Reklama

Kościół

KUL: koncert ku czci św. Jana Pawła II w rocznicę powstania uczelni

kul.pl

Dobiega końca rok 100. rocznicy urodzin świętego Jana Pawła II. W rocznicę powstania uniwersytetu, 8 grudnia, społeczność akademicka KUL chce przywołać postać swojego wielkiego profesora i patrona.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O godz. 18.00 w Kościele Akademickim KUL z koncertem „Orędownik miłosierdzia. 100 rocznica urodzin św. Jana Pawła II” wystąpi Chór KUL pod dyrekcją dr. hab. Grzegorza Pecki.

- Będziemy mieli okazję wysłuchać utworów wybitnych kompozytorów, którzy zapisali się chlubnymi zgłoskami na kartach historii muzyki – tak do udziału w koncercie zachęca dr Andrzej Gładysz z Instytutu Nauk o Sztuce KUL. W programie znalazła się muzyka organowa Charlesa-Marie Widora, Johanna Sebastiana Bacha i Leona Boellmana. Na zakończenie zabrzmi „Te Deum" Antona Brucknera na chór, solistów i organy. Słowami hymnu „Ciebie Boga wysławiamy” chcemy dziękować za stulecie urodzin św. Jana Pawła II, Karola Wojtyły, niegdyś profesora, a dzisiaj patrona naszej uczelni – dodaje dr Gładysz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Obok Chóru KUL podczas koncertu wystąpią soliści: Ewa Wołoszkiewicz (sopran), Agnieszka Tyrawska (alt), Maciej Gronek (tenor), Paweł Michalczuk (bas), na organach zagra Stanisław Maryjewski, a słowo o muzyce wygłosi dr Andrzej Gładysz.

Reklama

Koncert będzie transmitowany online na stronie uniwersytetu. Wydarzenie odbędzie się dzięki wsparciu Miasta Lublin oraz Województwa Lubelskiego, które współfinansowały projekt.

Patronat honorowy nad koncertem objęli: Metropolita Lubelski abp Stanisław Budzik, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk.

Po koncercie, w duchu wdzięczności za św. Jana Pawła II, twórców uniwersytetu oraz wszystkich, którzy przez ponad wiek tworzyli jego historię, rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski odprawi Mszę św. Ze względu na ograniczenia dotyczące liczby osób mogących uczestniczyć w liturgii zapraszamy do modlitewnej łączności za pośrednictwem strony uniwersytetu.

Uniwersytet Lubelski (taką nazwę nosił do 1928 roku) rozpoczął działalność 8 grudnia 1918, jako jedna z pierwszych instytucji w odrodzonej Rzeczypospolitej. Studia rozpoczęło 399 studentów na czterech wydziałach, z których dwa (teologiczny oraz prawa kanonicznego i nauk moralnych) były przeznaczone dla osób duchownych, a dwa kolejne (prawa i nauk społeczno-ekonomicznych oraz nauk humanistycznych) dla osób świeckich. Nie zaprzestał działalności podczas okupacji niemieckiej prowadząc tajne nauczanie, a po wkroczeniu wojsk radzieckich był pierwszym uniwersytetem w Polsce, który rozpoczął działalność. W okresie PRL był nazywany „oazą wolności”, był jedynym uniwersytetem, gdzie prowadzono badania naukowe wolne od nacisku ideologii marksistowskiej oraz gdzie swoje miejsce znajdowali wykładowcy i studenci usunięci za antykomunistyczne poglądy i działalność z innych uczelni. Przez ponad wiek wykształcił blisko 120 tysięcy absolwentów, którzy zgodnie z dewizą uniwersytetu służą Deo et Patriae (Bogu i Polsce) w życiu społecznym, politycznym czy ekonomicznym, a także pełniąc odpowiedzialne funkcje w Kościele. Dziś na jego 7 wydziałach kształci się blisko 10,5 tysiąca studentów i doktorantów.

Podziel się:

Oceń:

0 -2
2020-12-02 16:45

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

KUL: System wartości w dobie COVID-19 - ruszył cykl debat "Areopag uniwersytetów"

Areopag Uniwersytetów

kul.pl

Areopag Uniwersytetów

Czy epidemia COVID zmieniła świat naszych wartości? Czy zmiany te mają trwały charakter? Nad tymi pytaniami zastanawiali się rektorzy i eksperci z czterech uniwersytetów - KUL, UW, UJ i UAM. Na KUL odbyła się pierwsza debata z cyklu "Areopag uniwersytetów". Otwierając ją rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski podkreślił wagę dialogu. – Może nie znajdziemy odpowiedzi na pytania, które będą się rodziły, ale znajdziemy więcej elementów, które nas łączą niż dzielą – mówił.

Więcej ...

Red. naczelny portalu niedziela.pl podczas Apelu Jasnogórskiego: „Błogosławiona Rodzina Ulmów – ludzie Słowa”

2024-07-07 21:25

flickr.com/episkopatnews

Choć w liturgii Kościół dziś świętuje niedzielę, to jednak tak się składa, że dziś właśnie przypada – po raz pierwszy – liturgiczne wspomnienie Błogosławionych Męczenników Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci, „Samarytan z Markowej”. Może po ludzku nieco nam i szkoda, że to ich pierwsze po uroczystej beatyfikacji wspomnienie, poniekąd przysłania świętowanie Dnia Pańskiego, ale może to też i jakiś szczególny znak, bo przecież byli to właśnie ludzie, którzy zawsze w ukryciu, bez rozgłosu, w cichości, w tej ewangelicznej „izdebce” swego domu po prostu żyli Ewangelią.

Więcej ...

Ulmowie w „Nazarecie”

2024-07-08 21:27

Maciej Orman/Niedziela

8 lipca do Archidiecezjalnego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin „Nazaret” w Częstochowie zostały wprowadzone relikwie bł. rodziny Ulmów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Panie, przymnóż nam wiary

Wiara

Panie, przymnóż nam wiary

Warszawa: Ksiądz z Osiedla otworzył

Kościół

Warszawa: Ksiądz z Osiedla otworzył "Cyrk Motyli" -...

Zmarł Tadeusz Woźniak, niezapomniany wykonawca piosenki...

Wiadomości

Zmarł Tadeusz Woźniak, niezapomniany wykonawca piosenki...

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Kościół

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Łzy na obrazie Matki Bożej.

Niedziela Lubelska

Łzy na obrazie Matki Bożej. "Cud lubelski"

Londyn: apel o „nienakładanie” nowych ograniczeń Mszy...

Wiara

Londyn: apel o „nienakładanie” nowych ograniczeń Mszy...