Reklama

Święci i błogosławieni

Niemcy mają nową błogosławioną

Bubo / pl.wikipedia.org

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wielkim świadkiem wiary nazwał papież Franciszek życie niemieckiej zakonnicy, Marii Teresy Bonzel (1830-1905), założycielki Zgromadzenia Ubogich Sióstr Franciszkanek od Wieczystej Adoracji. Eucharystia była źródłem z którego czerpała duchową energię, by poświęcać się z niestrudzoną miłością ludziom najsłabszym” - powiedział papież podczas niedzielnej modlitwy "Anioł Pański" 10 listopada na placu św. Piotra w Watykanie. W godzinach popołudniowych podczas uroczystej liturgii w niemieckim Paderborn Maria Teresa Bonzel została ogłoszona błogosławioną. Mszy św. beatyfikacyjnej przewodniczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kard. Angelo Amato.

S. Maria Teresa Bonzel urodziła się 17 września 1830 r. w Olpe, gdzie w 1860 r. założyła Zgromadzenie Ubogich Sióstr Franciszkanek od Wieczystej Adoracji. Zgromadzenie w sposób szczególny opiekuje się opuszczonymi dziećmi. W 1875 r. pierwsze siostry wyjechały do USA. W 1902 r. zakon otworzył w Olpe „Towarzystwo Dobroczynne Franciszkanek" (GFO), które do dziś prowadzi pierwsze w Niemczech hospicjum dla dzieci („Balthasar”), 12 szpitali, liczne domy dla seniorów oraz ośrodki dla dzieci i młodzieży. S. Maria Teresa Bonzel zmarła 6 lutego 1905 r. Dziś w różnych krajach świata pracuje ok. 650 sióstr założonego przez nią zgromadzenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Arcybiskup Paderborn, Hans-Josef Becker, podkreślił w kazaniu wielką duchowość nowej błogosławionej i wynikające z niej dzieła miłosierdzia. „Jej osoba stanowi dla wiernych przykład, w jaki sposób można w swoim życiu łączyć miłość Boga i miłość bliźniego” - powiedział niemiecki hierarcha.

Mianem „wielkiego skandalu” abp Becker określił fakt, że w Niemczech rocznie dokonywanych jest ponad 100 tysięcy aborcji. "Tu zabija się nie tylko niezliczone ilości komórek, ale ludzi, którzy nigdy nie zobaczą światła świata" - napiętnował hierarcha. Skrytykował także “wspomaganą śmierć” i przypomniał, że człowiek ma prawo do humanitarnej śmierci, w otoczeniu osób, a nie spowodowanej techniczną pomocą w umieraniu.

Reklama

Podczas Mszy św. modlono się także w intencji ofiar kataklizmu na Filipinach. Siostry franciszkanki z Olpe mają tam jeden ze swoich domów zakonnych.

W uroczystościach beatyfikacyjnych uczestniczyły tłumy wiernych. Na frontonie katedry umieszczono ogromnych rozmiarów portret nowej błogosławionej. Dziś wieczorem jej doczesne szczątki zostaną uroczyście przeniesione do domu macierzystego Zgromadzenia Ubogich Sióstr Franciszkanek od Wieczystej Adoracji w Olpe, a następnie złożone w miejscowym kościele parafialnym.

Podziel się:

Oceń:

2013-11-12 12:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież o znaczeniu beatyfikacji Klary Ludwiki Szczęsnej

Małgorzata Cichoń

Na znaczenie niedzielnej beatyfikacji współzałożycielki sióstr sercanek - Matki Klary Ludwiki Szczęsnej zwrócił uwagę Ojciec Święty, pozdrawiając Polaków podczas audiencji ogólnej 30 września. Podziękował także za modlitwy w intencji swej podróży apostolskiej na Kubę i do Stanów Zjednoczonych.

Więcej ...

Odbyło się spotkanie Zespołu Roboczego KEP ds. kontaktów z Rządem RP w sprawie lekcji religii z przedstawicielami MEN

2024-05-16 11:54

KEP

15 maja br. Zespół Roboczy Konferencji Episkopatu Polski ds. kontaktów z Rządem RP w sprawie lekcji religii spotkał się z przedstawicielami Ministerstwa Edukacji Narodowej. Strona kościelna przedstawiła wątpliwości odnoszące się do projektu zmian w Rozporządzeniu o nauczaniu religii.

Więcej ...

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp do usunięcia religii ze szkół

2024-05-17 12:47

Karol Porwich/Niedziela

- Projekt nowego rozporządzenia Ministra Edukacji jest to inicjatywa mająca się przyczynić do wypchnięcia nauki religii z polskich szkół i przedszkoli - mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Piotr Stanisz z Katedry Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Ekspert zwraca uwagę, że w świetle obowiązującego prawa, decyzje związane ze zmianą warunków nauczania religii w publicznym systemie oświaty powinny być dokonane „w porozumieniu” z Kościołem katolickim i innymi związkami wyznaniowymi, a nie jedynie po przeprowadzeniu konsultacji publicznych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Prawo człowieka do uzewnętrzniania swojej religii

Kościół

Prawo człowieka do uzewnętrzniania swojej religii

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...