Reklama

Niedziela w Warszawie

Urodziny o. Maksymiliana Kolbe i jubileuszowy rok "Rycerza Niepokalanej"

Archiwum

W piątek, 8 stycznia, obchodzić będziemy 127. rocznicę urodzin św. o. Maksymiliana Kolbe. Z tej okazji w niepokalanowskiej Bazylice Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask o godz. 18.00 zostanie odprawiona Msza Św. rozpoczynająca czas przygotowania do jubileuszu 100-lecia „Rycerza Niepokalanej”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Pod przewodnictwem wikariusza naszej Prowincji, o. Mirosława Bartosa będziemy się modlili w intencji dzieła jakim jest „Rycerz Niepokalanej”, za wszystkich czytelników zarówno zmarłych, jak i żyjących, a także o dalszy rozwój Wydawnictwa Ojców Franciszkanów - poinformowali zakonnicy.

Ojciec Kolbe widząc wielką agresję środowisk masońskich wobec Kościoła, będąc światkiem ich bluźnierczych manifestacji, pragnął aby „Rycerstwo Niepokalanej” poprzez modlitwę i zakorzenienie w kulcie maryjnym, było katolicką odpowiedzą na wszelkie ataki skierowane wobec Kościoła i ludzi wierzących. Miesięcznik „Rycerz Niepokalanej” miał być czasopismem formującym świadomość i pobożność członków „Rycerstwa”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W styczniu 1922, św. Maksymilian będąc w krakowskim klasztorze, wydał pierwszy numer tego czasopisma w nakładzie 5 tys. egzemplarzy. Historia pokazuje, że przechodziło ono swoje piękne i trudne chwile. Z miesiąca na miesiąc wzrastało zainteresowanie „Rycerzem”, a tym samym powiększał nie jego nakład. Wydawnictwo musiało przenieść się do klasztoru w Grodnie, gdzie były lepsze warunki dla rozwoju drukarni. Po pięciu latach i to miejsce stało się zbyt ciasne aby drukować 40 tys. egzemplarzy miesięcznie. Z tego względu o. Maksymilian założył nowy klasztor w Niepokalanowie wraz ze znajdującym się tutaj wydawnictwem.

Reklama

Wystarczyło kolejnych 11 lat, aby nakład wzrósł do liczby przyprawiającej o zawrót głowy. W grudniu 1938 roku wydrukowano milion egzemplarzy "Rycerza Niepokalanej". Podczas drugiej wojny światowej miesięcznik ukazał się tylko raz, ale tuż po jej zakończeniu, wznowiono jego wydawanie. W 1952 r. władze komunistyczne zabroniły wydawanie „Rycerza”. Zakaz obowiązywał do jesieni 1981 r.

Międzyczasie, w Santa Severa, nieopodal Rzymu, polscy franciszkanie rozpoczęli wydawanie „Rycerza Niepokalanej” dla Polaków mieszkających na emigracji. Była to inicjatywa związana beatyfikacją o. Maksymiliana Kolbego, która miała miejsce w 1971 roku.

Dzieło św. Maksymiliana to nie tylko „Rycerz Niepokalanej”. W Niepokalanowie wydawany był także „Rycerzyk Niepokalanej” (od 1933), „Mały Rycerzyk Niepokalanej” (od 1938), „Biuletyn Misyjny” (od 1939). W roku 1935 rozpoczęto wydawanie dziennika zatytułowanego „Mały Dziennik”. W ciągu tygodnia nakład wynosił 160 tys. egzemplarzy, a jego niedzielne wydanie osiągało 250 tys.

Wydawnictwo Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie koncentruje się na kontynuacji dzieła św. Maksymiliana Kolbe. Wydaje czasopisma takie jak: „Rycerza Niepokalanej”, „Rycerzyka Niepokalanej” i „Rycerza Młodych”. Publikuje także wiele ciekawych pozycji książkowych z zakresu mariologii, franciszkanizmu i historii świętych.

Obecnie miesięcznik „Rycerz Niepokalanej” ukazuje się w nakładzie ponad 40 tys. egzemplarzy i dostępny jest zarówno w wersji drukowanej jak i cyfrowej. Na życzenie czytelników od lutego 2021 r. planowane jest uruchomienie platformy, na której pismo będzie dostępne w wersji audio.

Informacje dotyczące prenumeraty czasopisma dostępne są na stronachwww.wydawnictwo.niepokalanow.pl ,  www.rycerzniepokalanej.pl oraz  wwwp.renumerata.niepokalanow.pl . 


Wydarzenia dotyczące pisma można również śledzić na oficjalnym profilu na Facebooku @rycerzniepokalanej   oraz na nowo powstałym kanale YouTube: Redakcja Rycerz Niepokalanej.

Podziel się:

Oceń:

2021-01-07 08:29

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ojciec Innocenty Bocheński - „Rycerz Niepokalanej” w rzeczywistości

Archiwum Niepokalanowa

O. Innocenty Józef Bocheński (1902-1995), dominikanin,święc. kapł. 1932, dr fil., dr teol., logik, w latach 1964-1966 rektor uniwersytetu we Fryburgu, w 1987 odznaczony przez władze RP na uchodźstwie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, senat RP ustanowił rok 2020 Rokiem Ojca Józefa Marii Bocheńskiego. Odwiedził Niepokalanów wczesną jesienią 1935 i przygotował jedyny przedwojenny reportaż o tym klasztorze – o tyle wartościowy, że jest świadectwem osoby patrzącej z zewnątrz na życie i pracę braci.

Więcej ...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Jubileusz Młodzieży: uczestnicy dołączą do 17 mln pielgrzymów, którzy już odwiedzili Rzym w Roku Świętym

2025-07-23 14:09

Vatican News

W Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej zaprezentowano szczegóły zbliżającego się Jubileuszu Młodzieży, najbardziej oczekiwanego wydarzenia trwającego Roku Świętego. Weźmie w nim udział ok. miliona osób ze 146 państw świata.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Brygida Szwedzka tęskniąca do Jezusa

Święci i błogosławieni

Św. Brygida Szwedzka tęskniąca do Jezusa

Francja: dlaczego kobiety w kościele zakrywają głowę,...

Kościół

Francja: dlaczego kobiety w kościele zakrywają głowę,...

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Aktor Dariusz Kowalski: drogowskazem, który nie zawodzi,...

Kościół

Aktor Dariusz Kowalski: drogowskazem, który nie zawodzi,...

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...