Reklama

CKE opublikowała aneksy do informatorów o egzaminach: ósmoklasisty i maturalnych

ks. Waldemar Wesołowski

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała w poniedziałek aneksy do informatorów o egzaminie ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów oraz aneksy do informatorów maturalnych z poszczególnych przedmiotów. Aneksy dotyczą zmian w egzaminach przeprowadzanych w 2021 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Decyzją ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka w związku z epidemią koronawirusa i koniecznością prowadzenia edukacji zdalnej, w 2021 r. egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny będą przeprowadzone wyjątkowo na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej.

Minister w październiku powołał zespoły ekspertów, które przeanalizowały wymagania określone w podstawie programowej, następnie dokonując ich cięć lub modyfikacji opracowały wymagania. W połowie grudnia szef resortu edukacji podpisał rozporządzenie o formule egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego, jaka będzie obowiązywać w 2021 r. Zawiera ono w załącznikach wymagania egzaminacyjne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Konsekwencją wprowadzonych zmian jest konieczność wydania przez Centralną Komisję Egzaminacyjną aneksów do informatorów o egzaminach.

Informatory to dokumenty zawierające najważniejsze informacje na temat: egzaminu (m.in. czas jego trwania), opis arkusza egzaminacyjnego (m.in. struktura budowy arkusza, liczba zadań i ich punktowanie), opis zadań, zasady oceniania oraz przykładowe zadania z rozwiązaniami. Do każdego typu egzaminu oraz do każdego przedmiotu opracowany jest osobny informator.

Opublikowane aneksy do informatorów zawierają wymagania egzaminacyjne, które będą obowiązywały na egzaminie ósmoklasisty i na maturze w 2021 r. Zawierają też informacje o innych wprowadzonych zmianach, m.in. zmniejszeniu liczba zadań w arkuszu egzaminacyjnym, zmniejszonej liczbie punktów możliwych do uzyskania. Wskazano też, które zadania z powodu niezgodności ich treści z wymaganiami egzaminacyjnymi zostały anulowane.

Aneksy do informatorów są dostępne na stronie internetowej CKE https://cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/informatory/ i https://cke.gov.pl/egzamin-maturalny/egzamin-w-nowej-formule/informatory/.

Na egzaminie ósmoklasisty uczniowie muszą obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i z języka obcego.

Reklama

Maturzysta musi obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (obligatoryjne są na poziomie podstawowym; chętni mogą je zdawać także na rozszerzonym).

W 2021 r. abiturienci nie będą musieli przystąpić do obligatoryjnego dotąd jednego pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru. Chętni tak jak dotąd będą mogli przystąpić do sześciu takich egzaminów (egzaminy te są przeprowadzane tylko na jednym na poziomie - rozszerzonym).

Nie będzie też na maturze obowiązkowych egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego. Przeprowadzone zostaną one tylko dla tych abiturientów, którzy potrzebują wyników z tych egzaminów do rekrutacji na studia zagranicą. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ mhr/

Podziel się:

Oceń:

2020-12-28 16:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

CKE: Na egzaminach nie będą w tym roku obowiązywały specjalne wytyczne sanitarne

Na egzaminie ósmoklasisty, na maturze i na egzaminach zawodowych nie będą w tym roku obowiązywały specjalne wytyczne sanitarne jak w 2020 i 2021 r. – poinformował w komunikacie dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Komunikat Rady Stałej KEP po obradach o bieżących sprawach Kościoła w Polsce

2024-05-02 20:07

Episkopat Flickr

Lekcje religii w szkołach, aktualny stan przygotowań do wdrożenia standardów ochrony małoletnich przed przemocą w placówkach kościelnych, ochrona życia ludzkiego oraz eskalacja działań wojennych za wschodnią granicą i w Ziemi Świętej były głównymi tematami spotkania Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi obradowali 2 maja, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, na Jasnej Górze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...