Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo do neoprezbiterów: kapłan musi zmienić swoją dumę w pokorę, aby stać się sługą dla innych

Karol Porwich/Niedziela

– Każdy uczeń Chrystusa, kapłan, chcąc być wiernym swemu powołaniu, musi zmienić swą dumę w pokorę, aby stać się sługą dla innych – powiedział abp Wacław Depo, który w 22 maja, w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego, w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie udzielił święceń kapłańskich czterem diakonom.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Msze św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali m.in. przełożeni z Wyższego Seminarium Duchownego, na czele z rektorem ks. dr. Grzegorzem Szumerą oraz księża proboszczowie z rodzinnych parafii diakonów. W archikatedrze zgromadziły się rodziny i przyjaciele nowych kapłanów. Podczas liturgii śpiewała schola seminaryjna i Schola liturgiczna „Domine Jesu”.

Karol Porwich/Niedziela

Rozpoczynając liturgię, arcybiskup podkreślił, że „tajemnicę nie przerwanej tradycji apostolskiej i misji Kościoła rozświetla nam obecność Jezusa Chrystusa, który w mocy Ducha Świętego przychodzi w to miejsce, aby zaświadczyć: «Jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata»”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Każde powołanie, choć jest darem osobistym, nie przestaje być wydarzeniem kościelnym, ofiarowania siebie, aby wzrastała wspólnota Kościoła – powiedział.

W homilii abp Depo zaznaczył, że „jesteśmy w czasie pomiędzy Wniebowstąpieniem a Zesłaniem Ducha Świętego”. – Te dwie tajemnice podprowadzają nas do obietnicy Jezusa, który ześle Ducha Świętego na apostołów. Duch Święty wstrząsnął murami Wieczernika i rozproszył apostołów do głoszenia Ewangelii, aż po krańce ziemi. I tak wyłania się przed nami obraz Kościoła pielgrzymującego przez czas – mówił abp Depo.

Zobacz zdjęcia: Neoprezbiterzy Kościoła częstochowskiego

Metropolita częstochowski przypomniał, że „łaska to jest Bóg udzielający się człowiekowi”. – To udzielanie siebie w sakramencie kapłaństwa nie umniejsza Chrystusa, a wprost przeciwnie, odsłania wielkość Jego człowieczeństwa, bo Bóg działa po ludzku. Jest to właściwe Bożemu działaniu, że w największych tajemnicach działa najgłębiej po ludzku. – mówił za kard. Józefem Ratzingerem.

– Chrystus Pan nie jest wobec Kościoła tym, czym jest założyciel jakiegoś stowarzyszenia – kontynuował arcybiskup i zacytował słowa kard. Joachima Meisnera: „Chrystus nie był twórcą sekty religijnej zapewniającej swoim wyznawcom pracę, aż do skończenia świata. On jako Bóg-Człowiek stał się Pośrednikiem między Bogiem a ludźmi i samego siebie ofiarował jako okup za wielu”.

Reklama

– Każdy uczeń Chrystusa, kapłan, chcąc być wiernym swemu powołaniu, musi zmienić swoją dumę w pokorę, aby stać się sługą dla innych. Kościół nie jest i nie może być postrzegany jako jedna z instytucji czysto ludzkich i kierująca się motywem zdobycia władzy nad ludźmi, jak to czynią władcy tego świata – kontynuował metropolita częstochowski.

– Chrystus nikogo z nas nie czyni w Kościele niewolnikiem, lecz według udzielonej nam łaski przypomina o osobistej odpowiedzialności wynikającej z naszej wolności. Jeśli chcesz, pójdź za Mną, jeśli chcesz, oddaj życie za braci. To jest kwestia służby z daru własnego życia, i żeby miarą tej służby była miłość Boga i bliźniego – przypomniał arcybiskup.

Zacytował również słowa Benedykta XVI: „Życie nasze jest podobne do długiej nocy walki i modlitwy, którą należy przeżyć na prośbie skierowanej do Boga o Jego błogosławieństwo, którego nie można wydrzeć czy wywalczyć licząc na własne siły, ale powinno się je przyjąć z pokorą od Niego, jako darmową łaskę. Kiedy to ma miejsce, przemienia się całe nasze życie, otrzymujemy Boże błogosławieństwo” – mówił Benedykt XVI w katechezie 25 maja 2011 r.

Karol Porwich/Niedziela

Metropolita częstochowski wskazał, że „kapłaństwo Chrystusa opiera się na odwadze mówienia Bogu „tak” ze świadomością, że dostosowując się do woli Boga, nie przekreślamy naszej oryginalności, lecz wkraczamy w Prawdę, która zbawia i wyzwala”.

– Zdajemy sobie sprawę, że nasze pokolenia rodzinne i kapłańskie często odczuwają lęk przed zawierzeniem siebie Bogu bez reszty i zamykamy się w sobie, szukając własnych zabezpieczeń. Dlatego musi powracać wciąż wołanie św. Jana Pawła II: „Otwórzcie Chrystusowi drzwi. Nie lękajcie się. Nie bójcie się Jego prawdy wymagającej i łaski wspomagającej” – podkreślił i dodał: „Nie jesteśmy pokoleniem bez perspektyw, bez możliwości nowej nadziei, bo one są z Boga, a nie z nas”.

Reklama

Arcybiskup podkreślił, że jest łaską naszego czasu pontyfikat św. Jana Pawła II, dar jego beatyfikacji i kanonizacji. – Obecnie czekamy na kolejny dar, którym będzie beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Czackiej. To jest dowód, że Ewangelia Jezusa Chrystusa i Jego Kościół nie są jakąś idealistyczną mrzonką przeszłości. Kościół jest świadkiem Bożej łaski w świecie – mówił arcybiskup.

Metropolita częstochowski podzielił się świadectwem spotkania w latach 90. z dwoma kapłanami we Włoszech. – W jednej z parafii spotkaliśmy dwóch kapłanów, jednego przeszło 80-letniego rezydenta i proboszcza Francesco, który wrócił z misji. Ksiądz rezydent był człowiekiem schorowanym i okazywał nam swoje rozczarowanie pozostawieniem na boku. Stawiał pytanie: – Po co się tak było wysilać przez ponad 50 lat posługi, a teraz jestem osamotniony i nikt z dawnych parafian o mnie nie pamięta? Wówczas ks. Francesco z cierpliwością, ale i stanowczością powiedział do nas: „Nie pytajmy, po co to wszystko uczyniliśmy, ale pytajmy dla Kogo oddaliśmy siebie” – mówił abp Depo.

Karol Porwich/Niedziela

– Ten etos służby musi powracać w naszej świadomości w codzienności. Jesteś dla Chrystusa i nikt nie powinien odebrać ci radości świadomości, że mimo trudności, cierpienia warto być księdzem. Bo cóż jest warte kapłaństwo bez odniesienia do codziennej wierności Chrystusowi i poświęceniu dla braci – kontynuował arcybiskup i dodał: „Człowiekowi i światu nie można służyć ułagodzonymi banałami, o których słyszymy na co dzień, solidarności międzynarodowej, braterstwie, pokoju, zgodzie. Trzeba odpowiedzieć radykalizmem Ewangelii, bo w niej spotykamy Jezusa, który jest Jedynym i Wiecznym Kapłanem i sprawcą naszego zbawienia”.

Reklama

– Pozwólcie się Jemu prowadzić. Pozwólcie, żeby Duch Święty wspierał waszą posługę, a w ten sposób będziecie w Jego zbawczych rękach, które sami będziecie przedłużać. Jego ręce wobec innych – zakończył arcybiskup.

Karol Porwich/Niedziela

Przed święceniami neoprezbiterzy odbyli rekolekcje, które przeprowadził ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie ks. dr Łukasz Dyktyński. Rekolekcje odbyły się w domu sióstr honoratek, w Dworku św. Antoniego w Olsztynie k. Częstochowy. Tematem rekolekcji były: „Rozmowy z Jezusem”. 

Neoprezbiterzy archidiecezji częstochowskiej jako patrona swojego rocznika wybrali św. Marcina z Tours. Mottem rocznika są jego słowa: „Panie, jeśli jeszcze potrzebny jestem Twemu ludowi, nie wzbraniam się przed pracą. Niech się dzieje wola Twoja”.

Święcenia prezbiteratu otrzymali: Paweł Caban (parafia św. Jana Chrzciciela w Lgocie-Mokrzeszy), Kamil Cudak (parafia Najświętszej Maryi Panny Bolesnej w Gidlach), Tomasz Gryl (parafia św. Stanisława BM w Myszkowie) i Kamil Jastrząb (parafia św. Brata Alberta w Zawierciu).

Podziel się:

Oceń:

+4 0
2021-05-22 14:27

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kuria w Częstochowie: procesje Bożego Ciała tylko wokół kościołów

Procesja Bożego Ciała wokół bazyliki archikatedralnej w Częstochowie, 11 czerwca 2020 r.

B.M. Sztajner/Niedziela

Procesja Bożego Ciała wokół bazyliki archikatedralnej w Częstochowie, 11 czerwca 2020 r.

„Procesję eucharystyczną do czterech ołtarzy należy zorganizować tylko wokół kościoła, w obrębie placu przykościelnego” – wskazuje w imieniu abp. Wacława Depo ks. Adam Polak, sekretarz Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej archidiecezji częstochowskiej.

Więcej ...

Wszystko zaczęło się przy chrzcielnicy

2024-05-18 12:51

Małgorzata Rokoszewska

18 maja 1920 roku w Wadowicach przyszedł na świat Karol Wojtyła. 33 dni później, 20 czerwca przyszły Papież został ochrzczony. Rodzice – Emilia z Kaczorowskich i Karol senior Wojtyła nadali mu imiona Karol Józef. W tym roku przypada 104. rocznica jego urodzin i chrztu, który otworzył mu drzwi do Boga i Jego Kościoła.

Więcej ...

Jak będzie przebiegał Synod Archidiecezji Wrocławskiej?

2024-05-18 14:02
Do włączenia się w synod diecezjalny jest zaproszony każdy i każda z nas, świeccy i duchowni

Magdalena Lewandowska/Niedziela

Do włączenia się w synod diecezjalny jest zaproszony każdy i każda z nas, świeccy i duchowni

Dla wiernych Archidiecezji Wrocławskiej nadchodzi okazja, aby mieć wpływ na kształt lokalnego Kościoła. 19 maja rozpocznie się II Synod Archidiecezji Wrocławskiej i jest do niego zaproszony każdy, komu leży na sercu dobro Kościoła. Spotkania presynodalne pokazały, że potencjał zarówno wśród świeckich jak i duchownych do wzajemnej współpracy jest, a rozpoczynający się synod ma stać się wzmocnieniem tej więzi i nadaniem kierunku, którym chce prowadzić Kościół wrocławski Duch Święty.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów