Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: 100 biskupów uczestniczy w rekolekcjach Episkopatu

KRZYSZTOF ŚWIERTOK

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pod hasłem: ”Być Kościołem Jezusa Chrystusa dzisiaj” na Jasnej Górze trwają doroczne rekolekcje Episkopatu Polski. Uczestniczy w nich prawie stu biskupów, którzy swą modlitwą wpisują się w zapoczątkowany w 1950 roku przez kard. Wyszyńskiego zwyczaj wspólnotowego przeżywania dni skupienia właśnie w Częstochowie. Tegoroczne nauki rekolekcyjne głosi bp Edward Dajczak.

– Dni skupienia to próba odpowiedzi na pytanie o naszą pierwotną miłość i otwartość na Boga – zauważył ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„To są rekolekcje każdego z biskupów, który staje przed Bogiem i nie tyle pyta o sposób reagowania, ile pyta o to, czy ja sam jestem wystarczająco otwarty na Boga, czy ja Go wystarczająco słucham, czy jestem w taki sposób w Kościele, w jaki Bóg chce bym był” – powiedział KAI rekolekcjonista.

Dni skupienia stanowią także przygotowania do lutowej wizyty ad limina w Rzymie i kanonizacji Jana Pawła II. "Są również wołaniem za Polskę, które zanoszone jest zwłaszcza podczas wieczornego Apelu - powiedział abp Andrzej Dzięga. „Ta modlitwa jest też ogarnięciem sercem spraw całego narodu. Myśmy sobie przypomnieli, w ostatnich latach, dawną prośbę kard. Wyszyńskiego, aby biskupi polscy w godzinie apelowej błogosławili narodowi” – dodał metropolita szczecińsko- kamieński.

Z kolei abp Józef Kowalczyk przyznał, że jasnogórskie rekolekcje, to czas refleksji nad życiem, nad swoim postępowaniem. Prymas Polski podkreślił, że spotkanie u tronu Królowej Polski to także „odnowienie relacji z Bogiem, które powinien podjąć każdy człowiek”.

– Taki moment wyciszenia jest każdemu potrzebny. Każdy z nas jako człowiek rozumny i wolny powinien znaleźć w ciągu roku takie chwile, żeby dokonać pewnego bilansu i dojść do wniosków czy był pozytywny, czy negatywny, czy jest tzw. dziura budżetowa w wymiarze duchowym – powiedział metropolita gnieźnieński.

Reklama

Przyznał także, że rekolekcje pozwalają oderwać się od codzienności, jednocześnie dają możliwość „zajrzenia w siebie”. – Zadowalamy się tym, co jest nam serwowane z zewnątrz, to co przekazują środki masowego przekazu, ale przez to nie mamy czasu na osobistą refleksję, czy na rachunek sumienia. Każdy powinien zastanowić się czy życie, czy powołanie realizuje zgodnie, przede wszystkim z przykazaniami Bożymi. Temu m.in. służą rekolekcje, odpowiedzi na to najważniejsze pytanie" – podkreślił abp Kowalczyk.

Kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski zaznaczył, że ogromne znaczenie ma wybór Jasnej Góry, jako miejsca biskupich rekolekcji. – Zdarza się wyjątkowo, jak w tamtym roku, że mieliśmy rekolekcje gdzie indziej, oczywiście Zakopane też było piękne, ale Jasna Góra jest niepowtarzalna. To bardzo sprzyjające miejsce i uświęcone tradycją, którą wprowadził Prymas Tysiąclecia ustalając rekolekcje tutaj – przyznał w rozmowie z KAI kard. Nycz.

Pierwsze rekolekcje biskupów na Jasnej Górze odbyły się w 1946 roku. W kolejnych latach odbywały się one nieregularnie. Pierwszą systematyczność można stwierdzić od 1950 roku, kiedy prymasem Polski był kard. Stefan Wyszyński, wielki czciciel Matki Bożej Jasnogórskiej.

W jasnogórskich rekolekcjach uczestniczy prawie stu biskupów. Pasterze codziennie biorą udział w konferencjach, wspólnotowej modlitwie brewiarzowej, adorują Najświętszy Sakrament. Jutro przystąpią do sakramentu pokuty i pojednania. Dni skupienia zakończą się w najbliższy czwartek. Równolegle z rekolekcjami Episkopatu na Jasnej Górze odbywają się rekolekcje dla kierowców biskupów.

Podziel się:

Oceń:

2013-11-27 08:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Sam na sam z Bogiem

O. Sebastian Matecki OSPPE, podprzeor Jasnej Góry

BOŻENA SZTAJNER

O. Sebastian Matecki OSPPE, podprzeor Jasnej Góry

Dziennikarka telewizyjna opowiada mi, jak w kilka chwil po świętokradczym ataku na Jasnogórską Ikonę zjawia się z kamerą na Jasnej Górze. Zadziwia ją jakaś złowroga cisza, która sprawia, że zazwyczaj gwarny klasztor wygląda, jakby skamieniał. Drzwi Kaplicy Cudownego Obrazu zamknięte, pilnuje ich straż jasnogórska. Wokoło wstrząśnięte, szczerze zmartwione twarze.

Więcej ...

Archidiecezja warszawska: reklama z udziałem kard. Nycza to deepfake

2024-06-24 07:53
Kard. Kazimierz Nycz

BP KEP

Kard. Kazimierz Nycz

Nagrania z udziałem kard. Kazimierza Nycza to deepfake. Metropolita warszawski nigdy nie wziąłby udziału w reklamie - oświadczyła archidiecezja warszawska w mediach społecznościowych.

Więcej ...

Watykan: Karetka od papieża dla szpitala na Ukrainie, zawiezie ją kardynał Krajewski

2024-06-24 12:00

Karol Porwich/Niedziela

Po raz ósmy papieski jałmużnik, kardynał Konrad Krajewski przemierzy trzy tysiące kilometrów z Rzymu do rejonu zborowskiego obwodu tarnopolskiego, aby dostarczyć do tamtejszego Szpitala Centralnego karetkę pogotowia wyposażoną w mobilne centrum resuscytacji podarowane przez papieża Franciszka.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Rzym: zmarł spowiednik papieża Franciszka

Kościół

Rzym: zmarł spowiednik papieża Franciszka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Prośmy św. Jana Chrzciciela, aby pomógł nam być...

Wiara

Prośmy św. Jana Chrzciciela, aby pomógł nam być...

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Święci i błogosławieni

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024