Reklama

Niedziela Łódzka

Abp Grzegorz Ryś w Dzień Ubogich: trzymaj wyciągniętą dłoń i miej otwarte ramiona!

ks. Paweł Kłys

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Trzymać wyciągnięte dłonie do ubogiego i otwierać ramiona dla potrzebującego! Nie chodzi o jednorazowo wyciągniętą dłoń do ubogiego, ale trzymanie wyciągniętych dłoni. Nie chodzi o sytuację jednorazową, pomoc jednorazową – chodzi o postawę, która jest postawą stałą, ciągłą! – mówił arcybiskup Grzegorz Ryś podczas Mszy świętej celebrowanej w łódzkiej katedrze z okazji IV Światowego Dnia Ubogich.

Tegoroczne obchody Dnia Ubogich - z uwagi na trwającą pandemię koronawirusa Covid19 -ograniczyły się tylko do Mszy świętej celebrowanej w samo południe w łódzkiej katedrze, oraz do popołudniowej dystrybucji ciepłych posiłków połączonej z poradami medycznymi w ramach coniedzielnej akcji „Zupa na Pietrynie”, która w tych dniach świętuje swoją pierwszą rocznicę działalności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Odwołując się do liturgii słowa łódzki pasterz zwrócił uwagę na to, że – liturgia nie kończy się błogosławieństwem, dokąd nie wyciągnąłeś ręki do ubogiego. To wyciągnięcie ręki jest wciąż częścią liturgii. Te dwie postawy – postawa pobożności - miłości do Boga i konkretna pomoc wobec ubogich - one się schodzą w jedno – tak dalece, że stają się liturgią. Gdy przychodzimy na liturgię, by prosić Boga i błogosławieństwo dla siebie, to Syrach mówi do nas – otrzymasz to błogosławieństwo wtedy, gdy ta liturgia, w której uczestniczysz, będzie przedłużona wyciągnięciem ręki do ubogiego. – podkreślił abp Ryś.

Przywołując jedną z inicjatyw Caritas kaznodzieja dodał - niesłychanie ważnym jest znak tytki charytatywnej, którą przynosimy dziś do naszych kościołów, żeby to, co składamy było rozdane wśród ubogich naszych parafii. To jest ogromnie ważne! W takich warunkach w jakich żyjemy jest to może nawet ważniejsze, niż latach poprzednich! – zaznaczył.

Przed błogosławieństwem kończącym Eucharystię ksiądz arcybiskup poinformował o nowej inicjatywie Kościoła Łódzkiego związanej z pomocą potrzebującym w czasie trwającej pandemii. Od dziś zostało uruchomione konto Caritas Archidiecezji Łódzkiej, gdzie można wpłacać dary serca, które zostaną przeznaczone na testy covid19 dla bezdomnych, którzy będą szukali miejsca w łódzkich schroniskach. Osoby bezdomne będą przewożone do domu rekolekcyjnego Archidiecezji Łódzkiej w Drzewocinach, tam będą miały robiony test, i tam będą oczekiwały wyniku. Jeśli test będzie negatywny - to będą odwiezione do schroniska, a jeśli pozytywny - to pozostaną w domu rekolekcyjnym na czas kwarantanny pod opieką lekarzy.

Reklama

Osoby chcące włączyć się w dzieło pomocy potrzebującym mogą to uczynić wpłacając swój dar serca na koto Caritas Archidiecezji Łódzkiej.

Caritas Archidiecezji Łódzkiej
90-507 Łódź, ul. Gdańska 111
Bank Pekao S.A. V O/Łódź
PLN: 48 1240 1545 1111 0000 1165 5077
EURO: 05 1240 1545 1978 0000 1165 5181
USD: 13 1240 1545 1787 0000 1165 5178

SWIFT: PKOPPLPW
z dopiskiem „COVID-19”.

W dzisiejszej liturgii - transmitowanej on-line - wzięli udział przedstawiciele wspólnot i organizacji na co dzień zajmujących się posługą wśród najbardziej potrzebujących mieszkańców Łodzi. Obecni byli wolontariusze Caritas Archidiecezji Łódzkiej, Zupy na Pietrynie, a także przedstawiciele Centrum Służby Rodzinie, Stacji Opieki Środowiskowej Konwentu Bonifratrów w Łodzi, Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Łódzkie oraz Siostry Misjonarki Miłości.

Światowy Dzień Ubogich powstał z inicjatywy Ojca Świętego Franciszka i jest obchodzony od 2017 roku w przedostatnią niedzielę roku kościelnego. Jego celem jest zwrócenie uwagi całego Kościoła na tych, którzy najbardziej potrzebują pomocy.

Podziel się:

Oceń:

2020-11-16 09:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

100-lecie Diecezji Łódzkiej: Dom Seniora w Kaszewicach

ks. Zdzisław Kuropatwa

Więcej ...

Kiedy żaba przestanie się gotować?

2024-07-06 07:08
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Pewnie nieraz spotkaliśmy się z określeniem „gotowanie żaby”. Syndrom gotującej się żaby oznacza, że stopniowo akceptujemy pogarszające się warunki wokół nas, przyzwyczajając się do nich. W końcu może dojść do sytuacji, w której jesteśmy tak wyczerpani ich znoszeniem, że brakuje nam energii, by się z nich uwolnić.

Więcej ...

25. Pielgrzymka Kawalerii Konnej z Zaręb Kościelnych na Jasną Górę

2024-07-06 17:33

BP Jasnej Góry/Krzysztof Świertok

Łączą pasję do historii i jeździectwa z miłością do Matki Bożej. Dziś, po 11 dniach w siodle 25. Pielgrzymka Kawalerii Konnej z Zaręb Kościelnych dotarła na Jasną Górę. Grupa przypomina o tradycjach 10. Pułku Ułanów Litewskich. Tradycyjnie na wjazd do Częstochowy, założyli historyczne galowe mundury kawalerii II Rzeczypospolitej i rzędy dla wierzchowców.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Podziękowania od ks. Michała Olszewskiego dla

Kościół

Podziękowania od ks. Michała Olszewskiego dla "Niedzieli"

Bł. Maria Teresa Ledóchowska

Bł. Maria Teresa Ledóchowska

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Modlitwa

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Kościół

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...