Reklama

Wiara

Moda na zakony franciszkańskie

Capuchinos_de_Paraguay.JPG: Hnoaldocap/pl.wikipedia.org

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W zakonach męskich 245 mężczyzn rozpoczęło jesienią I rok formacji – wynika z najnowszych danych Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce. - To o 79 więcej niż w 2012 roku i oznacza 47-procentowy wzrost w skali roku – cieszy się franciszkanin o. Jan Maria Szewek i upatruje w tym wpływu papieża Franciszka. Jego optymizm można tłumaczyć m.in. tym, że polscy franciszkanie przyjęli aż 56 nowych kandydatów do zakonu.

Dla porównania, w skali kraju ubiegły rok należał do „chudych lat” gdyż do męskich zakonów wstąpiło jedynie 166 kandydatów na zakonników. Wcześniej statystyki powołań do zakonów męskich były wyższe. W roku 2011 zgłosiło się 194 postulantów, w 2010 – 241, w 2008 r. – 263 r. a w 2006 r. I etap formacji zakonnej rozpoczęło 286 kandydatów – wynika z danych zebranych przez KAI w poprzednich latach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W tym roku najwięcej nowych kandydatów do zakonów męskich zgłosiło się do franciszkanów. Formację w postulacie rozpoczęło u nich aż 56 mężczyzn. Od lat, wśród zakonów męskich, franciszkanie są w czołówce polskich statystyk powołaniowych. W zeszłym roku byli na I miejscu z liczbą 42 nowych kandydatów, rok wcześniej - 33. W tym roku również, choć ze znacznie wyższą liczbą wstępujących do Zakonu Braci Mniejszych.

Podobnie jak w poprzednich latach popularnością cieszą się również dominikanie, którzy do postulatu przyjęli 33 nowych współbraci. U nich również można zaobserwować wzrost chętnych do życia zakonnego – przed rokiem mieli bowiem 17 kandydatów.

Decydujący się na życie zakonne mężczyźni wstępują chętnie także do zakonu franciszkanów konwentualnych noszących czarne habity. W tym roku do ich klasztorów wstąpiło 30 mężczyzn, a przed rokiem mieli 16 postulantów. Natomiast u kapucynów przyjęto do zakonu 21 mężczyzn.

W czołówce są także jezuici, którzy do nowicjatu (w zakonie tym nie ma etapu postulatu) przyjęli, podobnie jak w zeszłym roku, 20 mężczyzn. Do pierwszej piątki zakonów męskich z największa liczbą nowych kandydatów zbliżają się redemptoryści, którzy w tym roku przyjęli do postulatu 15 kandydatów (w zeszłym roku 7).

Reklama

Pozostałe z 60 zakonów męskich pracujących w Polsce przyjęły na I etap formacji pojedynczych kandydatów, niektóre nie miały nowych powołań.

W nowicjatach – czyli na kolejnym etapie formacji zakonnej trwającej rok lub dwa lata w zależności od reguły zakonu - obecnie jest 247 nowicjuszy. Następnie młodzi zakonnicy, którzy chcą zostać kapłanami rozpoczynają studia filozoficzno-teologiczne. Obecnie w seminariach zakonnych kształci się w sumie 851 kleryków. Od 2007 roku widoczna jest tendencja spadkowa ogólnej liczby kleryków seminariów zakonnych. Przed rokiem było ich 940 a jeszcze w 2006 r. było ich ogółem 1803.

Obecnie najliczniejsze są klerykaty salezjanów (104), franciszkanów brązowych (88) jezuitów (73), franciszkanów konwentualnych (55) oraz dominikanów i oblatów Najświętszej Maryi Panny, którzy mają po 48 seminarzystów.

Ogólnie największą liczbą młodych zakonników będących jeszcze na etapie formacji wstępnej czyli w postulacie, nowicjacie lub seminariach mogą cieszyć się franciszkanie (brązowi), gdzie do życia zakonnego i kapłaństwa przygotowuje się w sumie 191 mężczyzn. W czołówce są również salezjanie gdzie jest 126 zakonników na etapie formacji oraz franciszkanie konwentualni (czarni) – z liczbą 102 młodych zakonników.

Pierwszą piątkę zamykają: jezuici (98 młodych zakonników w formacji) oraz kapucyni (97 młodych zakonników w formacji). Następni w kolejności są dominikanie z 96 młodymi zakonnikami. Kolejne zakony i zgromadzenia męskie: oblaci Najświętszej Maryi Panny, pallotyni i paulini – mają ok. 45-70 młodych zakonników.

W Polsce do życia zakonnego przygotowują się także kandydaci z zagranicy. Najwięcej jest ich u franciszkanów konwentualnych, gdzie w postulacie oprócz 30 kandydatów z Polski jest ponadto 15 kandydatów z innych krajów. Do postulatu oblatów Najświętszej Maryi Panny w tym roku zgłosił się 1 kandydat z Polski i 12 z zagranicy.

Reklama

Praktycznie w każdym seminarium zakonnym w Polsce kształcą się również klerycy innych narodowośc,i w sumie jest ich 190. Najwięcej kleryków obcokrajowców mają seminaria: oblatów Maryi Niepokalanej (31) oraz pallotynów (23) i franciszkanów konwentualnych. Natomiast w seminarium klaretynów kształci się 14 obcokrajowców i 5 Polaków. W skali całej Polski liczba kleryków zakonnych obcokrajowców zmniejsza się w ostatnich latach: 231 – w 2012 r. , 217 – w 2011 r.

W Polsce jest 60 zakonów męskich.

Podziel się:

Oceń:

2013-11-08 15:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Blisko świętości

Niedziela przemyska 11/2020, str. VI

Sto lat temu w Kalwarii Pacławskiej umierał o. Wenanty Katarzyniec. Dziś w sanktuarium trwają modlitwy o jego beatyfikację. O ostatnich spotkaniach z młodym franciszkaninem opowiada jego zakonny brat Jakub.

Więcej ...

Jasna Góra: 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet

2024-05-19 18:32

Jasna Góra/Facebook

Do kształtowania chrześcijańskiego feminizmu w świecie - „by swoją kobiecą inność, wyjątkowość podkreślać i nią żyć” zachęcał na Jasnej Górze uczestniczki 5. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kobiet bp Artur Ważny z Sosnowca. Spotkanie odbyło się w uroczystość Zesłania Ducha Świętego i było czasem uczenia się ufności Bogu. Przebiegało pod hasłem: „Pójdę ufna za Tobą” a jedną z „bohaterek” spotkania była św. s. Faustyna Kowalska, którą przybliżyła s. Gaudia Skass ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Więcej ...

Działacze Opozycji Antykomunistycznej i Osoby Represjonowane pielgrzymowali do Rokitna

2024-05-20 11:38
W pielgrzymce do Rokitna wzięło udział ok. 200 osób z naszego województwa

Marek Budniak

W pielgrzymce do Rokitna wzięło udział ok. 200 osób z naszego województwa

Działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z przyczyn politycznych województwa lubuskiego 19 maja odbyli swoją III Pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj