych procedur terapeutycznych. Co istotne, statystycznie naprotechnologia jest najskuteczniejszym sposobem leczenia niepłodności.”

„Metoda ta nie zakłada przeprowadzenia drogich zabiegów, co pozwoli na skorzystanie z dofinansowania przez wszystkie grupy społeczne, również te, które nie będą w stanie przeznaczyć na własne leczenie znacznych środków finansowych. Wobec powyższego, dofinansowanie Naprotechnologii doprowadzi do poprawy poziomu usług medycznych świadczonych na lokalnym rynku osobom, borykającym się z problemem niepłodności oraz przyczyni się do przyrostu naturalnego, którego wsparcie jest szczególnie istotne w świetle powszechnie występującego niżu demograficznego” - czytamy dalej w uzasadnieniu uchwały.

W Częstochowie działają dwie Poradnie Rozpoznawania Płodności. W styczniu 2012 r. z inicjatywy Caritas w parafii św. Wojciecha w Częstochowie powstała pierwsza w regionie Poradnia Rozpoznawania Płodności (NaProTechnologii) im. bł. Jana Pawła II. Natomiast druga powstała w lutym 2013 r. w Diecezjalnym Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin przy archikatedrze Świętej Rodziny.

Reklama

Przez blisko 1,5 roku działalności Poradni Rozpoznawania Płodności (NaProTechnologii) im. bł. Jana Pawła II w Częstochowie z usług poradni skorzystało ponad 40 par. Natomiast w Poradni Rozpoznawania Płodności (NaProTechnologii) w Diecezjalnym Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin przy archikatedrze Świętej Rodziny skorzystało kilkanaście par. W Częstochowie dzięki pomocy Poradni Rozpoznawania Płodności (NaProTechnologii) urodziło się już dwoje dzieci.

Również Fundacja Świętego Barnaby działająca w Częstochowie w ramach projektu wspierania Naprotechnologii „Troska o płodność” udzieliła pomocy finansowej małżeństwom, które podjęły leczenie tą metodą.

Naprotechnologia (ang. Natural Procreative Techology) Wsparcie Naturalnej Prokreacji - jest nową nauką zajmującą się zdrowiem kobiet, która monitoruje i stara się podtrzymywać ich zdrowie rozrodcze i ginekologiczne kobiet. Jest nową metodą diagnostyki i leczenia niepłodności, opartą na naturalnym cyklu miesięcznym. Umożliwia zdiagnozowanie i wyleczenie schorzeń, które są przyczyną zaburzeń płodności i braku poczęcia. Powstała ponad 30 lat temu w Stanach Zjednoczonych. Jej twórcą jest prof. Thomas Hilgers, lekarz ginekolog, mieszkający i pracujący w Omaha. W odpowiedzi na opublikowaną przez papieża Pawła VI encyklikę „Humanae vitae” stworzył model rozpoznawania płodności. Naprotechnologia opiera się na tzw. modelu Creightona. Metody stosowane w naprotechnologii odnoszą się nie tylko do kobiety, ale są ukierunkowane na małżeństwo.

Przypomnijmy, że dotychczas z budżetu miasta jest dofinansowywana metoda in vitro. Taką bowiem decyzję przyjęła głosami radnych SLD i PO Rada Miasta Częstochowy podczas XXVII Zwyczajnej Sesji, 18 października 2012 r. Już w listopadzie 2011 r. lewicowy prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk przedstawił opinii publicznej pomysł dofinansowania zabiegów in vitro przez władze Częstochowy. Zapisał to w projekcie budżetu miasta jako „Program wspierania rozwoju rodziny - metoda in vitro (dofinansowanie zabiegu)”. Pomysł oprotestowały wówczas m. in. diecezjalna Akcja Katolicka, abp Stanisław Nowak, Kuria Metropolitalna.

Podziel się:

Oceń:

2013-12-06 08:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dekanalny Dzień Chorych w Wieluniu

Zofia Białas

ak każe tradycja ustanowiona przez ks. abpa Stanisława Nowaka w 1993 roku, we wrześniu, w archidiecezji częstochowskiej do sanktuariów maryjnych i na kalwarie pielgrzymują ludzie chorzy i starsi wiekiem. W dniach od 12 –2 0 września odbywają się pielgrzymki dekanalne.

Więcej ...

33. rocznica święceń kapłańskich bp. Artura Ważnego

2024-05-24 09:14
Bp Artur Ważny

fot. Jarosław Olesiński (DKS)/diecezja.sosnowiec.pl

Bp Artur Ważny

25 maja biskup sosnowiecki Artur Ważny obchodzi 33. rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich.

Więcej ...

Kardynał Kurt Koch: negocjacje tylko na rzecz sprawiedliwego pokoju w Ukrainie

2024-05-24 16:46
Kard. Kurt Koch

Włodzimierz Rędzioch

Kard. Kurt Koch

Czy negocjacje mogą doprowadzić do pokoju między Ukrainą a Rosją? Zdaniem kardynała Kurta Kocha jest to możliwe tylko pod pewnymi warunkami. Krytykuje on również wpływ wojny na ekumenizm.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Wiara

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Jezu, pomóż mi nieść mój krzyż

Wiara

Jezu, pomóż mi nieść mój krzyż

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

Kościół

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania