Reklama

Świat

Zachód zapomina o mieszkańcach Syrii

Koronawirus powoduje, że Zachód zapomina o mieszkańcach Syrii, którzy po prawie dekadzie konfliktu nadal rozpaczliwie potrzebują wsparcia - twierdzi s. Annie Demerjian ze Zgromadzenia Jezusa i Maryi, która z narażeniem życia niesie im pilną pomoc.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Powiedziała katolickiej organizacji charytatywnej Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International), że COVID-19 spowodował zatrzymanie procesu odbudowy kraju: „Syria jest jak ktoś, kto przeszedł poważną operację i musi się zregenerować, przejść rehabilitację, dojść do zdrowia i nagle nie ma na to czasu. Świat zaczął zapominać o Syrii i to jest bolesne”.

S. Annie, główny partner projektów PKWP w Syrii wyjaśnia, że pandemia była dotkliwym ciosem w momencie, gdy ludzie zaczynali układać swoje życie na nowo: „Wszyscy wiedzą, że wychodzimy z bardzo trudnej sytuacji, jaką była wojna domowa. Ludzie zaczynali znów stawać na nogi, normalnie oddychać i wtedy nagle przyszła pandemia. Załamali się. Niosą wielki ciężar - brak zajęć, brak pracy”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zakonnica wskazuje trzy przyczyny, które sprawiły, że wiele osób znalazło się w skrajnym ubóstwie: wojna domowa, pandemia i nowe sankcje ekonomiczne nałożone na rząd Syrii. „Życie bez prądu i gazu jest bardzo ciężkie, a ich bark powodują sankcje. Prąd dostępny jest tylko na 60 minut co kilka godzin - to za mało, żeby ogrzać dom. Również gazu nie wystarcza nawet na to, aby ugotować jedzenie. Wiele razy otrzymujemy telefony od ludzi, którzy mówią, że są głodni, nie mają nic do jedzenia”.

W ostatnich miesiącach PKWP pomogło s. Annie zapewnić ciepłe kurtki na zimowe miesiące, kiedy temperatury spadają poniżej zera, dla ponad 26 tys. dzieci.

Podziel się cytatem

Reklama

„Ojciec nie może kupić swojemu dziecku kurtki, ponieważ koszt jednej to równowartość jego pensji, a czasem i ona by nie wystarczyła. Nasza kampania skierowana była do rodzin, które nie były w stanie zapewnić ciepłego odzienia swoim dzieciom. Nie możecie sobie wyobrazić radości na twarzach i w oczach najmłodszych, kiedy otrzymali kurtki. Dzięki temu projektowi, sfinansowanemu przez PKWP, pomogliśmy tysiącom dzieci” - wskazuje zakonnica, podkreślając jednocześnie drugą ważną stronę tej akcji. Kurtki wykonało 40 lokalnych warsztatów krawieckich, co również stworzyło miejsca pracy. - Staramy się w ten sposób pomóc gospodarce. Oba cele zostały wiec spełnione: stworzenie miejsc pracy i rozdanie dzieciom ciepłych kurtek w czasie obecnej srogiej zimy - dodaje s. Annie.

S. Demerjian dziękuje osobom wspierającym Pomoc Kościołowi w Potrzebie. „Nawet w tym trudnym czasie dobroczyńcy PKWP nie przestali nas wspierać. Będę się modlić zarówno za nich, jak i za pracowników PKWP - wykonujecie niesamowitą pracę. Dzięki PKWP pomagamy 270 rodzinom w codziennych kosztach utrzymania. Finansujemy również czynsz 84 rodzinom z Aleppo i częściowo z Damaszku” - powiedziała.

Podziel się:

Oceń:

2021-02-01 15:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Chrześcijanie chcą wracać do Syrii!

PKWP

- Najważniejszą sprawą jest dziś umożliwienie chrześcijanom powrotu do swego kraju, do swoich parafii i swoich rodzin - podkreślił biskup Aleppo z Syrii, Antoni Audo na kongresie ruchu Folleresau we Francji.

Więcej ...

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła II

2024-04-26 15:32

Monika Książek/Niedziela

27 kwietnia, przypada 10. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II. Z tej okazji o godzinie 17.00 w bazylice św. Piotra w Watykanie zostanie odprawiona uroczysta Msza święta. Przewodniczyć jej będzie kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego. Homilię wygłosi wygłosi kard. Angelo Camastri, emerytowany archiprezbiter bazyliki watykańskiej. Wśród koncelebransów będzie kard. Stanisław Dziwisz, długoletni sekretarz kard. Karola Wojtyły-papieża Jana Pawła II.

Więcej ...

Jan Paweł II wciąż obecny – ulice, szkoły, pomniki, muzea imienia Papieża Polaka

2024-04-26 16:09

Zdzisław Sowiński

Na mapie Polski często spotkać można imię Jana Pawła II. To m.in. ponad 679 ulic, 139 placów i prawie 80 rond. Za patrona przyjęło Papieża Polaka też niemal 40 parafii i ponad 1000 szkół oraz Uniwersytetów. Nie brakuje także sanktuariów, muzeów oraz ośrodków myśli imienia Świętego Patrona, który wciąż inspiruje wielu Polaków. W sobotę przypada 10. rocznica kanonizacji Jana Pawła II, która miała miejsce 27 kwietnia 2014 roku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Wiara

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła...

Kościół

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego