Reklama

Polska

Nakarmić, ubrać, pocieszyć - Caritas rusza z akcją „Trochę ciepła dla bezdomnego”

Archiwum CDW-P

Jak co roku Caritas Polska wraz ze stołeczną strażą miejską dotrze z pomocą do osób w kryzysie bezdomności przebywających poza schroniskami. Nieprzypadkowo inaugurację akcji organizacja ogłasza w związku z obchodzonym 15 listopada Światowym Dniem Ubogich.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ciepła, pożywna zupa, pieczywo, konserwy i inne, odpowiednio zabezpieczone produkty spożywcze, a także koce, skarpety i potrzebne podczas pandemii środki ochrony osobistej – to wszystko dostarczą osobom bezdomnym zamieszkującym działki, pustostany i inne tzw. miejsca niemieszkalne strażnicy miejscy we współpracy z Caritas Polska.

Jesienno-zimowa akcja od kilku lat jest prowadzona w Warszawie. W innych miastach podobne inicjatywy podejmują diecezjalne Caritas.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Caritas Polska zwraca uwagę, że nawet przy stosunkowo łagodnych zimach to, co dla osób mieszkających w normalnych warunkach może być coroczną uciążliwością, dla człowieka bezdomnego staje się poważnym problemem. Chłód i wilgoć powodują odnawianie się zadawnionych, nieleczonych schorzeń i urazów; ciemne dni i długie noce potęgują poczucie przygnębienia, samotności, depresji.

"Pogłębiają się problemy uzależnień i zaostrza się potrzeba szybkiego „znieczulenia się”. W tym roku dochodzą do tego nieoszacowane jeszcze konsekwencje psychiczne lęków i poczucia zagrożenia, związane z panującą pandemią" – zauważa Janusz Sukiennik z Caritas Polska, koordynator akcji „Trochę ciepła dla bezdomnego”.

Nowym elementem akcji ma być dostarczanie osobom bezdomnym, oprócz żywności i odzieży, także worków na śmieci. "Będziemy apelować do odbiorców pomocy, aby po każdej dostawie sprzątali puste pojemniki po posiłkach, opakowania i inne odpadki, bo o środowisko powinniśmy dbać wszyscy, nie zwalniają nas z tego nasze problemy" – podkreśla Sukiennik.

Oprócz pomocy materialnej Caritas zapewnia także wsparcie duchowe, psychologiczne i terapeutyczne. W okresie przedświątecznym patrole, poza ciepłą odzieżą, kocami i żywnością przekażą też świąteczne upominki, opłatek z życzeniami oraz kontakt telefoniczny do osób przygotowanych do profesjonalnego świadczenia wsparcia.

Bezdomność to jedna ze współczesnych twarzy ubóstwa – tych najbardziej wyrazistych, ale też często wstydliwie zakrywanych. Jednym z wydarzeń przypominających o tym zjawisku, a jednocześnie pozwalających dostrzec jego indywidualny, ludzki wymiar, jest doroczna pielgrzymka osób bezdomnych na Jasną Górę. Jej uczestnicy, poprzez udział we wspólnej modlitwie i dzielenie się świadectwami swego życia, budują w sobie siłę do walki o powrót do społeczeństwa, na którego margines zepchnęły ich niejednokrotnie trudne doświadczenia.

Reklama

W tym roku pielgrzymka odbędzie się po raz 15., chociaż ze względu na pandemię będzie miała inny charakter niż w ubiegłych latach. Spotkanie na Jasnej Górze zgromadzi niewielu uczestników, będzie jednak transmitowane przez telewizję.

W niedzielę, 15 listopada, zostanie odprawiona w Kaplicy Cudownego Obrazu msza święta w intencji osób

bezdomnych, rozpocznie się o godz. 11.00. Nabożeństwo poprowadzi i kazanie wygłosi abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

"Msza będzie transmitowana przez TVP1, dzięki czemu będziemy mogli duchowo wszyscy uczestniczyć w tym wydarzeniu" – informuje ks. Paweł Dzierzkowski, zastępca dyrektora Caritas Polska. Wspólnotę osób bezdomnych i tych niosących im pomoc będą reprezentować podopieczni schronisk prowadzonych przez Caritas w Częstochowie oraz ks. Paweł Dzierzkowski i ks. Marek Bator, dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

Hasło tegorocznej pielgrzymki – „Wyciągnij rękę do ubogiego” (Syr 7, 32) – zostało zaczerpnięte z listu papieża Franciszka na IV Światowy Dzień Ubogich obchodzony właśnie 15 listopada.

Tej jesieni pierwsze patrole w ramach akcji „Trochę ciepła dla bezdomnego” wyjadą na ulice Warszawy 20 listopada. Podczas poprzedniej edycji akcji Caritas Polska wraz ze Strażą Miejską m.st. Warszawy dostarczyły osobom bezdomnym ponad 3 tys. l zupy, 400 termosów, 200 koców, czapki i rękawice oraz 600 par wełnianych skarpet. Wszystkie te dary zostały zakupione dzięki ofiarności darczyńców, na których pomoc organizatorzy bardzo liczą również w tym roku.

Reklama

Akcję można wesprzeć:

• wysyłając SMS o treści ZIMNO pod numer 72052 (koszt 2,46 zł);

• kierując wpłatę na konto 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526, z dopiskiem „Trochę ciepła dla bezdomnego”.

***

Caritas to największa organizacja dobroczynna w Polsce. Pomaga setkom tysięcy potrzebujących w kraju i za granicą. Struktura Caritas w Polsce składa się z Caritas Polska, która pełni funkcję koordynatora projektów ogólnopolskich i zagranicznych oraz z 44 Caritas diecezjalnych, które niosą bezpośrednią pomoc potrzebującym. W tym roku organizacja obchodzi 30-lecie działalności w Polsce.

Caritas Polska jest częścią sieci Caritas Internationalis i Caritas Europa.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2020-11-13 20:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Delegacja Caritas z wizytą w Ukrainie

Materiały prasowe Caritas Polska

Mija 100 dni wojny w Ukrainie. Caritas Polska od początku działań wojennych niesie pomoc Ukraińcom. W pierwszych dniach czerwca do Ukrainy udali się ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska i ks. Artur Janiec, dyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej, aby na miejscu ocenić aktualne potrzeby i z ukraińskimi partnerami zaplanować dalsze działania.

Więcej ...

Hiobowe wieści dla katechetów

2024-05-14 08:36
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Nie mogli być wychowawcami, ale będą musieli uczyć w klasach mających nawet po 30 uczniów z różnych roczników. MEN przygotowuje nowe "elastyczne" zasady organizowania lekcji religii w szkołach i placówkach oświatowych.

Więcej ...

Ania Broda: pieśni maryjne są bezcennym skarbem kultury

2024-05-14 15:52

Magdalena Pijewska/Niedziela

Pieśni maryjne są bezcennym skarbem kultury ze względu na piękno języka, słownictwo i oryginalne melodie - mówi KAI Ania Broda. Pieśni biblijne i apokryficzne, balladowe i legendy, pogrzebowe i weselne, pielgrzymkowe czy mądrościowe - to pobożnościowe, ale i kulturowe bogactwo tradycyjnej muzyki, jaką Polacy przez pokolenia oddawali cześć Maryi. O dawnych polskich pieśniach maryjnych - ich znaczeniu, źródłach, rodzajach i bogactwie - opowiada wokalistka, cymbalistka, kompozytorka i popularyzatorka dawnych polskich pieśni. Wydała m. in. z Kapelą Brodów płytę "Pieśni maryjne".

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Kościół

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania