Reklama

Jan Paweł II

Bp Solarczyk: wizyta Jana Pawła II w Radomiu była dotknięciem jego świętości

4 czerwca w Radomiu pod pomnikiem Pamięci ludzi skrzywdzonych w związku z robotniczym protestem 1976 r. Ojciec Święty odmówił „Modlitwę za Ojczyznę” ks. Piotra Skargi

Adam Bujak/Biały Kruk

4 czerwca w Radomiu pod pomnikiem Pamięci ludzi skrzywdzonych w związku z robotniczym protestem 1976 r. Ojciec Święty odmówił „Modlitwę za Ojczyznę” ks. Piotra Skargi

4 czerwca 2021 roku przypada 30. rocznica wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Radomiu. Z tej racji biskup radomski Marek Solarczyk będzie celebrował mszę świętą w radomskiej katedrze. Początek o godzinie 18.00.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskup radomski Marek Solarczyk powiedział, że wizyta Jana Pawła II była dotknięciem jego świętości. - Święty Jan Paweł II był wśród nas. Pamiętamy cudowną refleksję papieską wokół Dekalogu. W Radomiu mówił o szacunku dla życia – powiedział Radiu Plus Radom ksiądz biskup Solarczyk.

Wydarzenia sprzed 30 lat wspomina również biskup Piotr Turzyński, który uczestniczył we mszy świętej na lotnisku w Radomiu. - To była czwarta pielgrzymka Jana Pawła II do Polski, ale pierwsza po upadku komunizmu. To był historyczny moment w historii naszego miasta. To było wielkie święto i życzliwość, której doświadczaliśmy na każdym kroku – mówi ksiądz biskup Turzyński.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wśród uczestników mszy świętej na radomskim lotnisku był Jan Rejczak, który jako wojewoda radomski był odpowiedzialny za organizację pielgrzymki w Radomiu. - Jan Paweł II modlił się przy pomniku Radomskiego Czerwca'76. Papież doskonale znał Radom i protest radomskich robotników – przypomniał Jan Rejczak.

W trakcie wizyty w Radomiu Jan Paweł II modlił się w katedrze. Potem spotkał się w grupką dzieci. Wśród nich był ks. Krzysztof Kwiatkowski, który wówczas miał 5 lat. - Zachowały się zdjęcia, na których widać, jak papież nas błogosławił. Przechodząc w okolicach kościoła uświadamiam sobie, że tutaj rodziło się moje powołanie – opowiada ks. Kwiatkowski.

Świadkiem wydarzeń sprzed 30 lat był nieżyjący już ks. Edward Poniewierski, który prowadził komentarz w czasie papieskiej liturgii na lotnisku. - Pamiętam morze ludzi, którzy podążali do miejsca liturgii papieskiej. Pamiętam, jakie emocje mi wówczas towarzyszyły. Dokładnie o 8.52 wylądował na lotnisku helikopter z papieżem. Ja wówczas miałem informować wiernych o przebiegu wizyty. Ale mnie zamurowało. Nie mogłem wypowiedzieć żadnego słowa – opowiadał dwa lata temu ks. Poniewierski:

Wizycie papieża w Radomiu przyświecało hasło: "Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni". W homilii wygłoszonej podczas Mszy św. na radomskim lotnisku Jan Paweł II podkreślał, że łaknienie i pragnienie sprawiedliwości z pewnością oznacza dążenie do przezwyciężenia wszystkiego, co jest niesprawiedliwością i krzywdą. W ten sposób nawiązał również do protestu robotniczego z 1976 roku.

Reklama

W słowie wygłoszonym do wiernych Ojciec Święty zwrócił uwagę na znaczenie przykazania "Nie zabijaj". W pamięci wielu obecnych na płycie lotniska szczególnie zapadły również słowa o dzieciach nienarodzonych. - Do tego cmentarzyska ofiar ludzkiego okrucieństwa dołącza się inny jeszcze, wielki cmentarz - cmentarz nienarodzonych. Cmentarz bezbronnych, których twarzy nie poznała nawet własna matka, godząc się lub ulegając presji, aby odebrać im życie, zanim jeszcze się narodzą. (...) Trudno wyobrazić sobie dramat straszliwszy w swej moralnej, ludzkiej wymowie.

Ojcu Świętemu podczas wizyty do ojczyzny towarzyszył wiatr. Nie inaczej było w Radomiu, kiedy to Jan Paweł II przyznał się, że "rzuca słowa na wiatr”.

Jan Paweł II przybył do Radomia 4 czerwca w godzinach porannych. Na lotnisku na Sadkowie sprawował Mszę św. Potem przejechał do gmachu nowo wybudowanego seminarium, gdzie dokonał jego poświęcenia. W drodze powrotnej na lotnisko nawiedził katedrę oraz modlił się przy pomniku robotniczego protestu z czerwca 1976 roku. Papieskie nauczanie z tamtej pielgrzymki oparte było na Dekalogu oraz na Chrystusowych błogosławieństwach z Kazania na górze. W Radomiu papież mówił o przykazaniu „Nie zabijaj” i o błogosławieństwie „Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości”.

Przypomnijmy, że w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu znajduje się pokój papieski, który jest pamiątką wizyty Jana Pawła II z 4 czerwca 1991 r. w Radomiu. Można tam oglądać szaty liturgiczne, sutannę Jana Pawła II, a nawet jego buty. Seminarium przechowuje kielich mszalny użyty podczas celebry na radomskim lotnisku, papieski fotel i wiele innych pamiątek, łącznie z okolicznościową zastawą stołową i kartami wejściowymi dla pielgrzymów.

W diecezji radomskiej wiele parafii posiada relikwie św. Jana Pawła II. Znajdują się one m. in. w Paradyżu, Opocznie, Brudzewicach, Węgrzynie i Turnie, w ośrodku poświęconym polskiemu papieżowi. Pięknie zdobiony relikwiarz z kroplą krwi Jana Pawła II znajduje się w kaplicy Miłosierdzia Bożego w sanktuarium maryjnym w Skarżysku-Kamiennej.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2021-06-04 10:53

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rewelacyjna młodzież!

Artur Stelmasiak

Więcej ...

Abp Galbas w Sosnowcu przeprosił wiernych za każde zgorszenie, które kiedykolwiek spowodowali księża

2024-03-28 23:35
Abp Adrian Galbas

flickr.com/episkopatnews

Abp Adrian Galbas

- Kościelne postępowanie w bulwersującej sprawie sprzed miesięcy dobiega końca - powiedział abp Adrian Galbas SAC, administrator apostolski diecezji sosnowieckiej sede vacante. W czasie Mszy Wieczerzy Pańskiej, którą odprawił w sosnowieckiej bazylice katedralnej, przeprosił wiernych za każde zgorszenie, które kiedykolwiek spowodowali księża.

Więcej ...

Fenomen kalwarii – przegląd polskich Golgot

2024-03-29 13:00
Kalwaria Pacławska. Tu ładuje się akumulatory

Wojciech Dudkiewicz

Kalwaria Pacławska. Tu ładuje się akumulatory

- Jeśli widzimy jakiś spadek wiernych w kościołach, to przy kalwariach go nie ma - o fenomenie polskich kalwarii, mówi KAI gwardian, o. Jonasz Pyka. Dzięki takim miejscom, ludzie, którzy nie mogą nawiedzić Ziemi Świętej, korzystają z łaski duchowego uczestnictwa w Męce Jezusa Chrystusa i przeżywania w ten sposób tajemnicy odkupienia rodzaju ludzkiego. - To złota nić, która łączy wszystkie kalwarie w Polsce - podkreśla profesor Wydziału Teologicznego UMK w Toruniu, o. Mieczysław Celestyn Paczkowski. Wielki Piątek, to drugi dzień Triduum Paschalnego, podczas którego w Kościele katolickim odprawiana jest liturgia Męki Pańskiej, upamiętniająca cierpienia i śmierć Chrystusa na krzyżu. Jest to jedyny dzień w roku, w którym nie jest sprawowana Eucharystia.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Kościół

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie...

Wiara

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...