Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Ofiarowanie Pańskie i odpust parafialny w Cerkwi Greckokatolickiej

ks. Paweł Kłys

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Trzynaście dni po święcie Ofiarowania Pańskiego, które obchodzone jest w Kościele Rzymskokatolickim (2 lutego), celebrowane jest ono w Kościołach Wschodnich, gdzie w liturgii obowiązuje Kalendarz Juliański.

W poniedziałek 15 lutego w łódzkiej Cerkwi Greckokatolickiej miała miejsce podwójna uroczystość związana ze świętem liturgicznym, ale także dniem odpustu parafialnego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Obchodzimy dzisiaj nasze święto parafialne – dokładnie dzień założenia naszej parafii. – tłumaczy ks. Wasylij Berkieta – proboszcz łódzkiej parafii greckokatolickiej. – Parafia Greckokatolicka pw. Ofiarowania Pańskiego istnieje w Łodzi od 2003 roku. Dużo się zmieniło w tym czasie, ponieważ przez pierwsze 10 lat była to niewielka grupa wiernych od 20 – 30 osób, dziś jest ich dużo więcej. – dodaje duchowny.

W liturgii greckokatolickiej najczęściej uczestniczą mieszkańcy Ukrainy oraz Białorusi przyjeżdżający do Łodzi na studia oraz do pracy, którzy gromadzą się na wspólną modlitwę w swoim języku, gdyż liturgia celebrowana jest w języku ukraińskim.

Boskiej liturgii święta Ofiarowania Pańskiego przewodniczył miejscowy proboszcz, a homilię – w języku polskim - wygłosił ks. Mariusz Pielużek, duchowny Kościoła Rzymskokatolickiego. Należy wspomnieć, że Cerkiew Greckokatolicka jest Kościołem pozostającym w jedności z następcą św. Piotra uznając Jego zwierzchnictwo nad swoją wspólnotą.

Reklama

- Dziś jesteśmy wezwani do dawania świadectwa wiary w swoim życiu, zwłaszcza w czasach, w których żyjemy, a które nie są łatwe dla człowieka, który chce kierować się zasadami Ewangelii, i chce być katolikiem nie tylko z nazwy ale przede wszystkim z postępowania.- mówił w homilii ks. Pielużek. - Święto ofiarowania Pana Jezusa, pokazuje nam, że spotkanie Symeona i Anny z Chrystusem jest czymś realnym, ze spotkanie i rozpoznanie w Jezusie zbawiciela jest z jednej strony końcem ich życia – bo byli w podeszłych latach, ale rozpoczyna coś nowego – rozpoczyna czas, w którym Mesjasz przyszedł na świat, aby go zbawić. – tłumaczył kaznodzieja.

Przed zakończeniem liturgii zostały pobłogosławione i poświęcone świece. – W naszej tradycji świece dziś poświęcone przechowujemy w domu, a gdy ktoś jest w domu chory, lub dzieje się coś złego, wówczas zapalamy tę świecę, gdyż jest ona dla nas symbolem obecności Boga w naszym życiu. – podkreśla ks. Berkieta.

Święto Ofiarowania Pańskiego – Spotkania Pańskiego - jest jednym z 12 wielkich świąt Kościoła Wschodniego, co świątyniach ukazane jest z umieszczeniem w ikonostasie – ścianie ołtarzowej – ikony tego święta. W tradycji wschodniej dwanaście świąt podzielonych zostało na 8 świąt Pańskich, czyli tych poświęconych Jezusowi Chrystusowi oraz 4 święta Maryjne – poświęcone Bogarodzicy. Spośród nich 9 to święta, które posiadają stałą datę, a 3 datę zmienną uzależnioną od Święta Świąt - Paschy – Zmartwychwstania Pańskiego.

Grekokatolicy z Łodzi i okręgu łódzkiego gromadzą się na wspólną modlitwę w – kaplicy św. Krzysztofa przy parafii oo. Jezuitów Łodzi (ul. Sienkiewicza 60) – gdzie w każdą niedzielę o godz. 9:00 jest nabożeństwo sprawowane. Natomiast o godz. 12:00 liturgia niedzielna jest sprawowana w dolnym kościele parafii oo. Pasjonistów (al. Pasjonistów 23). Z uwagi na obostrzenia wynikający z pandemii oraz większą powierzchnię świątyni liturgia niedzielna celebrowana jest o godz. 9:00 i 12:00 tylko w dolnym kościele oo. Pasjonistów na os. Teofilow.

Kościół Greckokatolicki w Polsce podzielony jest na 3 diecezje wchodzące w skład metropolii przemysko-warszawskiej. Podział wygląda następująco: archieparchia przemysko-warszawska z arcybiskupem Eugeniuszem Popowiczem, eparchia wrocławsko – koszalińską z biskupem Włodzimierzem Juszczakiem oraz eparchia olsztyńsko-gdańska z biskupem Arkadiuszem Trochanowskim. Diecezje podzielone są na dekanaty. Łódź, należy do earchiparchi przemysko-warszawskiej, która swoim terytorium obejmuje łacińskie metropolie: przemyską, krakowską, lubelską, łódzką, warszawską (oprócz diecezji płockiej) oraz diecezję radomską (wchodzącą w skład metropolii częstochowskiej).

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-02-16 16:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

61. Piotrkowski Męski Różaniec

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Na terenie diecezji sosnowieckiej zatrzymano dwóch kapłanów

2024-10-01 20:50

Diecezja Sosnowiecka

1 października br. na terenie Diecezji Sosnowieckiej doszło do zatrzymań dwóch księży.

Więcej ...

Rozmowa z Ojcem - XXVII niedziela zwykła

2024-10-05 08:14
Abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Jak wygląda życie codzienne Kościoła, widziane z perspektywy metropolii, w której ważne miejsce ma Jasna Góra? Co w życiu człowieka wiary jest najważniejsze? Czy potrafimy zaufać Bogu i powierzyć Mu swoje życie? Na te i inne pytania w cyklicznej audycji "Rozmowy z Ojcem" odpowiada abp Wacław Depo.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Wiceminister edukacji mówi „nie” dalszemu ograniczaniu...

Felietony

Wiceminister edukacji mówi „nie” dalszemu ograniczaniu...

Najnowsze statystyki: ilu kandydatów do kapłaństwa w...

Kościół

Najnowsze statystyki: ilu kandydatów do kapłaństwa w...

Sosnowiec: Oświadczenie ws. przeszukania w kurii...

Kościół

Sosnowiec: Oświadczenie ws. przeszukania w kurii...

Nowenna za młodzież do bł. Carlo Acutisa

Wiara

Nowenna za młodzież do bł. Carlo Acutisa

Na terenie diecezji sosnowieckiej zatrzymano dwóch...

Niedziela Sosnowiecka

Na terenie diecezji sosnowieckiej zatrzymano dwóch...

Nowenna do św. Franciszka z Asyżu

Wiara

Nowenna do św. Franciszka z Asyżu

Zmarł najstarszy kardynał Kościoła katolickiego

Kościół

Zmarł najstarszy kardynał Kościoła katolickiego

Świadectwo Przemysława Babiarza: Pan Jezus nigdy mnie nie...

Wiara

Świadectwo Przemysława Babiarza: Pan Jezus nigdy mnie nie...

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Święci i błogosławieni

Kim są najbardziej znani archaniołowie?