Reklama

Niemcy

Niemcy: Kościół nie chce zrezygnować z liturgii z udziałem wiernych w Wielkanoc

Karol Porwich/Niedziela

Katoliccy biskupi w Niemczech nie chcą zrezygnować z udziału wiernych w liturgii świąt Wielkanocnych, jak sugerują władze państwowe. „Wielkanoc, to dla nas najważniejsze święto, a nabożeństwa to nie akcesoria”, napisał na Twitterze przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich bp Georg Bätzing.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kościół został „zaskoczony” wcześniej podjętą decyzją landów i urzędy federalnego, aby zwrócić się do Kościołów i innych wspólnot religijnych o odprawianie nabożeństw w Wielkanoc tylko wirtualnie. „W Boże Narodzenie pokazaliśmy, jak można odprawiać Msze św. z rozwagą”, przypomniał bp Bätzing dodając, że także w Wielkanoc Kościół nie chce z tej możliwości zrezygnować i przedstawi swoje stanowisko w rozmowach z politykami.

Rząd federalny i landy zdecydowali 23 marca o całkowitym lockdownie od Wielkiego Czwartku (1 kwietnia) do Poniedziałku Wielkanocnego (5 kwietnia). Jeśli chodzi o nabożeństwa, ogłoszono, że „rząd federalny i władze landów stany zwrócą się do wspólnot religijnych z prośbą, aby w tym czasie zgromadzenia religijne odbywały się tylko wirtualnie”. Po licznych głosach krytyki, ostatecznie kanclerz Niemiec Angela Merkel zgodziła się na wysuwany argument, że stosowanie w kościołach reżimu sanitarnego jak dotychczas „przebiegało bez skazy” i wycofała się z decyzji o całkowitym zamknięciu kościołów w czasie świątecznym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Środki ostrożności mają być jednak zaostrzone w landach, w których liczba zachorowań w ciągu tygodnia przekracza 100 na 100 000 mieszkańców. Jako przykłady wymienia się ograniczenia dotyczące wychodzenia z domu, kontaktów, jak również obowiązek noszenia maski przez pasażerów auta pochodzących z gospodarstw domowych innych niż kierujący pojazdem. Szybkie testy w ciągu dnia mogą być również obowiązkowe na innych obszarach, gdzie zachowanie dystansu i noszenie masek jest trudne. Przyjęty na początku marca „hamulec bezpieczeństwa” musi być konsekwentnie wdrażany. Ponadto nadal obowiązuje zasada, że publiczne nabożeństwa religijne muszą zostać odwołane, jeśli siedmiodniowy poziom zachorowań w danym powiecie lub mieście przekroczy 200.

Rzecznik Konferencji Biskupów Niemieckich zaapelował o odpowiedzialne postępowanie i korzystanie z transmisji nabożeństw w Internecie. Także poszczególne diecezje apelują o odpowiedzialność własną katolików co do tego, którą formę uczestnictwa w świątecznych nabożeństwach wybiorą. Podobne stanowisko zajęły Kościoły ewangelickie.

Wiele diecezji niemieckich przygotowało specjalne materiały, mające pomóc wiernym w obchodzeniu Świąt w domu, liczne parafie wystawiają pojemniczki z wodą święconą, którą można zabrać do domu.

Dla osób, które nie mogą uczestniczyć w wydarzeniach wielkanocnych ani fizycznie, ani w sieci, archidiecezja berlińska zaoferowała towarzyszenie przez telefon przez Wielki Tydzień i dni Wielkanocy. Duchowe medytacje można usłyszeć pod wskazanym numerem telefonu.

Podziel się:

Oceń:

+4 0
2021-03-26 19:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Perwersyjny eksperyment

Bożena Sztajner

W Berlinie przekazywano dzieci pod opiekę mężczyzn pedofilów, z założeniem, że będą idealnymi przybranymi rodzicami zastępczymi. Pedofilia dotowana z publicznych pieniędzy trwała przez dziesięciolecia.

Więcej ...

Castel Gandolfo: bogata historia letniej rezydencji papieży

2025-07-09 19:01

Vatican Media

Leon XIV jest szesnastym papieżem, który wypoczywa w Castel Gandolfo – miejscowości wybranej na letnią rezydencję papieży, począwszy od połowy XVII w. Pałac Apostolski, odwiedzony trzykrotnie przez Franciszka, został przez niego udostępniony dla zwiedzających w 2016 r. Część muzealna pozostanie otwarta również podczas pobytu Leona XIV w dniach 6-20 lipca i 15-17 sierpnia.

Więcej ...

Biskup Gervasi: osoby starsze są skarbem do odkrycia

2025-07-10 18:30

Adobe Stock

Starość jako skrzynia pełna skarbów do odkrycia. Zgodnie z tym, co przekazuje Leon XIV, osoby starsze mogą być znakiem nadziei – to przekonanie biskupa Dario Gervasiego, zastępcy sekretarza Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia, inicjatora Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych, który będzie obchodzony 27 lipca.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Zapomniany patron leśników

Święci i błogosławieni

Zapomniany patron leśników

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Tylko zapatrzenie w Jezusa i naśladowanie Go rodzi trwałe...

Wiara

Tylko zapatrzenie w Jezusa i naśladowanie Go rodzi trwałe...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski