Reklama

Kościół

Biskup Andrzej Czaja spotkał się z przedstawicielami mniejszości niemieckiej

Bp Andrzej Czaja

BP KEP

Bp Andrzej Czaja

Spotkania opolskich Niemców z ordynariuszem diecezji w pierwszych tygodniach roku mają wieloletnią tradycję. Są okazją do dyskusji nt. duszpasterstwa mniejszości i jego priorytetów. Z powodu pandemii rozmawiano – by zachować konieczne odległości – w Sali Kapitulnej Kurii Diecezjalnej w Opolu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z biskupem rozmawiali: przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych Bernard Gaida, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim Rafał Bartek, poseł mniejszości na sejm RP Ryszard Galla, członkowie zarządu ZNSSK Maria Neumann oraz Waldemar Świerczek, Zuzanna Donath-Kasiura - zastępca dyrektora biura TSKN oraz Monika Wittek - specjalista ds. kultury w ZNSSK, a także duszpasterz mniejszości narodowych w diecezji opolskiej i wikariusz biskupi, ks. dr hab. Piotr Tarlinski.

- Podsumowaliśmy miniony rok – relacjonuje ks. Tarlinski. – Niestety, pandemia uniemożliwiła m.in. obchody 25-lecia pielgrzymki mniejszości na Górę św. Anny. Z powodu nasilenia pandemii nie odbyły się pielgrzymki do Trzebnicy oraz do sanktuarium Maria Hilf w czeskich Zlatych Horach. Ale najwięcej uwagi poświęciliśmy perspektywom na przyszłość, zwłaszcza na rok 2021.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jednym z duszpasterskich priorytetów mniejszości mają być spotkania chrześcijańsko-formacyjne prowadzone online, połączone ze wspólnym przeżywaniem liturgii. Chodzi o to, by pogłębić chrześcijańskiego ducha i otwartą osobowość tych, którzy angażują się w mniejszości w pracę kulturalną i związaną z tożsamością narodową.

- Nie możemy sobie pozwolić na utratę więzi z Bogiem i postawy ewangelicznej, bo bez niech trudno oddzielić prawdę od fałszu – dodał ks. Piotr Tarlinski. – Chcemy zaczerpnąć z siły i mądrości Jezusa i z Jego ogromnego szacunku dla drugiego człowieka.

- Cieszymy się, że zgodnie z trwającą od lat tradycją do spotkania z księdzem biskupem doszło – mówi przewodniczący TSKN Rafał Bartek. – Na pewno duszpasterstwo mniejszościowe jest naszą wspólną troską. Docierają do nas sygnały, iż są takie miejsca w diecezji opolskiej, gdzie choć jest wola i zaangażowanie środowiska mniejszości, by w mszy św. w języku niemieckim uczestniczyć, na linii proboszcz - DFK coś nie funkcjonuje. I o tym też szczerze z ks. biskupem rozmawialiśmy - wyjaśnił.

Reklama

- Niestety, w kilku dosłownie parafiach miały miejsce próby likwidowania mszy św. w języku niemieckim – przyznaje ks. Tarlinski – pod pretekstem pandemii, by więcej miejsca było w kościołach dla wiernych z większości. To się nie uzasadnia, skoro ks. biskup zezwolił kapłanom na odprawianie podczas pandemii czterech mszy św. w niedzielę. Msze św. „w języku serca” są zresztą tak celebrowane, by osoby nie znające niemieckiego mogły możliwie dużo zrozumieć i brać w nich udział. Po polsku odprawia się część liturgii słowa, mówi kazanie, czyta ogłoszenia duszpasterskie itd. W wielu parafiach są dwujęzyczne modlitewniki „Droga do nieba” pozwalające także na śpiewanie tych samych pieśni po polsku i po niemiecku. Będziemy księży proboszczów zachęcać, aby powrócili do regularnego odprawiania mszy św. z użyciem języka niemieckiego. Zgodnie z życzeniem wiernych – podkreślił.

- W kontekście tegorocznej pielgrzymki mniejszości na Górę św. Anny rozmawialiśmy także o przypadających w 2021 roku ważnych datach: trzydziestoleciu traktatu polsko-niemieckiego „O dobrym sąsiedztwie i wzajemnej współpracy” oraz o stuleciu plebiscytu na Górnym Śląsku oraz III powstania śląskiego – relacjonuje Rafał Bartek. - Dyskutowaliśmy także – już jakiś czas temu podjął ten temat ks. prałat Wolfgang Globisch (emerytowany duszpasterz mniejszości) - o upamiętnieniu męczeństwa księży w czasie Tragedii Górnośląskiej, czyli prześladowania ludności cywilnej przez Armię Czerwoną i władze komunistyczne na początku 1945 roku. Zgadzamy się z ks. biskupem, iż jest to tematyka, która domaga się rzetelnego naukowego opracowania – podsumował.

Podziel się:

Oceń:

2021-02-16 19:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Kupny przewodniczył uroczystościom odpustowym w Berlinie

Paweł Siciński

Metropolita wrocławski przewodniczył Mszy św. w katedrze pw. św. Jadwigi w Berlinie. Wraz z tamtejszym ordynariuszem abp. Heinerem Kochem uroczyście zakończył obchody 750-lecia kanonizacji księżnej z Trzebnicy.

Więcej ...

Przypadki św. Feliksa

Św. Feliks z Cantalice jest szczególnie czczony w kościołach kapucyńskich;
ponieważ Feliks bardzo kochał dzieci i wielu z nich pomagał istnieje
zwyczaj święcenia w dniu jego święta specjalnego oleju i namaszczania
nim dzieci (tu obraz św. Feliksa z koś

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Feliks z Cantalice jest szczególnie czczony w kościołach kapucyńskich; ponieważ Feliks bardzo kochał dzieci i wielu z nich pomagał istnieje zwyczaj święcenia w dniu jego święta specjalnego oleju i namaszczania nim dzieci (tu obraz św. Feliksa z koś

Dwadzieścia lat pracował ciężko jako oracz. Do zakonu Kapucynów wstąpił jako dojrzały mężczyzna, dopiero w wieku trzydziestu lat. Kiedy zmarł 18 maja 1587 r. ludzie już wtedy oddawali mu cześć jak świętemu...

Więcej ...

Jak będzie przebiegał Synod Archidiecezji Wrocławskiej?

2024-05-18 14:02
Do włączenia się w synod diecezjalny jest zaproszony każdy i każda z nas, świeccy i duchowni

Magdalena Lewandowska/Niedziela

Do włączenia się w synod diecezjalny jest zaproszony każdy i każda z nas, świeccy i duchowni

Dla wiernych Archidiecezji Wrocławskiej nadchodzi okazja, aby mieć wpływ na kształt lokalnego Kościoła. 19 maja rozpocznie się II Synod Archidiecezji Wrocławskiej i jest do niego zaproszony każdy, komu leży na sercu dobro Kościoła. Spotkania presynodalne pokazały, że potencjał zarówno wśród świeckich jak i duchownych do wzajemnej współpracy jest, a rozpoczynający się synod ma stać się wzmocnieniem tej więzi i nadaniem kierunku, którym chce prowadzić Kościół wrocławski Duch Święty.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów