Reklama

Turystyka

Gdańsk: 761. Jarmark św. Dominika - od 24 lipca do 15 sierpnia

Gdańsk. Jarmark św. Dominika

Wikipedia

Gdańsk. Jarmark św. Dominika

761. Jarmark Świętego Dominika w Gdańsku rozpocznie się 24 lipca i potrwa do 15 sierpnia. W czasie imprezy obowiązywać będą szczególne obostrzenia mające zapewnić wystawcom, mieszkańcom i turystom jak największe bezpieczeństwo.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Datę tegorocznego jarmarku podały w czwartek Międzynarodowe Tragi Gdańskie, które są głównym organizatorem imprezy.

"Jarmark św. Dominika to wydarzenie dla wszystkich – małych i dużych, tych, którzy lubią spokojny, familijny czy aktywny sposób spędzenia czasu. Kolory życia obrazują różnorodność i odcienie atrakcji, które zaproponuje Jarmark. Nowa kolorystyka w logotypie Jarmarku Świętego Dominika symbolizuje odcienie bałtyckiego bursztynu, którego bogactwo będzie można podziwiać w nowo otwartym Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie" - przekazał rzecznik prasowy MTG Bartosz Tobieński.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wyjaśnił, że do końca maja zostanie uruchomiony system rejestracji zgłoszeń do uczestnictwa w imprezie. Podkreślił, że dla wystawców i działających w Gdańsku podmiotów jarmark jest szansą na powrót do normalności. Jak dodał, wydarzenie ma też wpływ na wzrost gospodarczy i poziom zatrudnienia w regionie, co bezpośrednio przekłada się na poprawę jakości życia mieszkańców.

Organizatorzy czekają teraz na kolejne luzowania obostrzeń, ale wszystko wskazuje na to, że podobnie jak w ubiegłym roku impreza odbędzie się z pewnymi ograniczeniami.

Reklama

"Zakładamy, że w tym sezonie będą obowiązywać zasady organizacji wydarzeń zbliżone do tych, które znamy z roku ubiegłego. W związku z tym wydarzenia kulturalne, w tym koncerty będą miały charakter kameralny. Bezpieczeństwo gości jest sprawą nadrzędną. Jako organizator gwarantujemy, podobnie jak w roku ubiegłym, wdrożenie wszystkich niezbędnych procedur związanych z tego typu wydarzeniami w plenerze" - zaznaczył Tobieński.

Tradycja Jarmarku św. Dominika sięga 1260 r., kiedy to papież Aleksander IV zezwolił gdańskim dominikanom na udzielanie studniowych odpustów w dniu święta ich założyciela. Tej religijnej ceremonii towarzyszył jarmark.

W jednym z najstarszych zachowanych opisów jarmarku z XVI wieku, nuncjusz papieski Giulio Ruggieri pisał tak: "W miesiącu sierpniu odbywa się tu wielki Jarmark od św. Dominika czternaście dni i dłużej trwający, na który zbierają się Niemcy, Francuzi, Flamandy, Anglicy, Hiszpanie, Portugalczycy, i wtedy zawija do portu 400 okrętów naładowanych winem francuskim i hiszpańskim, jedwabiem, oliwą, cytrynami, konfiturami i innymi płodami hiszpańskimi, korzeniami portugalskimi, cyną i suknem angielskim". Na jarmark zewsząd przybywali też cyrkowcy, akrobaci i trupy aktorskie. Pokazywane były rozmaite dziwy, egzotyczne zwierzęta.

Odbywający się przez wieki w Gdańsku Jarmark św. Dominika miał przerwę po II wojnie światowej. Impreza została reaktywowana w 1972 roku. Właśnie wtedy symbolem jarmarku stał się kogut.

Uroczyste otwarcie wydarzenia obwieszcza światu specjalnie napisany hejnał, do którego każdego roku dopisywana jest kolejna nuta. W 2021 r. będzie miał on 761 nut.

Reklama

W ubiegłym roku na jarmarku działało 650 stoisk handlowych i gastronomicznych, rozstawionych na 21 ulicach, w samym sercu ponad tysiącletniego miasta. Swoją ofertę przedstawiali m.in. rzemieślnicy, kolekcjonerzy i artyści. Funkcjonowało też 5 przystanków kulinarnych: na Targu Węglowym, Targu Rybnym, Wyspie Ołowianka, Długich Ogrodach i w parku Świętopełka.

Do Gdańska, oprócz krajowych sprzedawców, przyjechali wystawcy z 12 krajów: Austrii, Estonii, Francji, Hiszpanii, Indii, Litwy, Niemiec, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii i z Włoch.

Program kulturalny trwającej 23 dni imprezy został ograniczony do wydarzeń kameralnych. Ceremonie otwarcia i zamknięcia miały zamknięty charakter – były transmitowane w internecie.(PAP)

Autorka: Anna Machińska

anm/ jann/

Podziel się:

Oceń:

2021-05-20 18:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Biskupi obradują drugi dzień. Na tapecie podstawa programowa lekcji religii

2025-10-14 10:47
Zebranie Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Gdańsku

BP KEP

Zebranie Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Gdańsku

Modlitwą przedpołudniową Liturgii Godzin rozpoczął się drugi dzień obrad 402. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbywa się od 13 do 15 października 2025 roku w Gdańsku.

Więcej ...

Żadna forma przemocy nie jest właściwa dla dziecka – ks. Wojciech Rzeszowski o kampanii „Dzieciństwo bez przemocy”

2025-10-15 08:47

Grażyna Kołek

Przemoc wobec dzieci pozostaje poważnym wyzwaniem dla całego społeczeństwa, także dla Kościoła. Potrzebna jest dalsza edukacja społeczna. Żadna forma przemocy względem dzieci nie jest właściwa, a wychowanie oparte na karach fizycznych czy presji emocjonalnej nie przynosi dobrych owoców - zaznacza ks. dr Wojciech Rzeszowski. W rozmowie z KAI kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży podkreśla, że Kościół w Polsce aktywnie współpracuje z organizacjami pozarządowymi, m.in. z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę, w ramach akcji „Dzieciństwo bez przemocy”. Dodaje, że proces tworzenia struktur ochrony dzieci w Kościele trwa już od ponad dekady - powstały wytyczne Konferencji Episkopatu Polski oraz prowadzone były liczne szkolenia pod kierunkiem specjalistów z Centrum Ochrony Dziecka.

Więcej ...

Łódź: Spotkanie tradycji z nowoczesnością

2025-10-15 17:30
Kongres Przyszłości Narodowej w Łodzi - Historia mówi przez pokolenia.

Marek Kamiński

Kongres Przyszłości Narodowej w Łodzi - Historia mówi przez pokolenia.

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi, przy współudziale delegatur z całej Polski, zorganizował Kongres Przyszłości Narodowej pod hasłem „Historia mówi przez pokolenia”. Wydarzenie objął patronatem honorowym Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Karol Nawrocki.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Teresa od Jezusa - nauczycielką wiernych wszystkich...

Św. Teresa od Jezusa - nauczycielką wiernych wszystkich...

Spójrz razem z Jezusem na swoje dotychczasowe życie

Wiara

Spójrz razem z Jezusem na swoje dotychczasowe życie

Nowenna do bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Wiara

Nowenna do bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Polka zagra Maryję w „Pasji 2”. Mel Gibson rozpoczął...

W wolnej chwili

Polka zagra Maryję w „Pasji 2”. Mel Gibson rozpoczął...

Nowenna do św. Teresy od Jezusa

Wiara

Nowenna do św. Teresy od Jezusa

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Skarby Serca Jezusowego objawione światu: nowenna do św....

Wiara

Skarby Serca Jezusowego objawione światu: nowenna do św....

Oświadczenie Wojciecha Jędrzejewskiego

Kościół

Oświadczenie Wojciecha Jędrzejewskiego

Nowenna za młodzież do św. Carlo Acutisa

Wiara

Nowenna za młodzież do św. Carlo Acutisa