Reklama

Polska

Jasna Góra: główne obchody Narodowego Czytania Pisma Świętego

Karol Porwich/Niedziela

Główne obchody Narodowego Czytania Pisma Świętego odbyły się także na Jasnej Górze. W uroczystych celebracjach udział wzięli zaproszeni lektorzy, a wśród nich przedstawiciele służb medycznych walczący z koronawirusem. - Ewangelia jest duchowym tlenem w zmaganiach ze światem, fałszywymi ideami, w walce z pandemią, rozpaczą i cierpieniem - przypominano.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Jednoczenie Polaków wokół Biblii to przypomnienie o zobowiązaniach chrzcielnych sprzed 1055 lat i programu Wielkiej Nowenny Prymasa Wyszyńskiego o wierności Kościołowi i Ewangelii - powiedział ks. prof. Henryk Witczyk, przewodniczący Dzieła Biblijnego w Polsce.

- Narodowym Dniem Czytania Pisma Świętego chcemy wezwać wszystkich ochrzczonych Polaków do miłości wzajemnej. Przypomnieć, że ona jest podstawowym warunkiem celebrowania Wieczerzy Pańskiej, bez niej sprawowanie Eucharystii jest niegodne – podkreślił biblista. Dodał, że tę miłość wzajemną daje Duch Święty, który z Ewangelii emanuje i napełnia duszę i rozum człowieka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Motywem przewodnim tegorocznego czytania Pisma Świętego są słowa: „Zgromadzeni na świętej Wieczerzy”. To także temat całego roku duszpasterskiego, w którym rozważamy tajemnicę Ofiary Chrystusa, złożonej w Wieczerniku i na krzyżu.

- Ważne jest, abyśmy przede wszystkim świętowali niedzielę - mówił bp Antoni Długosz, który sprawował Mszę św. w kaplicy Matki Bożej o godz. 11.00. Wyjaśnił, że podczas niedzielnej Eucharystii spotykamy się z Bożym Słowem podczas liturgii słowa i Chrystus uobecnia śmierć i zmartwychwstanie podczas każdej Mszy św. - A my, mając charyzmat apostolski i kapłański poprzez powszechne kapłaństwo, odprawiamy Mszę św. z kapłanem przewodniczącym, składając Bogu Ojcu, Chrystusa i samych siebie – zauważył.

Przypominał, że Pismo św. to żywe słowo Boga. „Pamiętajmy o tym, aby Pismo Święte było przewodnikiem naszego życia, abyśmy swoje doświadczenia życia interpretowali słowami i czynami Jezusa Chrystusa” - zachęcał.

Fragmenty Ewangelii według św. Marka, księgi wybranej na tegoroczne czytanie Pisma Świętego podczas Mszy św. o godz. 11.00 transmitowanej w programie 1 TVP, odczytali przedstawiciele służb medycznych - pielęgniarka i lekarz. Odnosząc się do tego faktu, o. Rafał Wilk, podprzeor Jasnej Góry „podziękował im za walkę z pandemią i pomoc w tym wyjątkowym czasie niesioną wszystkim chorym”.

Reklama

Obchody Narodowego Czytania Pisma Świętego odbyły się na Jasnej Górze także podczas Mszy św. celebrowanej o godz. 9.30 i transmitowanej w TV Trwam. O. Jakub Szymczycha, paulin sprawujący tę Eucharystię zauważył, że jest to czas podkreślania „wartości Słowa Bożego, Słowa, które przemienia, które jest drogowskazem, bo Bóg odsłania się nam poprzez Słowo”.

Podkreślił, że „Maryja przez całe życie rozważała Słowo Boże, nawet jeśli czegoś nie rozumiała, to nie porzucała tego Słowa”. - Rozważanie Słowa pozwoliło przygotować się Jej na ostatnie fiat na Golgocie - dodał paulin. Szczególnym charyzmatem „białych mnichów” jest właśnie głoszenie Słowa Bożego.

Dzisiejsza niedziela rozpoczyna w Kościele w Polsce XIII Tydzień Biblijny. To kolejna okazja, by odnowić lub rozpocząć spotkanie z Pismem Świętym.

W kaplicy Matki Bożej w centrum dziś Biblia. Jej jubileuszowe wydanie, inspirowane unikatową Biblią Gnieźnieńską, dar paulistów dla Jasnej Góry, umieszczone jest na ambonie ustawionej przed ołtarzem.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-04-18 13:50

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wielbienie z Maryją Królową - 100. rocznica Objawień Fatimskich

100. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie to niepowtarzalna okazja, aby spotkać się u stóp Jasnogórskiej Pani i wraz z Nią uwielbić Boga w Trójcy Jedynego oraz uczcić osobę Maryi – Matkę naszego Pana i Królową naszego narodu

Więcej ...

Warszawa: profesorowie Weigel i Weiler o prawach człowieka

2024-05-15 08:47

Ks. Tomasz Podlewski

W dawnej Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się dziś debata pt. „Między religią a liberalizmem. Prawa człowieka wobec konfliktu światopoglądów”. Prelegentami byli wybitny amerykański filozof i teolog katolicki, prof. George Weigel oraz uznany specjalista od prawa międzynarodowego prof. Joseph H.H. Weiler, wykładowca na New York University School of Law.

Więcej ...

Bp Przybylski: Kościół, choć nie jest z tego świata, pełni swoją misję tu i teraz

2024-05-15 20:26
Bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Bp Andrzej Przybylski

Kościół, choć nie jest z tego świata, pełni swoją misję tu i teraz na tym świecie - mówił biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski podczas Mszy św. w kościele akademickim na zakończenie drugiego dnia 56. Tygodnia Eklezjologicznego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Tematem tegorocznej edycji tego wydarzenia jest „Kościół i Państwo - razem czy osobno?”, a jego organizatorem jest Wydział Teologii KUL.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jej imię znaczy mądrość

Święci i błogosławieni

Jej imię znaczy mądrość

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Diecezja rzeszowska po aresztowaniu księdza:...

Kościół

Diecezja rzeszowska po aresztowaniu księdza:...

Małżeństwo z Andrychowa idzie do grobu św. Jakuba....

Kościół

Małżeństwo z Andrychowa idzie do grobu św. Jakuba....

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania