Reklama

Niedziela Legnicka

Bp Siemieniewski spotkał się z dziennikarzami

ks. Waldemar Wesołowski

- Myślę o Legnicy, już jako o moim domu – powiedział biskup legnicki Andrzej Siemieniewski podczas pierwszego spotkania z dziennikarzami mediów diecezjalnych. Dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej został mianowany 4. biskupem legnickim. Decyzja papieża Franciszka została ogłoszona 28 czerwca br. Dzień później dokonało się kanoniczne przekazanie diecezji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bp Andrzej zaznaczył, że do diecezji legnickiej przychodzi z przesłaniem, które zawarte jest w jego zawołaniu biskupim od samego początku – Deus caritas Est (Bóg jest miłością). – Miłość boża, tak, jak ją poznajemy z Pisma św., jest rodzajem mocy, która wchodzi w życie grzesznego świata, aby ten świat przemieniać od środka. Jest to miłość o wiele głębsza, szersza niż tylko miłość ludzka. Jest to miłość z mocą uzdrawiającą, przemieniającą. O taką miłość chcę się modlić i o taką miłość chcę prosić wszystkich diecezjan – powiedział nowy biskup legnicki.

Ksiądz biskup zwrócił również uwagę na to, że to hasło kryje w sobie najprostszy kerygmat, czyli przesłanie mówiące o tym, czym jest chrześcijaństwo i co chrześcijaństwo głosi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Najbliższe dni i tygodnie posługiwania w diecezji legnickiej to będzie wytężona praca i zapoznawanie się ze specyfiką diecezji legnickiej. – Czuję się jak uczeń w szkole, który przybywa, przygląda się, słucha, rozmawia i chce zorientować się jakie wyzwania czekają go w Legnicy – podkreślił biskup.

Bp Siemieniewski nie kryje, że diecezja legnicka jest mu bliska i pod wieloma względami znana. Pochodzi z Wrocławia, posługiwał we archidiecezji wrocławskiej, z której wywodzi się zarówno diecezja legnicka, jak i świdnicka. – Stanowiliśmy kiedyś jedną diecezję. Po ustanowieniu diecezji legnickiej wiele razy bywałem tutaj przy okazji różnych spotkań, uroczystości, na wykładach w seminarium duchownym, na rekolekcjach. Zatem nie jest mi obca. Oczywiście jest wiele rzeczy, które się rozwinęły i które należy poznać. W pamięci mam również przewodniczenie odpustowi w sanktuarium krzeszowskim w 2018 roku – przypomniał biskup.

Bp Andrzej podkreślił, że nowa funkcja, jaka została mu zlecona przez papieża Franciszka będzie realizowana jako służba, posługiwanie. – Widzę to w kategoriach służenia diecezji, ludziom, parafiom, zgromadzeniom zakonnym, seminarium i innym rzeczywistościom, które tutaj są.

Reklama

Objęcie diecezji legnickiej dokonuje się w trudnym dla Kościoła czasie. Mamy do czynienia ze skutkami pandemii, mniejszą liczbą osób uczestniczących w liturgii, skutkami kryzysu wewnątrzkościelnego. – Ważne jest postawienie pytania, jaka przyszłość czeka nas w nowej sytuacji. Tutaj szkołą jest dla nas Pismo św., które ukazuje różne kryzysy, które towarzyszyły człowiekowi. Pismo św. zawsze jednak wskazywało na przyszłość, na to, co nadejdzie. Trzeba zatem spojrzeć na to, co przed nami, jako na ciąg dalszy Dziejów Apostolskich. To należy połączyć z modlitwą i wyczekiwaniem błogosławionych owoców, które nadejdą – powiedział.

Czego najbardziej potrzeba nowemu biskupowi na początku posługi? – Błogosławieństwa Bożego czyli Bożej pomocy. Ta przejawia się przez światło Boże, modlitwę ludzi, odsłanianie nowych okazji do służby, to, co św. Paweł nazywał prowadzeniem przez Ducha Bożego. Chciałbym aby cała diecezja, wszyscy diecezjanie i biskup prowadzeni byli przez Ducha Bożego – powiedział na zakończenie.

Kanoniczne przekazanie diecezji odbyło się 29 czerwca br. w obecności biskupa seniora Zbigniewa Kiernikowskiego oraz kapłanów należących do Rady Konsultorów. Zostały też podpisane stosowne dokumenty.

Ingres do legnickiej katedry został zaplanowany na 20 września. W tym dniu przypada 680 rocznica konsekracji świątyni.

Podziel się:

Oceń:

2021-07-05 12:02

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Biskup legnicki podsumowuje wizytę w Rzymie

ks. Piotr Nowosielski

Po powrocie z wizyty Ad limina Apostolorum biskup legnicki Andrzej Siemieniewski podzielił się swoimi wrażeniami

Więcej ...

Nowenna do Ducha Świętego

Pio Si/Fotolia.com

Jak co roku w oczekiwaniu na Niedzielę Zesłania Ducha Świętego Kościół katolicki będzie odprawiał nowennę do Ducha Świętego i tym samym trwał we wspólnej modlitwie, podobnie jak apostołowie, którzy modlili się jednomyślnie po wniebowstąpieniu Pana Jezusa czekając w Jerozolimie na zapowiedziane przez Niego zesłanie Ducha Świętego.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

2024-05-15 20:50

Materiał prasowy

Czy da się zacumować okręt na środku morza? Czy Bóg mówi przez sny? I czy Boże Ciało przypadające w maju to jedyny związek Eucharystii z Maryją? Zapraszamy na szesnasty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o roli Matki Bożej według św. Jana Bosko.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...